Főoldal / Szalézi világ / Szalézi missziós önkéntesség
Szalézi missziós önkéntesség
2016-09-30 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
fiatalok • misszió • önkéntesség • projekt •
A szalézi világban számos módon kapcsolódnak Don Boscóhoz, lelkiségéhez, pedagógiájához a fiatalok és idősek világszerte. Az egyik ilyen formája a tevékeny szeretetnek a 18-24 éves fiatalok között elterjedt szalézi missziós önkéntesség. Egy fiatal, aki elkötelezett keresztény életet él és nyitott a szegények szolgálatára, a megfelelő képzés után önzetlenül részt vesz Don Boscónak a fiatalok javára végzett küldetésében, különös tekintettel a legszegényebbekre.
A szalézi missziós önkéntes célja, hogy egyre jobb ember legyen - becsületes polgár és jó keresztény, hogy találkozzon másokkal és hatékonyan segítse a fiatalok nevelését és evangelizálását. Saját pozitív példájával hozzájárul a szeretet civilizációjának kialakulásához, elősegítve a jót, és így építi Isten országát a földön.
A fiatalok általában a középiskola befejezése után jelentkeznek önkéntesnek. A legtöbben szolidaritásból, hitbeli meggyőződésből vagy lelki gazdagodás céljából vállalnak egy év önkéntes szolgálatot, vagy azért, hogy szélesítsék jövőbeli távlataikat, eldöntsék, milyen szakmát válasszanak, vagy egyszerűen azért, mert megihlette őket egy beszélgetés egy önkéntessel és úgy érezték, hogy ezt ők is meg szeretnék tapasztalni.
Bármi is volt, ami motiválta az elhatározásukat, hogy szalézi önkéntesek legyenek, az döntésükből számos előny származhat. Miután befejezték az önkénteskedést, ezeknek a fiatal férfiaknak és nőknek sokkal erősebb lett az életérzésük, jobban tudták menedzselni magukat, olyan készségek fejlődtek ki náluk, amelyek segítenek nekik megérteni és alkalmazkodni a környezetükhöz, dolgozni másokkal, és jobb lett a kapcsolatuk Istennel. Egy kutatást végeztek el a korábbi önkéntesek között, ami kimutatta, hogy 93,4% -uknak az önkéntesség során szerzett tapasztalatok segítettek megtalálni a munkát, amit jelenleg végeznek. A másik fontos adat, hogy 69% -a a volt önkénteseknek felsőfokú végzettséget szerzett.
Annak ellenére, hogy az önkéntes tapasztalat számos előnyt biztosít ezeknek a fiataloknak az életében, ők is szembesülnek az élet küzdelmeivel, kihívásaival. Az önkéntesek kénytelenek alkalmazkodni az új életformához, mint például: közösségben élni, követni a napi beosztást, foglalkozni különböző személyiségekkel a közösségen belül. Elsősorban a kulturális különbségek azok, amelyek arra kényszerítik őket, hogy elhagyják saját kényelmi zónájukat. A legtöbben egy másik kultúrában találják magukat, különféle betegségeket tapasztalnak meg, amelyekhez a testük nem szokott hozzá; más nyelvet kell tanulniuk és beszélniük, új tevékenységeket kell végezniük, melyek idegenek számukra és különböző, eltérő kultúrájú emberekkel találkoznak, stb. Mindezek a „kihívások” gazdagítják az önkéntes tapasztalatot.
A mai társadalomban, a fiatalok új generációi keresik vagy elvárják igényeik azonnali kielégítését. A szalézi önkéntes programok evangelizációs eszközként is szolgálhatnak, ahol a fiatalok megtanulják, hogyan éljenek egy, a megszokottól eltérő kulturális környezetben, ami felkészíti őket rá, hogy a jövőben tudjanak majd alkalmazkodni más életmódokhoz vagy eltérő munkakörülményekhez.
Fontos, hogy az önkéntesek, akik szerzetesi közösségbe mennek szolgálni a fiatalokat, szem előtt tartsák, hogy be kell tartaniuk annak a közösségnek a szabályait és iránymutatásait. Egy szerzetesi közösség életének része a napi ima, az emlékedés és a közös étkezés. Ilyen módon megtapasztani a közösségi életet megtanítja a fiatalt arra, hogy a hit fontos, megtanítja kifejezni és elfogadni, hogy ő Isten fia. Ez a tapasztalat segít megérteni azt is, mit jelent szalézinak lenni, miért nem lehet valaki szalézi, ha nem katolikus, és hogy az egyház nélkül nincs szaléziság sem.
Összefoglalva, az önkéntesnek el kell fogadnia a kihívást, el kell hagynia saját kényelmi zónáját, maga mögött kell hagynia addigi megszokott életét, hogy egy olyan személlyé váljon, aki hivatkozási pont a vezetésben, aki embertársait szolgálja. Fontos a jövendőbeli önkéntesek számára az is, hogy világosan megértsék az irántuk támasztott elvárásokat a szervezeten belül, mi is az, amit elvárnak tőlük, és milyen jövő vár rájuk, miután csatlakoztak a programhoz. Az árvaházakban végzett önkéntes szolgálat során például elvárják és nagyra értékelik a felelősségteljes hozzáállást és a megbízhatóságot. Az önkénteseinktől, akik iskolákban önkénteskednek, elvárják, hogy tanárok legyenek, akik óravázlatot készítenek és tanítanak; másoktól azt várják, hogy vezessék az ifjúsági programokat a helyi plébániákon. Sokan azt tanulják, hogyan legyenek türelemmel, mert az utcagyerekekkel fognak dolgozni. Bármi legyen is a környezet, ahol dolgoznak, önkénteseink több olyan képességet fejlesztenek ki, amelyekről talán nem is tudták, hogy rendelkeznek vele.
Sok ilyen képességet soha nem fejlesztettek volna ki egy olyan világban, ahol nem bíznak a fiatalokban, de amint megérkeznek a szalézi közösségekbe, megtapasztalják, hogy megbíznak bennük és ösztönzik őket arra, hogy ezeket a készségeket kifejlesszék. Ezek a tapasztalatok utat nyitnak a fiataljaink számára, hogy becsületes polgárok és jó keresztények legyenek.
donbosconetwork.org/Szaléziak.HU
Azok a magyar fiatalok, akik komolyan érdeklődnek a missziós önkéntesség iránt, forduljanak bizalommal Derossi Raja szalézi atyához a derossisdb@yahoo.co.in e-mail címen.