Jézus kezének érintése
2013-04-04 Csütörtök | #Egyház | ARCHIVÁLT
A Szentatya ez alkalommal is szakított az eddigi hagyományokkal, hiszen a pápák eddig csak férfiak lábát mosták meg a lábmosás szertartásán. A pápa szentbeszédet is tartott a börtön lakóinak. Rövid homíliájában arról beszélt, hogy a lábmosás szertartásával Jézus „példát mutatott tanítványainak”. „Az, aki másoknál magasabban van, mások szolgálatába kell, hogy álljon. Segítenünk kell egymásnak!” – mondta. Hozzátette: „papként, Róma püspökeként nekem kötelességem mások szolgálata, segítése, és szívből teszem, szeretem tenni”.
A fiatalok nagy lelkesedéssel várták a Szentatyát. Közülük ötvenen részt vettek a szentmisén, akik közül 11 lány volt.
A liturgiát a „Casal del Marmo önkéntesei” elnevezésű katolikus szervezet 40 tagja és a Lélek Megújulása karizmatikus mozgalom tagjai énekeltek, az olvasmányokat és a hívek könyörgését a fiatalkorúak börtönének lakói olvasták fel.
A szentmise végén a fegyintézet tornatermében Ferenc pápa találkozott a börtön fiataljaival és felügyelőikkel. Köszöntötte őket és mindegyik fiatalnak csokitojást és galamb alakú tipikus olasz húsvéti süteményt ajándékozott. A fiatalok egy fából készült keresztet és egy térdeplőt ajándékoztak Ferenc pápának, amelyet ők maguk készítettek a börtön kézműves műhelyében. „Örülök, hogy itt lehetek veletek. Menjetek előre, és ne hagyjátok elvenni magatoktól a reményt. Ti segítetek nekem, hogy alázatos maradjak” – mondta a pápa a fiataloknak. „Köszönjük, hogy eljöttél hozzánk!” – válaszolták a fiatalok.
Az önkéntesek évek óta jelen vannak a fiatalok között a börtönben. Egyikük, Annalisa Marra nyilatkozott a Vatikáni Rádiónak. Elmondta, hogy elsősorban az ünnepnapokat töltik a fiatalokkal, amikor a megszokott tevékenységük szünetel a fegyintézetben.
A fiatalok nagy meglepetéssel és örömmel fogadták a pápalátogatás hírét. Sokak, akik nem katolikusok, megkérdezték, hogy ki egyáltalán a pápa. Az önkéntesektől mindig megkérdezik, hogy mennyi pénzt kapnak azért, hogy velük legyenek. Így amikor megtapasztalták az ingyenesség gesztusát a pápától is, nagyon nagyra értékelték azt. A lábmosás szertartásában, amelyet a Szentatya végezett, az fiatalok az alázatosság jelét láthatták, amely egyben segítette őket, hogy ne érezzék annyira peremre szorultnak magukat.
A 14-21 éves őrizetesek többsége külföldi, észak-afrikai és roma származású. Katolikusok, ortodoxok és muzulmánok is vannak közöttük. A fiatalok elsősorban kábítószer-kereskedelemért, lopásért, rablásért, gyilkosságért és nemi erőszakért kerültek a börtönbe. Az önkéntes szerint ezek a fiatalok valószínűleg azért követnek el törvénysértéseket, mert nincs körülöttük senki, aki megmutatná nekik a jó és a rossz, illetve a helyes és a hibás cselekedet közötti különbséget. Esélyt kell tehát nekik adni a változtatásra. Az önkéntesek arról igyekeznek nekik tanúságot tenni, hogy a pénzen túl létezik más is és, hogy lehet normális életet élni áldozatokat hozva és erre mindenkinek van esélye.
A pápa a Szent Péter-bazilikában tartott krizmaszentelő misén azt mondta, a jó papot népéről lehet felismerni, tehát az egyháznak el kell mennie a szegényekhez, a peremen élőkhöz, betegekhez, börtönben levőkhöz. Az AP szerint az egyházfő eddig is számos gesztussal adta már jelét, hogy demisztifikálni szeretné, s az emberekhez közelebb kívánja vinni a pápai tisztséget.
Mint tudjuk, Don Bosco is rendszeresen látogatta a torinói Grenerala ifjúsági börtön lakóit, itt érlelődött meg benne a gondolat, hogy a legveszélyeztetettebb, a társadalom peremére sodródó ifjúsággal kell foglalkoznia.
Forrás: Vatikáni Rádió, mno.hu