Vatikán - Bloggerek és az egyház - ígéretes párbeszéd
2011-05-08 Vasárnap | #Egyház | ARCHIVÁLT
A résztvevők sokféle földrajzi és nyelvterületről érkeztek, a blogok különböző típusait képviselték (intézményi, magán, több/egyszerzős). A 150 résztvevő mellett további 750 blogger kapcsolódott be a világhálón keresztül.
A találkozóra a két szervező székhelyén, a via della Conciliazionen tartották meg, olasz, spanyol, francia, lengyel és angol nyelvű szinkrontolmácsolással. A találkozó központi motivációja az volt, hogy megosszák egymással tapasztalataikat az ezen a területen aktívan működők és hogy jobban megértsék a felmerülő igényeket.
A program első részében előadások hangzottak el szakértők részéről, majd számos égető kérdés került felszínre a résztvevők között. Ezt követően öt különböző nyelvterületről származó blogger ismertetett alapvetően fontos témákat, majd az egyházi média képviselői számoltak be tapasztalataikról ezen a téren és a lépésekről, amelyeket tesznek, hogy hatékony kapcsolatot teremtsenek az egyház és a blogoló közösségek között. Szó volt a Facebook és a Twitter jelentőségéről is.
A résztvevők között volt Gianfranco Ravasi bíboros, a Kultúra Pápai Tanácsának elnöke, Claudio Celli érsek, a Tömegtájékoztatás Pápai Tanácsának elnöke, P. Federico Lombardi SJ, a szentszéki sajtóterem és a Vatikáni Rádió igazgatója is. Celli kijelentette: - Egy olyan technológiával állunk szemben, amely világosan mutatja, hogy a központi téma nem maga a technológia, hanem az ember. Még egyszer biztosítanunk kell hogy ez az egész az emberek közötti kommunikációról szól, aminek elő kell mozdítania az emberi értékeket annak érdekében, hogy képesek legyen élni, értékelni, és ezeket az új technológiákat okosan felhasználni, hogy gazdagítsuk tapasztalatainkat és elmélyítsük az emberi kapcsolatok.
Az eszmecsere a bloggerek és egyház képviselői között kimutatta, hogy az internetes kihívások nyomán egy új típusú lelkipásztori jelenlétet, a "web-lelkész"-ként definiált szerep alakult ki. François Jeanne-Beylot kijelentette: "Márpedig ha Krisztus ma jönne el, hogy prédikáljon nekünk, ő nem mászna egy hegyre vagy egy hajóról szólna, hanem a Twitteren keresztül, vagy egy blogot nyitna.
Akik részt vettek ezen a találkozón, abban a reményben váltak el, hogy a kezdeti párbeszéd után további kezdeményezésekre kerül majd sor.
ANS-Vatikán/szaleziak.hu