Főoldal / Szalézi világ / Brazília egy misszionárius szemszögéből: Mi lesz a világbajnokság után?
Brazília egy misszionárius szemszögéből: Mi lesz a világbajnokság után?
2014-07-12 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
„Miután a németektől elszenvedtük ezt a lesújtó vereséget (ami talán várható volt, de talán nem ilyen mértékben), az emberek elégedetlenkedni kezdtek minden és mindenki miatt, de most már nincs mit tenni. Néhány nap és minden visszakerül majd a régi kerékvágásba. Senki sem fog emlékezni többé Brazília problémáira és ismét kikerülünk a reflektorfényből.” Ezt mesélte nekünk Roberto Cappelletti atya, szalézi misszionárius - aki a politikai és társadalmi következmények szemszögéből mutatja be a brazil focit. Ezek most, a válogatott csapat bukása után, minden korábbinál nyilvánvalóbbá váltak.
Hogyan látják a gyerekek a világbajnokságot?
Köztudott, hogy a foci fogalma Brazíliában mindig összekapcsolódik az élettel, a boldogsággal, az örömmel és az újdongással minden probléma és nehézség ellenére. Például még egy olyan kis csapattal szembeni győzelmet is tűzijátékkal ünnepeltek meg, mint Kamerun. A gyerekek pedig nagyon jók az öröm megélésében. Még nincs meg bennük a felnőttek rosszindulata. Számukra még a válogatott csapat zöld és aranyszínű mezének látványa is végtelen büszkeség forrása. Bárki, akinek van egy sárga-zöld felsője (még ha nem is a brazil csapat meze), büszkeséggel viseli, akkor is, ha az már kellemetlen szagú a sok napos használat után, vagy minden centijét sár borítja. Ezt jelenti számukra a világbajnokság. Ezen fölül annak is örülnek, hogy ennyi ember látogat el hozzájuk a világ számos országából.
Mit jelent a világbajnokság Brazília átlagemberei számára?
A lakosság egy kis része a világkupa előtt és alatta is tiltakozott a nagyszabású építkezésekre kiadott pénzek miatt, mivel összesen tizenkét stadion épült ebből az alkalomból, ráadásul néhány olyan helyre került, ahol a világbajnokság után nem is fogják tudni használni. Viszont a brazilokat jelenleg még mindig eléggé lekötik a zajló események, ezért eddig még nem került sor egy nagyobb tiltakozó összefogásra. Amikor a brazil csapat játszik, az ország égető problémái egy csapásra szertefoszlani látszanak. „Miután a németektől elszenvedtük ezt a lesújtó vereséget (ami talán várható volt, de talán nem ilyen mértékben), az emberek minden és mindenki miatt elégedetlenkedni kezdtek, de most már nincs mit tenni. Néhány nap és minden visszakerül majd a régi kerékvágásba. Senki sem fog emlékezni többé Brazília problémáira és ismét kikerülünk a reflektorfényből.” A politikusok továbbra is szép csöndben dúskálhatnak az emberek kárára.
Mi fog történni a világbajnokság után?
Részben már meg is válaszoltam ezt a kérdést. A világbajnokságra fölvett hatalmas hitelek mind a szegények vállára nehezednek majd. Ők fogják megtéríteni a világkupára felelőtlenül kidobott pénzeket. Az üzemanyag ára az égbe szökik majd. Új adókat vetnek ki. A szegények továbbra is szegények maradnak, de a gazdagok csak még jobban meggazdagodnak, mindezt úgy, hogy a szegényeken élősködnek. Az embereknek mostanáig még nem volt erejük, vagy bátorságuk, hogy leszámoljanak a korrupt vezetéssel.
A falvakban élő fiataloknak volt lehetőségük követni a világbajnokság mérkőzéseit?
Ennek a városnak a két szegénynegyedében, a házikókban és rozoga kunyhókban lakó emberek lehet, hogy nélkülözik még a rizst vagy a babot is, lehet, hogy nincs mit fölvenniük, de olyan nincs, hogy ne lenne egy tévéjük és hozzá egy parabola antennájuk. Ez alap - számukra ez egy presztízskérdés. Aztán pedig kiküldik a gyerekeiket, hogy turkáljanak ennivalót valamelyik kukából. A város többi részében meglehetősen jó az élet, az emberek többsége közép- vagy felső osztálybeli. Nekik több, mint egy televíziójuk van otthon.
ANS – Itajaí/Szaléziak.HU