Főoldal / Szalézi világ / A digitális kontinensen folytatott kommunikáció felelőssége
A digitális kontinensen folytatott kommunikáció felelőssége
2020-09-30 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A digitális világ egy modern areiopagosz, olyan cselekvési terület, amelyet a szalézi apostolkodás nem hagyhat figyelmen kívül. Ugyanakkor tudatossággal és felelősséggel kell élni benne, magába foglalva a szaléziságnak megfelelő tulajdonságokat, például azt a képességet, hogy a kommunikációt valóban humanizáló kapcsolattá tegye. Erről beszél a tömegtájékoztatási főtanácsos, Gildásio Mendes dos Santos atya szeptember hónapra küldött levelében.
Kedves barátaim!
Egy kattintással belépünk az internet univerzumába: egy olyan kontinensre, amelyen ma a világ internet-használatának legfrissebb forrásai szerint mintegy 4,8 milliárd ember lakik.
Ennek a digitális kontinensnek a részei vagyunk! Egy kontinensnek, amely minden kultúrából , fajból, vallási felekezetből és politikai meggyőzésből származó emberi lényekből áll.
A navigáció ezen a digitális kontinensen, ahol ma kapcsolatban vagyunk egymással, sok figyelmet és felelősséget igényel.
Felelősek vagyunk mindenért, amit írunk és közzéteszünk az interneten és a közösségi hálózatokon. A közösségi hálózatokon tartózkodó emberek e-mail címeinek vagy okostelefonjainak listájával virtuálisan képesek vagyunk meglátni, hogy amit írunk és megosztunk, az emberek százait és ezreit éri el.
Amikor valamit a személyes nevünkben leírunk, mindenekelőtt felelősek vagyunk azért, amit írunk.
A kommunikáció gyakorlatilag állandó figyelmet igényel a magánéletünk, a biztonságunk és a tekintélyünk miatt.
Amikor az általunk képviselt intézmények nevében kommunikálunk és információt osztunk meg, ügyelnünk kell arra, hogy továbbadjuk az intézmény értékeit és küldetését, valamint biztosítsuk az intézmény arculatát, hitelességét és átláthatóságát.
A digitális kontinens egy ökoszisztéma. Óriási lehetőségeket kínál számunkra az egyénekkel való kapcsolatok kialakítására, valamint bejutásra a kultúra, a gazdaság, a politika, az oktatás és a vallás világába.
A digitális kontinens manapság egy kihívást jelent számunkra, hogy az élet értékeinek, az igazságnak és a reménynek a kommunikátorai legyünk.
A digitális világ kihívást jelent számunkra, hogy megtapasztaljuk a humanizáló és empatikus kapcsolatokat az emberi közösség kiépítéséhez minden nép és nemzet között.
Etikai felelősségünk kifejezésének egyik módja a digitális szolidaritás elősegítése. Ez azt jelenti, hogy küldetésünk a digitális befogadás felé való törekvés, mivel minden embernek joga van kommunikálni, a fejlődéséhez felhasználni a médiát, mint belépési pontot a tudás, a munka és az emberi kapcsolatok világába a csoportjában és közösségében.
Az etika alapvető a digitális világban és a közösségi hálózatokon annak biztosításához, hogy közöttünk és küldetésünk címzettjei között legyen egy kölcsönös kommunikáció, amely az élet értelmére, valamint a másik és a társadalom iránti elkötelezettségre nevel.
Minden kommunikáció kapcsolat a másikkal. A felelősségteljes kommunikáció a digitális környezetben emberségünk és kulturális gyökereink kifejezését jelenti. Ez a mindennapi élet szokásos szertartásainak megtapasztalását jelenti, és elkötelezettség vállalását mindaz itánt, ami körülöttünk van. Közösséget teremt, szolgál másokat és ingyenes.
A fiatalok oktatóiként és evangélizálóiként felelősek vagyunk azért, hogy kreatív módon és oktatói identitásunkkal jelen lehessünk ezen a kontinensen.
Ebben az új areiopagoszban lakunk, kommunikátorként és lelkipásztorként építünk kapcsolatokat a fiatalokkal az ingyenesség és a lelkipásztori elérhetőség jegyében.
A szalézi rend számára kiadott akcióprogramjában Ángel Fernàndez Artime rendfőnök nagyon jól bemutatja annak a fontosságát, hogy ezen a kontinensen szalézi stílusban legyünk jelen.
„A jelenlét ma a digitális világot is érinti, ami egy igazi új igazi areiopagosz számunkra, a mai fiatalok élőhelye. Itt is világos szalézi identitással kell jelen lennünk, azzal a vággyal, hogy az Úr tanítványainak örömével és egyszerűségével terjesszük a jó hírt.”
Don Bosco atyánkkal ihletve haladjunk a korral!
A digitális világ kihívást jelent számunkra, kreativitásra és innovációra hív fel bennünket, hogy a fiatalok ezen új élőhelyén tartózkodhassunk.
Legyen ez ajándék és felelősség mindannyiunk számára, mint szalézi oktatók és kommunikátorok!
Testvéri szeretettel és az ima közösségével
P. Gildásio Mendes dos Santos SDB
tömegtájékoztatási főtanácsos
ANS-Róma/Szaléziak.HU