
Jorge Mario Bergoglio tanítóhivatalát számos szó kísérte. A megválasztása estéjén elhangzott egyszerű „Jó estét ” köszöntése óta az argentin pápa szókincse fokozatosan bővült olyan kifejezésekkel, fordulatokkal, szófordulatokkal, sőt, új szavakkal is, amelyek az idők során ismerőssé váltak.
Balkonear
Az emberi szív legnagyobb veszélye az, ha közömbössé válik a körülötte lévő valósággal szemben – csak nézi az élet múlását. Egy szóval ez a veszély a „balkonearség” (eseményeket megfigyelni anélkül, hogy részt vennénk bennük – a ford.), ami azt jelenti, hogy az erkélyen maradunk, elszakadva az élettől.
Zaj
Van egy szó Ferenc pápa szókincsében, amely cselekvésre való felhívást jelent, különösen a fiatalok számára. Apostoli útja során az Ifjúsági Világtalálkozóra Rio de Janeiróba, Ferenc arra buzdította a fiatalabb generációkat, hogy hallassák a hangjukat, csináljanak zajt .
Pletyka
Az argentin pápa egyik leggyakrabban használt kifejezése egy káros szokás ellen figyelmeztet, amely a pletyka révén éles pengévé – egy sebet, sőt halált okozó „bombává” – válhat. Ez a szó a pletyka.
Testvériség
Egy kifejezés, amely Ferenc pápaságának egyik pillérévé vált. Ez a szó az emberek közötti békéhez vezető utat, a vallások és nemzetek közötti hidat jelképezi. Ez a testvériség.
Periféria
Lampedusától a dél-szudáni Jubáig, Mongóliától a Közép-afrikai Köztársaságig – a peremre szorultak, a szegények, a bebörtönzöttek, a legsebezhetőbbek között. Ferenc pápa szókincsében és tetteiben is a periféria szót éli és dédelgeti.
Selejtezés
Ferenc pápa gondolkodásmódjának egyik központi kategóriája „korunk egyik legdrámaibb jelenségére” vonatkozik: egy olyan társadalomra, amely hajlamos kidobni mindent, ami nem felel meg a hatékonysági és termelékenységi normáinak.” Egy szóval ez a selejtezés kultúrája.
Árvaság
Ez a szó az iránymutatástól való megfosztás érzését fejezi ki, a „követendő világos út vagy megbízható mentor” hiányát. Ferenc pápa pontosan az árvaság kifejezést használja ennek az állapotnak a leírására.
Gyengédség
Azt érezni, hogy szeretve és befogadva vagyunk éppen a szegénységünkben és a nyomorúságunkban. Ferenc pápa számára ez azt jelenti, hogy „Isten szeretete átalakít minket”, vagyis megtapasztalni a gyengédséget.
Klerikalizmus
Ferenc pápa tanítása úgy is értelmezhető, mint kihívás a hívők azon gondolkodásmódjával szemben, akik inkább a külső jelekre és intézményekre összpontosítanak, és elfelejtik Krisztust. Ez a kihívás arra irányul, amit ő klerikalizmusnak nevez.
Világiasság
Végül pedig van egy kifejezés, amelyet Ferenc pápa gyakran használt a lelki élet torzulásának leírására. Ez a látszat és a felszínesség kultúrája, amely félrevezeti az embereket, és csak a keresztre feszített és feltámadt Krisztus az igazi gyógyír. Ez a szó a világiasság.
vaticannews.va/Szaléziak.HU