Főoldal / Szalézi Értesítő - 2015-1 / Szalézi formáció - interjú Ivo Coelho atyával
Szalézi formáció - interjú Ivo Coelho atyával
Szalézi Értesítő - 2015-1 | 2015-02
Ivo Coelho egyetemes formációs felelőssel Lengyel Erzsébet beszélgetett
Mit jelent pontosan a szalézi formációs folyamat ?
A szalézi formációs folyamat azt jelenti: hogyan készítsük fel az embereket arra, hogy szaléziak legyenek. Ez egy képzés, mint amikor például arról beszélünk, hogyan készítsük fel az embereket, hogy orvosok, tanárok, vagy ügyvédek legyenek. Mindenhol jelen van a képzés. A szalézi formáció is egy képzési folyamat, csupán egy apró különbség van: hogy az orvosi képzés az életnek csak egy része. A szalézi képzés viszont az élet egésze. Ezért nem használjuk a „képzés” szót, hanem azt, hogy „formáció”.
Tehát a szalézi formáció egy egész életen át tart? Soha nincs vége?
Igen, bizonyos értelemben. Van egy nagyon világos alapozó folyamat, amelyet úgy hívunk, hogy kezdeti formáció, és van egy állandó formáció. Vegyük ismét az orvosokat: van 4-5 év alapképzés, de ha valaki jó orvos akar lenni, akkor folyamatosan kell olvasnia, eljárnia tudományos konferenciákra – és ez az a folyamatos képzés, ami az egész életen át jelen van. Ez természetes dolog, mindenkinek, aki valóban jó akar lenni valamiben, folytatnia kell a képzését. Ilyen értelemben a formáció sosem tekinthető befejezettnek.
Hasonló a helyzet a szalézi munkatársak esetében is? Számukra is van formáció?
Igen, a szalézi munkatársak számára is van formáció, de talán nem fordítunk elegendő figyelmet rájuk. A Don Bosco Szaléziak számára kialakított rendszer sokkal világosabb. Többet kellene dolgoznunk, hogy kialakítsuk és rendszerbe foglaljuk a munkatársak formációját is. Ez a gond nem csak Magyarországon jelentkezik, hanem mindenhol. Meg kellene találnunk az utat, sokkal világosabbá, nyilvánvalóbbá kellene tennünk. Lényegében nincs egy kidolgozott anyag. Bár a delegátusoknak rendelkezésre állnak anyagok, amelyekből kialakíthatnak egy bizonyos formációs folyamatot, de még ez sem teljesen világos. Én is voltam egyszer delegátus (a szalézi munkatársak felelőse), és én sem tudtam, mit tegyek. Megszerveztük a munkatársi találkozót, és mindig felolvastunk egy fejezetet Don Bosco életéből, amit Teresio Bosco írt. Ez jó volt, de más dolgok már egy kissé nehezebben mentek. Úgy gondolom, hogy a szalézi munkatársnak a keresztény formációt kell elvégeznie, keresztény alapképzést és utána pedig a hivatásához kapcsolódó képzést is.
Melyek a szalézi formáció legfontosabb szempontjai?
Többé-kevésbé négy alapvető szempontról beszélhetünk: spirituális, emberi, testvéri és apostoli. Bizonyos értelemben a spirituális szempont lefed mindent, de lássuk csak: lelki, emberi formáció, a szív formálódása, az életvitel kialakítása, majd a testvéri élet és végül az intellektuális és pasztorális formáció. Az első tehát a spirituális formáció. Az emberi és testvéri ugyanaz, intellektuális és pasztorális. A négy közül az intellektuális többé-kevésbé világos. A pasztorális szemponttal kapcsolatban vannak tapasztalataink, de többet kellene reflektálnunk rá. Az emberi eddig még nem annyira rendszeres (szisztematikus). A spirituális is jelen van, de ez sem eléggé rendszeres. Ebben az évben az elsőre és a másodikra szeretnénk összpontosítani, a spirituális és az emberi formációra, mert nem tudunk egyszerre több figyelmet fordítani mind a négyre.
Megváltozott a formáció Don Bosco ideje óta?
Igen is meg nem is. Az alapok azonosak, hogy Isten hívott meg bennünket, ez azonos. A kontextus változott meg. Mit értek ez alatt? Don Bosco idejében minden munka az adott kereteken belül folyt. Volt oratórium és volt iskola. Az iskolában lehetett szakmát tanulni, műszaki ismereteket és tudományos ismereteket elsajátítani. Ezek voltak a művek típusai mindig, mindenhol. Most pedig annyira sokféle művünk van!...
Másodszor: nem tudunk az ellenőrzésünk alatt tartani egyszerre minden fiatalt az udvaron, az iskolában, az internátusban. Nagyon sok közvetítő elem van ma jelen az oktatásban: a média, a társadalom, a kormány, a szülők… meg sok minden más… és a szaléziak. Mi csak egy vagyunk a sok közül. Don Bosco idejében is megvolt ez, de ő jobban az ellenőrzése alatt tudta tartani az egész környezetét. Mi nem tudjuk teljesen az ellenőrzésünk alatt tartani. Azt hiszem, ez egy nagy különbség. Hogy tudunk olyan szaléziakat formálni, akik ebben az újfajta világban élnek?
Abban az időben a szerzetesi élet is egy kicsit könnyebb volt – minden nap ugyanabban az időben kellett fölkeni, elvégezni az adott gyakorlatokat –, egy kicsit átláthatóbb volt. Most valakinek talán több kihívással kell szembenéznie, az internet pedig behozza a szobába a kihívást. Tehát: a kontextus megváltozott, a kihívások megváltoztak, talán a családok is egy kissé törékenyebbé váltak. Nem hiszen, hogy nagyon sokban különbözik, de talán valamennyire igen. Talán nem mindig tudjuk garantálni, hogy a családban van apa, van anya és a gyerekek, mert olyan sokféle helyzet alakulhat ki. Ezek az új kihívások. Talán a mai fiatalok több ingernek vannak kitéve, tehát a formációnak szem előtt kell tartania mindezeket a tapasztalásokat, amelyek a fiatalokat érik – az érzékenység oldaláról, a családi oldalról, a szexuális oldalról… annyi dolog van.
A teljes cikk a Szalézi Értesítőben található.