Vatikán – Megjelent Ferenc pápa szótára
2015-12-03 Csütörtök | #Egyház | ARCHIVÁLT
Ferenc pápa szavai „nyíltak, világosak, átölelnek. Segítenek, hogy önmagunkba tekintsünk” - írja Pietro Parolin a könyv előszavában. „ Ferenc pápa egyetlen igazi kommunikációs stratégiája - folytatja a főpap - a nyugodt és magabiztos ragaszkodás az evangéliumhoz.” Parolin számára „Bergoglio beszéde” sermo humilis, egyszerű beszéd, képes szólni mindenkihez. „A nyelvezete – teszi hozzá – sok bölcsességet tartalmaz”, olyan szavakat és képeket használ, amelyek ereje abban rejlik, hogy közel állnak a mindennapi élethez.” Megjegyzi, hogy Ferenc „úgy beszél másokkal, mint aki ugyanolyan, mint ők, nem távolságtartó.”
A kötethez Parolin bíboros előszava mellett Gianfranco Ravasi bíboros és Antonio Spadaro atya is írt ajánlást, az utószót pedig Nunzio Galantino bíboros írta, aki méltatta az ötven újságíró és író hozzájárulását, akik feltárták Ferenc pápa „élő szavait”. A könyv ötletének megszületéséről Antonio Carriero kurátort Alessandro Gisotti kérdezte:
- A könyv azért született, hogy segítsen az olvasóknak, hogy jobban megértsék Ferenc pápa gondolatait, megkönnyítve a feladatot, hogy lefordítsák ezeket a mindennapi életre. Volt egy pillanat, amikor úgy döntöttem, hogy összeállítok egy „szótárt”, mert azt hallottam - több alkalommal is -, hogy sürgősen szükség van egy eszközre, amely segítségével a hívők és nem hívők értelmezni tudják a Szentatya szavait. Ehhez a munkához nem támaszkodhattam csak a saját magam erejére, így segítségül hívtam ötven különböző embert, újságírókat és írókat, és mindenki választott egy szót Bergoglio hatalmas lexikonából. Ezt a „szótárt” az Editrice Elledici szándékosan adta ki közvetlenül a jubileum előtt, hogy elkísérje az olvasókat a szentévben. Természetesen, ez a könyv nem egy befejezett mű: amíg Ferenc pápa lesz Róma püspöke, az ötven összegyűjtött szó számos más alkalommal visszatér majd beszédeiben, új árnyalásokkal, ahogy változnak a helyszínek és a címzettek.
Az ötven szót ötven különböző újságíró, író, személyiség tárta fel és vizsgálta meg, olyanok, akik naponta találkoznak Ferenc pápa szavaival. Van azonban egy közös szál, egy téma, amely megtalálható ennek a „szótárnak” a lapjain?
- A pápa egy hétköznapi nyelvet használ, mint a „Hello”, a „Jó estét” vagy „Kérlek benneteket, imádkozzatok értem”, ami lehet egy ima, amit egy beteg ember kér, amikor meglátogatják; vagy Ferenc elmegy a városba, hogy vegyen egy új szemüveget, anélkül, hogy bárkinek szólna erről... Ez egy munkanyelv, hétköznapi; egy személy lexikona, aki lehet egy háziasszony, vagy egy irodai dolgozó. Ami összeköti az ötven szót egy ilyen szókincsben, az a stílus, hogy az Egyháznak van rálátása a „periféria” nézőpontjából is. Itt tehát az, hogy „kegyelem”, „világi”, „hulladék”, „kiút”, „utolsók” - együtt az összes többi szóval - kiemeli Bergoglio tapasztalatát Buenos Airesben, ahogy ott megélte az evangéliumot. Ez a stílus jó nekünk és jó azoknak is, akik figyelnek ránk, mert érthető mindenki számára.
Ferenc pápa beszédének és szavainak különleges vonzereje van a fiatalok számára és felkerülnek a szociális hálókra is: feltűnő dolog, azt gondolva, hogy Jorge Mario Bergoglio bizalmasan közölte, hogy nincs hozzászokva az új technológiákhoz, különösen az internethez. Hogyan lehetséges ez?
- Kezdjük azzal, amit a fiatalok értékelnek: az egyszerűséget, a közvetlenséget, több tettet, mint szavakat. Szempontok, amelyek megtalálhatók Ferenc pápánál. Az ő közvetlen és egyszerű nyelvezete teszi, hogy Bergogliót nem csak a felnőttek, de különösen az új generációk közel érzik magukhoz. A fiatalok jó tanúságtevőket keresnek, következetes embereket, akik tudják, hogyan kell tettekké váltani azt, amit prédikálnak. A Facebookon - mint más közösségi hálózatokon - Ferenc jelenléte telve van érzelmekkel és a hálózatra jellemző módon van megosztva: a fotói, az emberek, akiket megölel, megsimogat; a mosolya, ahogy gondolkodik, ahogy megpuszil egy babát; pontosan úgy, mint a szavai! Ferenc, konkrét példákon keresztül, emlékeztet a helyzetre, amit megtapasztalt. A fiatalok a Facebookon ritkán osztanak meg olyan mondatokat, képeket vagy videókat, amelyeknek semmi köze a saját tapasztalataikhoz, amit már átéltek vagy kipróbáltak. És ez az, ami tetszik a fiataloknak. Ferenc több annál, mint aki meggyőz az evangélium jelenvalóságáról, ő le tudja fordítani a mai életre, konkrét példák segítségével. És a fiatalok ezt nagyon szeretik.
www.pccs.va/Szaléziak.HU