Főoldal / Szalézi világ / Uganda – Segítséggel - önerőből
Uganda – Segítséggel - önerőből
2021-03-11 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Afrika • menekültek • segítség •
A palabeki menekülttáborban dolgozó szaléziak olyan projektet dolgoztak ki a menekültek érdekében, amelynek számos pozitív következményt von maga után: munkahelyteremtés, női emancipáció, jövedelemtermelés, a Covid-19 elleni fellépés, környezetvédelem.
A legújabb projektjük keretében mesterembereket hívtak, akik a menekülteknek megtanítják, hogyan készítsék el sárból és törekből saját energiahatékony tűzhelyeiket; később ezeket másoknak is elkészíthetik, vagy megtaníthatják, hogyan kell előállítani.
A "Don Bosco Jugendhilfe Weltweit" svájci szalézi civil szervezet jóvoltából konténereket szállítottak a menekülttáborba, amelyeket a tábor lakói raktárnak használhatnak. A konténereket a "boldogság konténerei"-nek neveztek el. A palabeki menekülttáborban a menekültek így már elraktározhatják a termést, amit a megművelt följeikről betakarítanak. Valójában a táborban minden családnak van egy kis 30x30 méteres telke, amely önmagában alig képes kielégíteni minden családi igényt. Ezért úgy döntöttek, hogy az összes terményt összevonáják, ily módon egy területen akár 6 tonna terményt is összegyűjthetnek, amit aztán közvetlenül a piacon értékesítenek közvetítők nélkül; végül minden menekült a maga hozzájárulása alapján kap részt a befolyt összegből. Ezzel a rendszerrel a menekültek ruhákat, higiéniai cikkeket, ételt, gyógyszereket vásárolhatnak, sőt, oktatást is biztosíthatják gyermekeik számára.
A madridi szalézi missziós iroda, a "Misiones Salesianas" anyagi forrásokat biztosított az Afrika Nagy-tavak Szalézi Altartomány (AGL) egy busz vásárlásához, amelyet a palabeki Don Bosco Szakképzési Központ fiatal diákjai kaptak. A járművet a hallgatók különböző kezdeményezéseik elősegítésére és a településtől távol eső szabadidős tevékenységek végzésére adományozták. A szaléziak mindent megtesznek a palabeki fiatal menekültek jólétéért, ezért a különböző szakmákban való képzés mellett az oktatás, a társadalmi jólét, az evangelizáció, a fejlesztés révén küzdenek azért is, hogy jobb életet nyújthassanak nekik.
Az észak-ugandai palabeki menekülttáborban már a járvány első hónapjaiban megkezdték a maszkok gyártását. A járvány első hullámában több mint 24 000 maszkot gyártottak, amivel a szalézi misszionáriusok kivívták az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) elismerését. Most a település hatóságai a misszionáriusokkal együtt új javaslatokat tanulmányoznak a menekültek jövedelemtermelő tevékenységeiről. A menekültközösség számára készült arcmaszkok gyártásának sikere valóban az első lépés lehet az iskolai egyenruhák és egyéb mezőgazdasági tevékenységek előállítása felé.
Az ugandai kormány távoktatási rendszert hozott létre, de itt még áram sincs, nemhogy valaki számítógéppel rendelkezne. Emiatt amióta bezártak az iskolák, néhány menekült fiatal veszi a kerékpárját, és tananyagokkal és iskolai segédeszközökkel elmegy a tábor legtávolabbi sarkaiba, hogy elkísérje a gyerekeket és fiatalokat, hogy ne kerüljenek ki az iskolai oktatás ritmusából.
A palabeki táborban a szaléziak 16 keresztény közösséget hoztak létre a szentségek megünneplésére - amelyek a normáknak megfelelően folytatódnak -, továbbá négy óvodát és egy szakképző iskolát létesítettek, amelyben már több mint 500 menekültet képeztek ki, hogy jó gazdák, fodrászok, szabók, kőművesek és szerelők váljanak belőlük.
ANS-Palabek/Szaléziak.HU