Egy olyan történetet szeretnék megosztani veletek, amely tökéletes példája a tevékeny reménynek. Ez a fogalom azt jelenti, hogy nemcsak bizakodunk a jobb jövőben, hanem teszünk is érte. A mai témám az inzulin felfedezése, amely nemcsak tudományos áttörés volt, hanem egy olyan emberi tett, amely több millió életet mentett meg – és még ma is ment.
A 20. század elején a cukorbetegség – különösen az 1-es típusú – gyakorlatilag halálos ítélet volt. A betegek, gyakran gyerekek, hónapokon belül életüket vesztették. Nem létezett valódi gyógymód. Az orvosok legfeljebb éhezéses diétát javasoltak, ami csak késleltette a végzetet.
Egy fiatal kanadai orvos, Frederick Banting, azonban nem tudott belenyugodni ebbe. Nem volt diabetológus, mégis hitt benne, hogy a hasnyálmirigyben rejtőzik a megoldás kulcsa. Ez volt az ő reménye. De nem állt meg itt: cselekedett. Kutatni kezdett, megszerezte a Torontói Egyetem támogatását, és maga mellé vette Charles Bestet, egy fiatal orvostanhallgatót.
Laborjuk szinte kezdetleges volt, az eszközeik egyszerűek. Mégis, hónapokon át kitartóan dolgoztak. Végül 1921-ben sikerült kivonniuk a hasnyálmirigyből egy anyagot, amely képes volt szabályozni a vércukorszintet. Ezt az anyagot ma úgy ismerjük: inzulin.
1922-ben jött az első emberi kezelés: Leonard Thompson, egy 14 éves, halálán lévő fiú kapta meg az első adag inzulint. Az állapota drámaian javult. A halálos ítélet helyett új életet kapott.
Ez volt az a pillanat, amikor a remény valóban tevékennyé vált. A tudomány és az emberség összeért. Az inzulin felfedezése gyorsan elterjedt, és azóta is emberek millióinak életét hosszabbítja meg.
De ez a történet nemcsak tudományos áttörésről szól. Van benne valami ennél is emberibb. Banting és társai úgy döntöttek, hogy az inzulin szabadalmát 1 dollárért adják át a Torontói Egyetemnek. Nem kértek jogdíjat, nem gazdagodtak meg. Úgy gondolták: „Ez az emberiségé. Ez nem lehet a mi tulajdonunk.”
Ez volt az igazi tevékeny remény: amikor valaki hisz egy jobb világban, tesz érte, és közben önzetlenül cselekszik.
Összefoglalásként: az inzulin felfedezése nemcsak egy orvosi csoda. Egyúttal morális példa is. Megmutatja, mit jelent, ha a reményt nem passzívan dédelgetjük, hanem tettekre váltjuk. Banting és társai nem kértek szabadalmi jogdíjat – az inzulin szabadalmát 1 dollárért adták át a Torontói Egyetemnek, mert úgy gondolták: „A gyógyszer az emberiségé.”
Ez is a tevékeny remény része volt – a jövőbe vetett hit, ami nemcsak tudományos, hanem erkölcsi tett is volt.
Az inzulin felfedezése nem csupán tudományos áttörés, hanem egy olyan történet, ahol a remény nem passzív bizakodás volt, hanem cselekvésbe fordult át: kutatásba, kísérletezésbe, embermentésbe. Ezért mondhatjuk, hogy az inzulin felfedezése a tevékeny remény egyik legnemesebb példája.
A mai világban, ahol sok a kihívás – a környezeti problémáktól a járványokig –, különösen fontos ez az üzenet: A remény nem elég – ha nem társul hozzá cselekvés. Soha ne add fel a reményt!
Szaléziak.HU