Főoldal / Magyar Tartomány / Via Lucis – a Don Bosco Kiadó új kötete
Via Lucis – a Don Bosco Kiadó új kötete
2017-04-04 Kedd | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Don Bosco Kiadó • könyv •
Húsvéttól kapható a Don Bosco Kiadó gondozásában a Via Lucis - az öröm és fény útja című kötet, amely három teljes elmélkedés-sorozatból áll, és tartalmazza Palumbieri atya írását is. Már rendelhető!
Az imák interaktívak, több szereplős kérdés-felelet felépítésű, ezért érdemes lehet több példányt is vásárolni. Várható ár: 800 forint, de 10 példány feletti rendelésnél 30% kedvezményt adunk. Rendelési cím: 1032 Budapest Kiscelli utca 79. Telefonon érdeklődni lehet: 06 20 320 7373, e-mailen: donboscokiado@gmail.com
Az ötletet a Via Lucis ábrázolásáról egy ősi felirat ihlette, amelyet a San Callisto katakombák falán találtak. A felirat Szent Pálnak a Korintusiaknak írt első leveléből származik, válaszul a jelentésre, hogy a közösség egyes tagjai tagadják a feltámadást: „Elsősorban azt hagytam rátok, amit magam is kaptam: Krisztus meghalt bűneinkért, az Írások szerint, eltemették és harmadnap feltámadt, az Írások szerint. Megjelent Péternek, majd a tizenkettőnek. Később egyszerre több mint ötszáz testvérnek jelent meg, ezek közül a legtöbben még élnek, néhányan azonban már meghaltak. Azután Jakabnak jelent meg, majd az összes apostolnak. Utánuk pedig, mint egy elvetéltnek, megjelent nekem is.”(1Kor 15,3-8)
Palumbieri atya ebből a feliratból kiindulva, más evangéliumi események társításával összeállított 14 újabb állomást az alábbiak szerint: A Via Lucis első nagyobb nyilvános ünneplése 1990-ben volt, ami után nagyobb érdeklődéssel fordultak felé. 2002-ben a Szentszék kihirdette A népi jámborság és liturgia direktóriumát, amelyben így méltatja a Via Lucist:
„A Feltámadás, Fény útja, „Via lucis”
A Fény útja jámborsági gyakorlaton keresztül a hívek megemlékeznek a hit központi eseményéről – Krisztus feltámadásáról – és tanítványi mivoltukról, amint a keresztség húsvéti szentségében a bűn sötétségéből a kegyelem fényébe jutottak (Kol 1,13; Ef 5,8).
A hívek részvételét a húsvéti esemény első mozzanatában a keresztút – a Szenvedéstörténeten keresztül – évszázadokon át közvetítette, és hozzájárult ahhoz, hogy tartalma megszilárduljon az emberek tudatában. Ennek analógiájára napjainkban a hívek életfelfogásában, azzal a feltétellel, hogy hű marad az evangéliumi szöveghez, A Fény útja válhat Urunk húsvétja második mozzanatának, a feltámadásnak hatékony közvetítőjévé.
A Fény útja ezenkívül a hit pedagógiája szerepét is betöltheti, hisz, ahogy mondani szokás, „a kereszt által a világosságra”. Valójában a körmenet metaforájával, A Fény útja, a fájdalom valóságának megállapításától, amely Isten tervében nem jelenti az élet végállomását, elvezet az ember igaz célja elérésének reményéhez: a megszabaduláshoz, az örömhöz, a békéhez, amelyek alapvetően húsvéti értékek.
S végül A Fény útja, egy olyan társadalomban, amely a szorongást és a megsemmisülést hirdetve magán hordozza „a halál kultúrájának” jelét, ösztönzést adhat, hogy létrejöjjön „az élet kultúrája”, egy kultúráé, ami nyitott a hit bizonyosságaira és a remény várására.
Részlet a könyvből:
"Az életben folyamatosan úton vagyunk. Ám ezen az úton nem vagyunk egyedül. A Feltámadott megígérte: „És íme, én veletek vagyok minden nap a világ végéig!” (Mt 28,20) Életünk a feltámadás fényében nyer értelmet. Azért gyűltünk itt össze testvérek, hogy együtt találjunk rá arra az útirányra, amelyet a Feltámadott világított meg számunkra. Egy nap azt mondta neki egy írástudó: „Mester, követlek téged, ahová csak mész.” (Mt 8,19) A Kálváriára ment, megjárva a Via Crucis-t; a világ útjain pedig a Via Lucis-t. Felfedezzük majd, hogy a feltámadás a béke és az öröm szerzője, az új a történelemben."
Szaléziak.HU