Főoldal / Szalézi világ / Uganda - A palabeki menekülttábor szalézi hőse
Uganda - A palabeki menekülttábor szalézi hőse
2020-09-05 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Afrika • menekültek • misszió •
A drasztikus események és helyzetek drasztikus válaszokat igényelnek. A COVID19 drasztikus helyzeteket teremtett a világon. Váratlanul jött, és váratlan következményeket hozott. Nem találjuk többé megszokott világunkat - az emberek elvesztették munkájukat és megélhetésüket, tulajdonukat és értékeiket, nevelésüket és karrierjüket, szeretteiket és jövőjüket. Ez kihívást jelent a nagyok, a kicsik és a legkisebbek számára is. Ezek a helyzetek megszülik a maguk hőseit is, akik drasztikus megoldásokat léptetnek életbe. Az egyik ilyen hős Roger Mukadi Mbayo atya, egy fiatal szalézi pap a Kongói Demokratikus Köztársaságból.
Ha ez egy nehéz pillanat a felnőttek és a jobb helyzetben lévők számára, akkor még nehezebb a kicsiknek és a szegényeknek. Öt merész szalézi él az észak-ugandai Palabek menekülttáborban, megosztva több mint 54 000 dél-szudáni menekült mindennapi küzdelmeit, Roger atya közülük is a legfiatalabb. A táborban az oktatás, az orvosi ellátás, az alapvető biztonság és a szabadidő eltöltése minimális lehetőségeinek biztosítása is nehézségekbe ütközik. Ezeknek a jövevényeknek meg kell elégedniük a kukoricalisztből és babból álló szűkös ételadaggal, amit hetekig és hónapokig minden nap fogyasztanak. A koronavírus-járvány és az azt követő zárlat kimondhatatlan problémákat okozott a menekülteknek. Talán a gyermekek és tizenéves fiatalok azok, akik a legtöbbet szenvedtek. Jelenleg úgy tűnik, a legújabb csapás számtalan tizenéves terhessége, ami átgondolt lelkipásztori cselekvésre szólít fel.
Az afrikai menekülttáborokat, településeket elárasztják a gyermekek, akik gyakran a menekült népesség több mint 80% -át alkotják. Ezen statisztikák alapján a Palabek Menekült Település legalább 25 000, 13 évesnél fiatalabb gyermeknek ad otthont. Gyakran alultápláltságban szenvednek és hiányzik az alapvető biztonság és védelem. A COVID19 alatt zárva tartják az iskolákat, habár sok csak improvizált, de most ezek is bezártak. Mivel nincs szórakozásuk és lehetőségük találkozni a barátaikkal, mindez olyan stresszt eredményez náluk, amit nem tudtak megfogalmazni.
Ismerve nehéz helyzetüket, a szaléziak a fiatalok számára szervezett barátságos és oktató tevékenységeken keresztül kezdték elérni őket, de az egészségük védelme érdekében továbbra is megtartották a COVID19 irányelveket. A szaléziak naponta több mint 400 gyermeket és fiatalt kerestek fel. Néhány tevékenység még a jövedelemtermelésre és a jövőbeni felhasználásra szolgáló struktúrák felállítására is irányult. A fiatalok füvet ültettek a játszóterekre, több száz fát ültettek, konyhakerteket készítettek, dalokat és videókat rögzítettek a koronavírus ismerete érdekében, részt vettek az utazásokon, amelyek során széles körben megismertették a koronavírus járvány terjedése elleni teendőket, ellenőrizték a házi feladatokat, részt vettek beltéri játékokban, rajzolásban és festésben, könyvtári könyveket cseréltek és meglátogattak néhány beteg barátot, akik el voltak szigetelve a zárlat idején.
Mindezeket a tevékenységeket Roger atya koordinálta, aki már előzőleg is hősnek számított az ifjúság körében, és most a COVID Hőseként tündökölt a szemükben. A zárlat napjaiban fiatalok vették körül, akik ragaszkodtak a gondolataihoz és programjaihoz. Olyan kicsik is voltak közöttük, mint az 5 éves óvodások és akkorák is, mint a 22 éves fiatal felnőttek. Tipikus napja ima és reggeli után 9.00-kor kezdődött, és 19.00-ig tart, amikor imára és vacsorára megy. Munkáját egy szerzetes nővér és egy ifjúsági vezetőkből álló élénk csoport segíti.
A fiatalok a földeken végzett nehéz munka után alkalmanként rizsből, húsból és csirkéből álló ételt ettek, ami nagy megkönnyebbülést jelentett a mindennapi kukorica és bab után. Különleges pillanataik is voltak, amikor próbát tettek dalok és videók rögzítésére. Ez egyedülálló lehetőséget adott nekik tehetségük fejlesztésére, és büszkévé tette őket, amikor meghallották a helyi rádiókban és médiaközpontokban.
Roger atya a Kongói Demokratikus Köztársaságból származik. Miután 2018-ban pappá szentelték, első feladataként a palabeki misszió ifjúsági animátorának feladataival bízták meg. Az elkövetkező hónapokban és években a Don Bosco Szakképzési Központ igazgatójaként bővíti szolgálatát. Napról napra örömmel tölti el, ha a fiatalok boldogok és „újjáépítik az életüket”, ami a szalézi menekült szolgálat hívó mottója Palabekben.
www.aglpdo.org/Szaléziak.HU