Főoldal / Szalézi világ / Venezuela – Iskolakezdés az éhség és a félelem jegyében
Venezuela – Iskolakezdés az éhség és a félelem jegyében
2020-09-24 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
DélAmerika • járvány •
Venezuela Dél-Amerika leggazdagabb országából Afrika legszegényebb nemzeteihez hasonló helyzetbe került. A gazdasági, politikai és társadalmi válság rendkívüli szegénységbe sodorja a szenvedő lakosságot. Étel, víz, áram, gyógyszer, üzemanyag nélkül, sőt, a koronavírus folyamatos fenyegetésével a visszatérés az iskolába kockázatot jelent a kiskorúak számára.
A helyzet az egész lakosság számára kritikus, de a családokat a járvány aggasztja a legkevésbé. A prioritás nem a fertőzéstől való félelem, hanem az, hogy van-e mit enni. Egy venezuelai átlagos napi jövedeleme 0,55 eurónak felel meg. A következtetés egyértelmű: ma mindenki szegény.
Az infláció a legmagasabb szintekre tör, hogy élelmet, üzemanyagot vagy gyógyszert szerezzenek, az embereknek végtelen sorokban kell állniuk. Így a gyermekek és a fiatalok válnak a lakosság legkiszolgáltatottabb szegmensévé. Egy nemrégiben készült kutatásból kiderül, hogy Venezuelában a gyermekek tápláltsági állapota (magasság / életkor arány) jobban hasonlít afrikai országokéhoz, mint például Nigéria vagy Zambia, mint bármely más szomszédos országéhoz.
E helyzetben a szaléziak elítélik az elnyomást, amelytől a lakosság szenved, és továbbra is a leginkább rászorulók mellett állnak. A fő segítség az élelmiszer, a víz és a higiéniai termékek forgalmazásában áll. Különösen a gyermekek körében teszik ezt, akik minden nap részt vesznek a hét program egyikében, amelyet a „Red de Casas Don Bosco” országszerte folytat. De segítik a visszatérő migránsokat is, „szolidaritási fazekakat”, közösségi konyhákat szerveznek a plébániákon, és kísérik az amazóniai őslakos közösségeket.
„A koronavírus-vészhelyzet súlyosbította a humanitárius válságot, amely 2016-ban kezdődött, és amelyből nincs kiút. Jelenleg a koronavírus miatt aggódunk a legkevésbé, még akkor is, ha a fertőzések és a halálesetek száma növekszik, anélkül, hogy a valós adatok ismertek lennének ”- magyarázzák a szalézi misszionáriusok.
A "Red de Casas Don Bosco" Civil Egyesület hét központjában minden nap több mint 700 reggelit és ételadagot kínálnak a kiszolgáltatott helyzetben lévő gyermekek számára, valamint higiéniai készleteket. "Ha nem lenne ez a támogatás, nem lenne mit enniük, és egyre több és több az alultápláltság eseteinek száma" - mondja Leonardo Rodriguez, a szalézi szociális művek igazgatója.
A madridi „Misiones Salesianas” szalézi missziós iroda támogatásának köszönhetően a program személyre szabott kosarat kínál a gyerekeknek reggelire és ebédre, miközben a szociális távolságot és higiéniai intézkedéseket folyamatosan fenntartják.
De ebben a hónapban a bizonytalanság az iskolába való visszatérést is érinti. Sok helyen nincs tanár, mert nem kaptak fizetést, és az iskolák többségében a strukturális hiányosságok miatt lehetetlen a higiénés intézkedéseket végrehajtani. Ezt a helyzetet figyelembe véve a "Red de Casas Don Bosco" hét programjában sürgősségi oktatási módot vezetett be, amelybe 4144 gyermek és serdülő tartozik.
A nehézségek közepette a szaléziak továbbra is segítenek és reményt keltenek a lakosságban, mint ahogy Don Bosco tette.
ANS – Caracas/Szaléziak.HU