Albánia Ferenc pápa látogatására emlékezik
2014-09-28 Vasárnap | #Egyház | ARCHIVÁLT
A Szentatya kifejezte: nagyon vágyott arra, hogy ellátogasson egy olyan országba, amely az ateista és embertelen rendszer elnyomásától szenvedett, de most már megtapasztalja a békés együttélést a különböző vallású népcsoportok között. Buzdítani akarta a népet, hogy kitartóan folytassa ezt az utat.
De nem csak a pápa volt az, aki emlékezett erre a különleges alkalomra. Így tettek a VIS (Nemzetközi Önkéntes Fejlesztési Szolgálat) Albániában dolgozó fiataljai is.
Anna Carboni jelentése:
Tiranában, és vele együtt az egész Albániában minden megállt, hogy szívélyesen, örömmel köszöntsék Ferenc pápát. Ez volt a második alkalom, hogy egy pápa Albániába jön – II. János Pál pápa 1993-ban látogatott Albániába!
Már a látogatást megelőző estén a Teréz anya tér elő volt készítve a nagy, ünnepi eseményre. Fiatalok csoportjai és családok élvezték az izgalommal teli hangulatot, a pozitív, fiatalos energiát és a reményt, ami érzékelhető volt a város minden pontján.
A VIS egy csoport fiatallal volt jelen Kelmendből , akik már hajnali 2 órakor megérkeztek. Az út Klemendből Tiranába öt óra! Ezek a fiatalok azért jöttek, hogy önkéntesként szolgáljanak a szentmisén. Nem vették figyelembe a fáradtságot, sem a heves esőt, ami nem sokkal az ünneplés kezdete után zúdult rájuk.
A pápa köszöntő szavai, a jelenlevő méltóságok köszöntése és a szentbeszéd, elismeréssel, szeretettel és hálával töltötte el az albán népet, akik legyőzték a vallási különbségeket és a több éves üldöztetést.
Albániát „a hősök és mártírok földjének”nevezik, amely példaként szolgála többi ország számára, ahol a tisztelet, a bizalom és a vallásközi megosztás nem csak lehetséges, hanem a gyakorlatban is jelen van. És ez az igazi alapja a békének és előfeltétele a harmonikus fejlődésnek, amely nyitott mindenki számára. Ez is egy példa arra, hogyan lehet tekinteni a szolidaritás globalizációjára és nagyobb tiszteletet tanúsítani az alkotásnak.
A VIS „Buke, Krype és Zemer” projektje Albániában elfogadta a pápa felhívását, és Albánia gazdasági fejlődésén dolgozik. A cél a legszegényebb vidéki családok segítése, amelyek távol élnek a legjelentősebb gazdasági központoktól.
Ferenc pápa megköszönte Albániának a példamutatást és kifejezte óhaját, hogy továbbra is folytassák, hogy helyet csináljanak a remény számára. Bujar Nishani albán államfőhöz és a politikai és vallási intézmények vezetőihez intézett beszédében az egyházfő ismételten azt hangoztatta, hogy a muzulmán, ortodox, katolikus egységkormány vezette Albánia jó példája annak, hogy a keresztény-muzulmán együttélés nemcsak lehetséges, hanem megvalósítható és előnyös is egy ország fejlődése számára.
A reményt a sas személyesíti meg, az ország és az újjászületés jelképe. A Teréz anyáról elnevezett tiranai téren délben tartott szentmisén Ferenc pápa kijelentette: „Azért jöttem Albániába, hogy a reményt erősítsem országotokban. Láttam az utcákon, mennyi fiatal van nálatok, fiatal nép vagytok és ahol ennyi a fiatal, ott van remény! A nemzeti zászlótokon levő sasként szárnyaljatok!” Az egyházfő a kommunizmus időszakában „borzalmakat elszenvedő” és mártírként meghalt egyháziakról és laikusokról is szólt a mártírok földjének nevezve Albániát.
A szentmisét egy fohásszal zárta Máriához, a Jótanács Anyjához, aki különösen kedves minden albán számára: „Kérem Albánia számára a Jótanács Anyjának, Máriának az oltalmát. Az ő kezébe ajánlom az egész albán nép reménységét. Isten árassza kegyelmét és áldását Albániára!
A mise utáni vasárnapi Úrangyala-imádságot (Angelus) a pápa az albán fiatalokhoz intézte: „Tudjatok nemet mondani a pénz imádatára, az individualizmus kínálta hamis szabadságra, a függőségre és az erőszakra! Mondjatok igent a találkozás és a szolidaritás kultúrájára!”
ANS – Tirana/Szaléziak.HU