Főoldal / Szalézi világ / Franciaország – A kísérő nélküli kiskorúak nem veszélyeztetik társadalmunkat
Franciaország – A kísérő nélküli kiskorúak nem veszélyeztetik társadalmunkat
2024-07-22 Hétfő | #Szalézi világ
Egyes politikusok felszólalásukban a kísérő nélküli kiskorúak – vagyis a felnőtt nélkül Európába érkező külföldi serdülők – ügyét a fiatalkori bűnözés problémájával asszociálják, azt sugalmazva, hogy bizalmatlannak kell lenniük, és az államnak meg kell védenie állampolgárait esetleges tetteiktől.
Jean-Marie Petitclerc atya, a Don Bosco Szaléziak és a Don Bosco Social Action Network (DBAS) koordinátora, a Franciaország-Belgium Déli Tartományhoz (FRB) tartozik, azt mondja, hogy felháborítóak ezek a megjegyzések. Az FRB szalézi művei hálózatának Társadalmi Akció részlege tucatnyi befogadó központot kezel, ahová kísérő nélküli kiskorúakat fogadnak be Nouvelle Aquitaine, Normandia, Ile de France és Rhône-Alpes régiókban, és kitüntetett megfigyelőközpontjából. Petitclerc atya így fogalmaz:
" A gyermekvédelmi rendszeren belül mintegy ezer serdülőt bíztak ránk, és nevelési csoportjaink támogatnak. Mindegyik tinédzser saját személyiséggel rendelkezik. Ne feledjük, hogy a kísérő nélküli kiskorú kifejezés csak egy jogi kategória, és hogy őket elsősorban veszélyeztetett kiskorúaknak kell tekintenünk, akiknek védelmét államunk a gyermek jogairól szóló nemzetközi egyezmény aláírójaként vállalta (lásd a 20. cikket). Bár nagyon különböznek egymástól, ami összeköti őket, az az akarat, hogy egy jövőre vonatkozó projektbe fektessenek be, ami sajnos a származási országukban a háborúk vagy a nagy gazdasági bizonytalanság miatt nem lehetséges.
Életprojektjük megvalósítása érdekében jelentős kockázatot vállaltak. Engem személy szerint meghatottak azok a történetek, amelyeket gyakran nagyon szerényen mesélnek halott társaikról, a sivatagon és a Földközi-tengeren való átkelésükről. És le vagyok nyűgözve, hogy milyen erőfeszítéseket tesznek a francia társadalomba való sikeres beilleszkedés érdekében. Nevelési csoportjaink támogatják őket egy oktatási projektben, amely a Don Bosco hagyománya szerint a bizalomra, a reményre és a szövetségre épül.
Csapatunk elkötelezett a rájuk bízott serdülők alapvető jogainak helyreállítása mellett:
– személyazonosságuk visszaszerzésének lehetővé tétele az azt igazoló dokumentumoknak köszönhetően, ragaszkodva a származási ország hatóságaihoz vagy a francia kormányhoz, ha ez utóbbit megtagadják (mint Maliban);
– testi és lelki egészségük gondozása ellenőrzések, védőoltások és egészségügyi nyilvántartás készítésével;
– beépítve őket egy beiskolázási folyamatba: beszélt és írott francia nyelvtanulás, személyre szabott oktatás az egyéni igények alapján;
– szakmai képesítés megszerzésének lehetővé tétele, gyakran az alacsony keresletű szakmákban végzett váltakozó képzések révén;
– törekvés a társadalmi beilleszkedésükre találkozókon, klubtagságon, sport- és kulturális egyesületi tagságon, állampolgársági képzésen keresztül;
– segítünk nekik megfelelő szállást találni, amikor el kell hagyniuk a hálózati otthonukat.
Az integráció terén elért eredmények lenyűgözőek. A szalézi központokon átutazók 88%-a írt alá munkaszerződést. A szakképesítés megszerzésére tett erőfeszítések elismerésre méltóak és nagyrészt siker koronázza őket. E fiatalok 80%-a talált állandó lakhatási megoldást is.
Mások számára a DBAS hálózaton belül létrehoztuk az ARIA (Relational Accompaniment for the Inclusion of Young Adults - Kapcsolati elkísérés a fiatal felnőttek bevonása érdekében) programot, amelyet vállalati adományokkal támogatnak, amely lehetővé teszi számukra, hogy a Gyermekvédelmi Ügynökség átvétele után továbbra is támogatást tudjanak nyújtani.
Láthatjuk, hogy amikor ezek a gyerekek hogyan válnak idősödő társadalmunk erőforrásaivá, amikor oktatási támogatásban részesülnek.
2023-ban kevesebb, mint 10 esetben panaszkodtunk, hogy bűnözés miatt kizártak valakit (azaz a gondozott fiatalok kevesebb mint 1%-át). Ezért elviselhetetlen azt sugallni, hogy ezek a kísérő nélküli kiskorúak bűnözésükkel veszélyeztetik a társadalmat!
Ez a néhány sor ösztönözze az olvasókat az ilyen célzások láttán, hogy - Stéphane Hessel kifejezésével élve - felháborodjanak.
ANS-Párizs/Szaléziak.HU