Charlie Gard esete - a pápa életvédelemre szólít, különösen ha betegség sújtja
2017-07-02 Vasárnap | #Aktuális | ARCHIVÁLT
Ferenc pápa • életvédelem • betegség •
A kis Charlie Gard drámai története továbbra is meghatja az egész világot: a londoni kórház, ahol a ritka és az orvosok szerint gyógyíthatatlan betegségtől szenvedő 10 hónapos kisbabát ápolják, elhalasztotta a lélegeztetőgép leállítását, amely életben tartja. Ferenc pápa június 30-án egy váratlan Twitter-üzenettel fejezte ki véleményét. Az élet védelmére hívott, mindenekelőtt a betegség esetén.
A Szent Péter téren is imádkoztak a kisbabáért
Emberek milliói imádkoznak világszerte a kis Charlie-ért, hogy adjanak neki egy utolsó reményt. Pénteken este a Szent Péter téren is imádkoztak érte. A nemzetközi szolidaritási hullám lehetővé tette a szülők számára 1,5 millió euró összegyűjtését, hogy az Egyesült Államokba vihessék gyermeküket és egy kísérleti terápiának vessék alá. Az angol orvosok számára pusztán az életben tartó kezelés meghosszabításáról lenne szó, amely Charlie szenvedését hosszabbítaná csak meg, aki egy ritka betegségtől szenved, amely folyamatosan elgyengíti az izmokat és az idegeket. Egy szülő azonban sosem szűnik meg remélni, ha csak a gyermek megmentésének halvány reménye is felmerülhet. Az Emberi Jogok Európai Bírósága nemet mondott az utolsó reményre. A szülők ezt követően azt kérték, hogy a kisbaba otthon halhasson meg. Ezt is megtagadták tőlük.
Ferenc pápa pénteken este egy meglepetés tweetet tett közzé: "Az emberi életet védelmezni, mindenekelőtt akkor, amikor betegség sújtja, szeretetbeli kötelesség, amelyet Isten minden emberre rábíz."
A ritka betegségek olasz föderációja bírálta a döntést
Sokakat lesújtott a tény, hogy nem tartják tiszteletben a szülők választásának szabadságát. A ritka betegségek olasz föderációja bírálta a döntést: ezek a ritka betegségek kevéssé ismertek és előre láthatatlan alakulásuk. Az orvosok nem képesek előre megítélni ezeknek a gyermekeknek a jövőjét, mert keveset tudnak e patológiák alakulásáról.
Az önkény csapdájába eshetünk
Francesco Moraglia velencei pátriárka a kis Charlie esete kapcsán hangsúlyozta: „Ha egy társadalom, egy kultúra vagy egy jogrend dönt egy élet minőségéről, de nem veszi figyelembe annak vitathatatlan elsőbbségét, akkor az önkény csapdájába eshetünk. Az élet viszont mindig értékes. Akkor is, amikor már nem vonzó, nem egészséges és nem élettel teli. Akkor is egy életről van szó. Ha egy társadalomban, egy kultúrában vagy egy jogrendben elvész az élet értelme, akkor minden egyedül attól függ, aki abban a pillanatban a döntés hatalmát a kezében tartja és meghatározhatja, hogy egy élet méltó-e arra, hogy éljék vagy sem. A határozott, de nyugodt hangú felháborodás a lelkiismeretvizsgálat jelévé válik, amely elgondolkodik nemcsak az élet minőségéről, hanem annak figyelmen kívül nem hagyható értékéről is.”