Főoldal / Szalézi világ / Vatikán - A szaléziak elkötelezettsége a migránsok felé
Vatikán - A szaléziak elkötelezettsége a migránsok felé
2017-02-23 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Az első szalézi misszionáriusok azért indultak Argentínába, hogy az ottani olasz bevándorlók gondját viseljék. A szaléziak napjainkban is sok helyen dolgoznak a bevándorlókkal, különösen a gyermekekkel és a fiatalokkal, ezért részt vettek a Migráció és Béke nemzetközi fórumon, amelyet február 21-22. között tartottak a Vatikánban.
Az eseményt a Szentszék Átfogó Emberi Fejlődés új dikasztériuma, a szkalabriánus rend Nemzetközi Migrációs Hálózata (SIMN) és a Konrad Adenauer Alapítvány szervezte.
A Szentatya kedden délelőtt a Kelemen teremben fogadta a Migráció és Béke nemzetközi fórum 6. találkozójának a képviselőit. A fórum 250 tagjaihoz intézett beszédében mindenekelőtt aggodalmának adott hangot a kényszermigránsok nagyszámú jelenléte miatt, ami növekvő kihívás elé állítja a politika, a civil társadalom és az egyház világát is. A kihívásra adott választ a pápa négy alapvető ige elemezése köré csoportosította, melyek a befogadni, a védelmezni, az előmozdítani és az integrálni igék. Ferenc pápa beszédét ITT olvashatják.
A szaléziak részéről Martín Lasartte és George Menamparampil vett részt a fórumon, akiknek lehetőségük volt bemutatni a munkát, amit Don Bosco fiai végeznek a migránsokkal. A bevándorlók privilegizált címzettjei a szalézi küldetésnek. Az UNHCR adatai szerint 65.300.000 menekültnek több mint a fele a kiskorú és a többiek között is sok a fiatal.
A különböző szalézi művekben - iskolákban, szakképzési központokban, oratóriumokban, szociális művekben és plébániákon - több mint 130 országban világszerte a szaléziak közvetlen kapcsolatba kerülnek mintegy 10,6 millió emberrel, akiknek a becslések szerint 16% menekült, kitelepített, illetve első vagy második generációs bevándorló.
A szalézi küldetés ezért körülbelül 1,7 millió „mozgázban levő” embert fog át, köztük mintegy 400 ezer lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyt és menedékkérőt.
Sürgősségi akciókat is végrehajtanak, amikor erre van szükség, de a szalézi munkában az elsődleges helyen az oktatási folyamatok fejlesztése áll, ami lehetővé teszi a migránsok számára, hogy belépjenek a munkaerő-piacra és a befogadó társadalom tagjaivá váljanak.
Másrészt, a szaléziak azon is dolgoznak, hogy a befogadó társadalomnak átadják a szolidaritás evangéliumi értékét.
Ezek mellett részt vesznek konkrét kezdeményezésekben az emberkereskedelem ellen, mint amilyenek a „PARA” vagy az „Állítsátok meg a kereskedelmet” civil szervezetek az indiai régióban, és a „VIS” civil szervezettel együttműködve Nyugat-Afrikában és Etiópiában.
A szaléziak felhívták a figyelmet arra is, hogy erősíteni és fejleszteni kell a szisztematikusabb globális együttműködést azok között a katolikus intézmények között, amelyek ugyanazon szektorban dolgoznak.
ANS – Vatikán/Szaléziak.HU