Ferenc pápa március 20-án felkérte az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériumát, hogy hozzon létre egy bizottságot a Római Kúria más dikasztériumaival együttműködésben, amelynek célja, hogy kifejezze az egyház támogatását és szeretetét az egész emberi családnak a koronavírus-világjárvány idején.
A testület elsődleges feladata, hogy elemzéseket készítsen a jövőbeli társadalmi és gazdasági, valamint kulturális kihívásokról, és tegyen javaslatokat, iránymutatásokat arra, hogy miként nézzünk szembe velük.
Az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma által létrehozott bizottság öt munkacsoportot foglal magában:
Az első munkacsoport tevékenységét az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma koordinálja. Célja a helyi egyházak meghallgatása és támogatása egy olyan szolgálat jegyében, amely a megélt helyzetek főszereplőivé teszi őket, együttműködésben a Nemzetközi Karitásszal. A csoport feladata, hogy pozitívan együttműködjön a jótékonysági kezdeményezésekkel, amelyeket a Szentszék más szervezetei végeznek, mint például az Apostoli Alamizsnahivatal, a Népek Evangelizációjának Kongregációja és a Vatikáni Gyógyszertár.
A második munkacsoport szintén az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma koordinációja alá tartozik. A járvánnyal, illetve a járvány utáni világgal és társadalommal foglalkozik. Kiemelt figyelmet fordít a környezet, a gazdaság, a munka, az egészségügy, a politika, a kommunikáció és a biztonság területeire. A csoport partnerei a Pápai Életvédő Akadémia, a Pápai Tudományos Akadémia, valamint más szervezetek, amelyek már együttműködnek az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériumával.
A harmadik munkacsoportot a Kommunikációs Dikasztérium koordinálja, és feladata, hogy információt nyújtson a csoportok működéséről, és előmozdítsa a kommunikációt a helyi egyházakkal, segítséget nyújtva nekik abban, hogy hiteles válaszokat adjanak a vírusjárvány utáni világnak.
A negyedik munkacsoportot a vatikáni Államtitkárság államközi kapcsolatokért felelős részlege koordinálja. Feladata, hogy támogassa a Szentszéket az államokkal és a nemzetközi szervezetekkel fenntartott kapcsolataiban és tevékenységében, valamint hogy közvetítse feléjük a bizottság által végzett kutatások, párbeszéd és megfontolások eredményeit.
Az ötödik munkacsoport működését szintén az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma koordinálja. Felelőssége, hogy finanszírozza a járvány kezelésére létrehozott bizottság tevékenységét, amelyet a helyi egyházak és a katolikus szervezetek irányában végez, valamint a testület által végzett kutatást, elemzést és kommunikációt.
Az öt munkacsoport célkitűzéseit március 27-én mutatták be a pápának. A bizottság munkáját igazgatóság koordinálja, amely közvetlenül a pápának tartozik beszámolási kötelezettséggel. Az igazgatóság tagjai: Peter Turkson bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdítása Dikasztériumának prefektusa; Bruno-Marie Duffé prelátus, a dikasztérium titkára és Augusto Zampini atya, a dikasztérium titkárhelyettese.
Magyar Kurír/Szaléziak.HU