Főoldal / Magyar Tartomány / Tartományi pedagógiai konferencia
Tartományi pedagógiai konferencia
2010-11-14 Vasárnap | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Dúl Géza atya, cigánypasztorációs referens előadásában arról beszélt, hogy a Katolikus Egyház milyen felelősségteljes magatartással igyekszik a szegények, a társadalom perifériájára szorult fiatalok, így egyes roma fiatalok felé is fordulni. Kiemelte, hogy a cigányság kultúrájának számos eleme közel áll a Katolikus Egyház tanításához, a romák életük sorsfordulóin Istenhez fordulnak, s más szokásaik is közel állnak a katolikus valláshoz. - A világiakat és magukat a romákat is be kell vonni a lelki gondozói munkába - mondta Dúl Géza.
A kazincbarcikai Don Bosco Szakiskola egy olyan példa, amelynek tanulságai nagy kincset jelentenek a cigányokkal foglalkozók számára. A cigány származású tanár jóval közelebb tud férkőzni a cigány gyerekekhez, egyben modell értékű is számukra – ezt igazolta Jónás Béla, az iskola szakoktatója, aki maga is cigány. Elmondta, hogyan neveli és oktatja a mindennapi munkája során úgy az ifjúságot, hogy azok képesek legyenek felelősségteljesen és szabadon gondolkodni, tisztelettel viselkedjenek mások iránt, legyenek elkötelezettek és keményen dolgozzanak, tanuljanak.
A cigányok éhesek a hitre, a szerető Isten megismerésére – erről osztotta meg tapasztalatait Molnár-Gál Béla hitoktató, a Don Bosco Szakiskola igazgató-helyettese. Arról tartott élvezetes előadást, hogy a hitnek az iskolában elvetett magja, amelynek fejlődéséből semmit sem érzékel az adott tanár, miként hajt ki és erősödik meg később egy cigány közösség életében.
Balog Zoltán, társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár előadásából képet alkothattunk a magyar kormánynak a romák felzárkóztatásával kapcsolatos néhány elképzeléséről. Az államtitkár megerősítette az egyházi iskolák létjogosultságát a cigányok nevelése terén.
- Az alapja bármelyik keresztény pedagógiának az, hogy a gyermek Isten teremtménye, az ő képmását hordozza, függetlenül attól, hová született: a cigánytelepre vagy a Rózsa dombra - mondta Balog Zoltán - ez egy olyan igazság, ami nélkül nem lehet egy gyermeket megközelíteni. Ebből az következik, hogy Istennek terve van ezzel a gyerekkel, és azokkal is, akik találkoznak velük. Bízom benne, hogy azok, akiket Don Bosco szellemisége valamikor megérintett, pontosan érteni fogják, hogy egy olyan kihívás ez nekünk, keresztény pedagógusoknak, ami elől nem fogunk tudni kitérni. Isten előtt kell majd számot adnunk arról, mit tettünk annak a 700 ezer cigány gyereknek az érdekében, akiknek nem volt tisztességes oktatásuk és nem kaptak lehetőséget a boldoguláshoz.
A konferencia a megszokottól eltérő szemléletet tudott nyújtani a romák kultúrájával, hitvilágával, gondolkodásmódjával kapcsolatban, elgondolkodtatva és egyben fellelkesítve a hallgatóságot.
A Magyar Katolikus Rádió felvételt készített az előadásokról, szándékaink szerint a konferencia hanganyagát hamarosan hozzáférhetővé tudjuk tenni.
szaleziak.hu
Szalézi Tartományfőnökség, 2010. november 12.
{gallery}albumok/11.12_pedkonf{/gallery}