Főoldal / Szalézi világ / Spanyolország – Dokumentumfilm a szaléziak munkájáról a volt gyermekkatonákkal
Spanyolország – Dokumentumfilm a szaléziak munkájáról a volt gyermekkatonákkal
2017-02-11 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Madridban, a kolumbiai nagykövetségen február 9-én bemutatták a Misiones Salesianas készítette „Alto el Fuego” (Fegyverszünet) című dokumentumfilmet, amely beszámol a szaléziak munkájáról a volt gyerekkatonákkal Medellínben, amellyel elősegítik az ismételt beilleszkedésüket a társadalomba.
Kolumbiában még mindig vannak gyermekkatonák. A Medellín városában működő Ciudad Don Bosco központban a szaléziak arra szentelik az életüket, hogy megmentsék a volt gyermekkatonákat. A film bemutatja a pszichoszociális és lelkipásztori programot, amit a szaléziak a Ciudad Don Boscóban alkalmaznak. A filmet Rafael Bejarano atya, a mű igazgatója, és a kiskorúakat védelmére készülő programok általános koordinátora, James Areiza segítségével forgatták le. A főszereplő két fiatal volt gyermekkatona, fiktív néven Manuel és Catalina, akik leírják az egyéni beilleszkedési folyamatot, amelyen a szaléziak segítségével mentek át..
A gyermekek kihasználása gyermekkatonaként sajnos bevett gyakorlat sok konfliktusban, amelyek még mindig aktívak a huszonegyedik században. A gyermekkatonák bevetése elleni világnap, február 12. egy figyelmeztetés kell hogy legyen, mit kell még tenni, hogy eltöröljék ezt a kegyetlen és embertelen gyakorlatot.
A szalézi hiszik, hogy az iskola és a játszótér a megfelelő hely egy gyermek vagy serdülő számára, nem a csatatér.
Az „Alto el Fuego” című dokumentumfilm bemutatása Rómában, Brüsszelben és Madridban, és a valóság igazi arca - Manuel és Catalina arca - ráébresztette az embereket a szörnyű valóságra. Annak ellenére, hogy ez a jelenség távol van sokunk mindennapi életétől, arra késztet bennünket, hogy megújítsuk elkötelezettségünket, hogy véget vessünk ennek a kihasználásnak.
A szaléziak kiemelnek három fő szempontot:
A gyermek az áldozat, és soha nem lehet hibáztatni saját helyzetéért: abban az esetben sem, ha „önként” csatlakoztak egy fegyveres csoporthoz, mert a döntést ténylegesen a szegénység számos formája hozta meg, mint az egyetlen kiút a visszaélés különböző formái közül. Ugyanakkor fontos, hogy egy multidiszciplináris szakértői csoport dolgozzon az állampolgári jogaik helyreállításán.
Az oktatás a siker kulcsa a reintegráció hosszú folyamatában: minden egyes személy a helyzetnek megfelelő oktatása elengedhetetlen ahhoz, hogy a társadalom befogadja őket. Rendkívül fontos, hogy az oktatási program egyénre szabott legyen kidolgozva, alkalmazkodva a körülményekhez és minden egyes személy helyzetéhez. Ugyanakkor, szükség van arra, hogy összekapcsolják a személy különböző szakmai, kulturális és affektív szempontjait.
A megelőzés, mint tartós megoldás a gyermekek katonának toborzása ellen: a megelőzés minden pedagógus DNS-e. Végre kell hajtani az összes rendelkezésre álló stratégiát, hogy megakadályozzák a kiskorúak besorozását, mivel a személyes, társadalmi és pénzügyi költségei ezeknek a stratégiáknak sokkal alacsonyabbak, mint a jelenleg is tartó reintegrációs folyamat költsége.
A Ciudad Don Bosco egyik legfontosabb javaslata az olyan anyagok előállítása, amelyek megakadályoznák a toborzást.
Az „Alto el Fuego” hatása messze Kolumbia határain túl is érezhető, és megmutatja a Kolumbiában megtapasztalt véres konfliktus igazi arcát.
ANS – Madrid/Szaléziak.HU