Főoldal / Magyar Tartomány / Péliföldszentkereszti búcsú Don Bosco születésének bicentenáriumi évében

Péliföldszentkereszti búcsú Don Bosco születésének bicentenáriumi évében
2015-05-11 Hétfő | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Talán csak a régi krónikákban említenek ekkora tömeget, amely ezen a napon összegyűlt a szaléziak magyarországi letelepedésének helyén. Több ezren vettek részt a szentmisén, voltak kíváncsiak a „szalézi utcára” és hallgatták meg a Don Bosco élete nyomán írt rockoperát. Eljöttek a szalézi szerzetesek és a Segítő Szűz Mária Leányai, a szalézi munkatársak és Don Bosco-tisztelők az egész országból, és természetesen a fiatalok is – az animátorok, az intézmények tanulói, valamint a szaléziak közelében élő családok.
A rendház körül felállított pavilonokban bemutatkoztak a szalézi fenntartású iskolák, a Szalézi Ifjúsági Mozgalom és a Szalézi Család. Ez a „szalézi utca” azt hivatott bemutatni, milyen sokszínűen, sok helyen és sokféle módon igyekeznek tenni a szaléziak a fiatalokért, amit ez alkalommal elsősorban a rend fenntartásában levő iskolákon keresztül lehetett érzékelni. Van olyan intézmény, amely több mint húsz éve szalézi, és van, amelyik alig néhány éve, de mégis közösen járnak a Don Boscó-i úton. Egyben a találkozás színhelye is volt a „szalézi” utca, ahol a fiatalok és idősek egyforma örömmel köszöntötték egymást.
A templom mellett Don Bosco életrajzát és róla készült autentikus fotókat mutatták be egy mini-tárlaton, segítve ezzel a Szent személyének, korának és életének a megismerését.
Az erdei tisztáson levő lourdes-i barlangnál a Dauner János szalézi atya által negyven évvel ezelőtt alapított Don Bosco Ének- és Zenekar adott koncertet, akik a szentmise alatt is ellátták a zenei szolgálatot.
A szentmisét Ábrahám Béla tartományfőnök atya mutatta be rendtársaival együtt az erdei tisztáson levő misézőhelyen, kihangsúlyozva, hogy a szerzeteseknek mennyire fontos, hogy a szentmiseáldozat során együtt legyenek.
A tartományfőnök beszédében a „befogadás” tényére helyezte a hangsúlyt, emlékeztetve, hogy Bosco Szent János élete és megelőző pedagógiai módszere is erről szól. A bicentenáriumi év jó alkalom arra, hogy befogadjuk, vagyis jobban megismerjük Don Boscót, hiszen ha az ő gondolkodását és lelkiségét felelevenítjük, akkor Krisztus útján járunk.
A közös imádság után az ünnep folytatásaként a közös szórakozás következett: a Nyiss Ránk fesztivál színpadán a komáromi Magyarock Dalszínház felnőtt és gyermek színészei bemutatták a Gyermekek fénye című rockoperát, amely Don Bosco élete nyomán, születésének bicentenáriumára készült. A hírneves művészek előadásában drámai erővel, elevenedtek meg a szalézi rend alapítója életének egyes jelenetei, lelkesítően közvetítve Don Boscónak a másik befogadására épülő lelkiségét, a közönség nagy megelégedésére.
A Magyarock Dalszínház rockzenét alapul vevő színpadi műveket mutat be, elsősorban magyar szerzőktől. A zeneszerző, Szűts István végigkísérte a próbákat és a bemutatón is jelen volt a szövegíróval, Szőke István Atillával együtt. A darabot színpadra alkalmazta és rendezte Vizeli Csaba, a koreográfus Bakó Gábor volt. A Don Boscóról szóló rockopera színpadi élete csak most kezdődik, először augusztusban Balatonakarattyán a Szalézi Part Fesztiválon láthatják majd a fiatalok, de bemutatják majd Budapesten és más helyszíneken is.
A búcsú vasárnapján, május 10-én Havasi József atya, korábbi tartományfőnök mutatta be az ünnepi szentmisét, amelyen több zarándokcsoport is részt vett, közülük sokan gyalogosan téve meg az utat. Havasi atya a tőle megszokott optimizmussal és reménnyel biztatta a híveket, valódi lelki táplálékot kínálva a számos zarándoknak, míg a kegytemplom csendjében az egyéni imára, elmélyedésre volt lehetőség a kereszt tövében.
Ahogy Ábrahám Béla tartományfőnök is megjegyezte, ez az ünnepi együttlét Péliföldszentkereszten a krisztusi és Don Boscó-i evangéliumi út elmélyítését jelentette, amely Krisztusnak a befogadásán keresztül a másik embernek a befogadására alapul. Az ünnepen szombaton jelen volt az MTV1 egyházi műsorainak stábja, a vasárnapi szentmisét pedig a Mária Rádió közvetítette élőben.
Szaléziak.HU