Főoldal / Szalézi világ / Venezuela – 107-ik születésnapját ünnepelte a legidősebb szalézi
Venezuela – 107-ik születésnapját ünnepelte a legidősebb szalézi
2018-03-03 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Giuseppe Berno szalézi atya élete tanúságtétel a hűségről, a nagylelkű elköteleződésről Istennek és az emberek szolgálatáról. Február 24-én ünnepelte a 107. születésnapját, amiből 89 évet misszionáriusként Venezuelában töltött, ebből 86 évet örökfogadalmas szerzetesként és 80 évet papként szolgált
Giuseppe Berno 1911-ben született Riesében, az olaszországi Veneto régióban (ma Riese Pio X néven ismert, leghíresebb szülötte tiszteletére). A nevét édesanyja, Antonia választotta: „Bepinek hívják majd, mint a pápát (Giuseppe Sarto, X. Pius, aki abban az időben volt a pápa), mert azt akarom, hogy a fiam olyan pap legyen, mint ő.” És valóban, a kis Giuseppe pap lett és szalézi szerzetes, és néhány napja ünnepelte 107. születésnapját - ő a legidősebb szerzetese a Szalézi Társaságnak.
Berno atya szalézi története Legnanóban kezdődött és Trentóban folytatódott, ahol megkezdte a felkészülést a szerzetesi életre és elvégezte a noviciátust. Az első szerzetesi fogadalmát 1929. szeptember 1-jén tette le Estében. Ugyanebben az évben, mindössze tizennyolc évesen kérte, hogy misszionáriusként küldjék Venezuelába, és ez az ország a második hazája lett.
1932. szeptember 11-én tette le szerzetesi örökfogadalmát, 1937-ben diakónusnak, majd 1938. október 30-án, Krisztus király ünnepén La Vegában - Caracasban papnak szentelte Luigi Centoz püspök, Venezuela akkori apostoli nunciusa.
1961-ben, 50 éves korában meghívta az Amazonas és a Felső-Orinoco vidékének akkori apostoli vikáriusa, Segundo García püspök, hogy misszionáriusként dolgozzon ezen a földön. Azonnal és feltétel nélkül elfogadta a meghívást.
Az első hét évet Puerto Ayacuchóban, a püspöki székhelyen és a venezuelai Amazónia fővárosban töltötte. Aztán Cocco és Bonvecchio atyákkal együtt elindult Venezuela szűz erdeibe, és 20 évig megszakítás nélkül ott is maradt!
Ellenséges erdőkben, áradó folyókon és több ezer természetes csatornán át utazott. Mindent megtett mindenkinek, ahogy azt Szent Pál mondta, hogy az evangéliumhoz odavonzza.
Berno atya ismert a Felső-Orinokóról készített térképekről is, a bennszülött nyelvek tanulmányozásáról, ezen kultúrák jelzéseinek és hangjainak értelmezéséről. 1987-ben, 76 éves korában visszatért Puerto Ayacuchóba, 1990-től 2009-ig a főplébánián dolgozott, amíg, közel a 100-hoz átkerült Caracasba.
ANS – Caracas/Szaléziak.HU