Vatikán - Szalézi után ferences a Férfi Szerzetesi Elöljárók Uniójának élén
2012-11-26 Hétfő | #Egyház | ARCHIVÁLT
A vatikáni központú USG megalakulását az 1950-es szentévben kezdeményezték a legnagyobb rendek akkori vezetői azzal a céllal, hogy erősítsék az együttműködést a rendek között az egyház szolgálatában, és szorosabbra fűzzék kapcsolatukat a Szentszékkel, valamint a püspökökkel. Az előkészítési munkát az asszumpcionisták, a jezsuiták és a ferencesek legfőbb elöljárói végezték, és 1952-ben találkozót szerveztek valamennyi olyan férfi rendi vezető számára, akiknek az anyaháza Rómában volt (akkor 65 ilyen szerzetes közösség volt).
Az unión belül a zsinat után bizottságok alakultak a szerzetesi életre vonatkozó tanítása egyes témaköreinek tanulmányozására. Ezek közül a misszió és a szerzetesi képzés kérdéskörével foglalkozó bizottságok voltak a legtermékenyebbek. A Férfi Szerzetesi Elöljárók Uniója félévente ülésezik. VI. Pál és II. János Pál pápák kerekasztal beszélgetésre invitálták a szervezet tagjait, és XVI. Benedek pápa is már többször fogadta őket.
José Rodriguez Carballo ferences generális megválasztása utáni rövid beszédében így foglalta össze programját: „Az Istennek szentelt életet élőknek, vagyis a szerzeteseknek manapság először is nyitottnak kell lenniük önmaguk evangelizálására, hogy másokat evangelizálhassanak. Elsősorban Istent kell keresniük, a szegények oldalán kell állniuk, és komolyan kell venniük korunk kihívásait, az ökológiai kérdésektől az emberi jogok védelmén át az igazságosság és a béke ügyének szolgálatáig.
A férfi szerzetesek létszáma 130 ezer fő. Legtöbben vannak a jezsuiták (19 ezer), a szaléziak (16 ezer), a ferencesek (15 ezer), a ferences kapucinusok (11 ezer), a bencések (7 és fél ezer), a verbiták és domonkosok (6–6 ezer), a redemptoristák és a keresztény iskolatestvérek (egyenként 5,5 ezer), a Szeplőtetelen Szűz oblátusai, a ferences minoriták, a maristák és a sarutlan karmeliták (egyenként 4 és 5 ezer közötti) tagsággal.
Ferences Sajtóközpont/szaleziak.hu