Főoldal / Szalézi világ / A kézmosás világnapján a szalézi missziókban
A kézmosás világnapján a szalézi missziókban
2020-10-15 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Szalézi Missziós Iroda 2020-ban is csatlakozik a nemzetközi közösséghez a kézmosás világnapjának megünneplésében. Az először 2008-ban több nemzetközi szervezet, köztük az UNICEF kezdeményezésére megrendezett világnap célja, hogy ösztönözze a higiéniai szabályok betartását, tudatosítsa a szappannal történő kézmosás kedvező hatásait a betegségek megelőzésében. A világnapot eredetileg a kisgyerekek és iskolások számára hozták létre, de bárki csatlakozhat.
A kézmosás 2020-as világnapjának témája a „Kézhigiénia mindenki számára”, és a közelmúltban zajló globális kezdeményezésre összpontosít, amely mindenkit felszólít a kézhigiénia fokozására, különösen a szappanos kézmosással. Ez különösen fontos volt a koronavírus-járványban.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a szappan és a higiénés oktatás hozzáférésével fiatalok milliói menthetők meg. A tüdőgyulladás és a hasmenéses megbetegedések a két fő halálozási ok az 5 év alatti gyermekek körében. Legtöbben a fejlődő országok lakosságából származnak, akik rendkívüli szegénységben élnek. A tiszta vízhez és szappanhoz való hozzáférés az egyik legjobb megelőző intézkedés.
A szalézi misszionáriusok a közösségekben, ahol szolgálnak, dolgoznak és élnek, tökéletes helyzetben vannak, hogy a szappant és más higiéniai cikkeket eljuttassák azokhoz, akiknek a legnagyobb szükségük van rá. A kísérő oktatás biztosítja, hogy a befogadók megtanulják a megfelelő higiénia fontosságát a jó egészség érdekében. Általános iskolák, szakképző központok, mezőgazdasági iskolák, ifjúsági központok, árvaházak és az utcagyerekek számára kidolgozott programok működtetésével a szalézi misszionáriusok a helyszínen mérik fel, hogy mire van leginkább szükségük a fiataloknak és családjaiknak.
"A tiszta, biztonságos víz, a szappanhoz való hozzáférés és a jó higiéniáról tanító programok, például a megfelelő kézmosásról mostantól minden eddiginél fontosabbak" - mondta Gus Baek atya, a szalézi missziós iroda igazgatója. „A víz és a szennyvízkezelés javítása, valamint a gyermekeknek adományozott szappan biztosítja, hogy a tanárok és a diákok olyan környezetben dolgozzanak és tanuljanak, amely elősegíti a megfelelő higiéniát és biztonságos ivóvíz áll rendelkezésre. Ez csökkenti az iskolánkban a megbetegedések számát, ami távol tartja a diákokat a fontos tanulmányi időtől. ”
A kézmosás világnapja alkalmából a szaléziak büszkén emelik ki azokat a programokat, amelyek biztosítják a fiatalok számára a tiszta vízhez és szappanhoz való hozzáférést, valamint a higiéniai oktatást.
Burundiban a Rukago szalézi plébánia a Szalézi Missziók finanszírozásának köszönhetően kézmosó állomásokhoz férhet hozzá. Ennek a projektnek az áldásaiból a plébánia és a helyi közösség 65 000 lakosa részesült: nyolc templomban, 15 iskolában és a Don Bosco Oratóriumban állítottak fel kézmosó állomásokat.
"A kézmosó állomások telepítése templomok, irodák, iskolák és játszóterek elé hatékony eszköz a koronavírus-járvány leküzdésére, miközben a helyi lakosságnak reményt ad az élethez" - mondta Raphaël Katanga atya, a rukagói szalézi közösség ekonómusa. "Az alapítvány segítségével támogattunk néhány kiszolgáltatott családot is egy helyi őslakos csoportból, akiket az élelmiszer- és az emberek korlátozott forgalma miatt élelmiszerhiány fenyeget."
Etiópiában, az Addisz-Abeba Mekanissa külvárosában található Don Bosco Központ ellátja vízzel a szegény emberek ezreit, akik Koshe és Kore nyomornegyedekben élnek. A szalézi közösség a Tervezési és Fejlesztési Iroda segítségével megjavított egy régi teherautót és egy 5000 liter űrtartalmú tartályt. A vizet naponta szállítják a területre, így az emberek kezet moshatnak.
A Don Bosco Központ már a vírus megjelenése előtt is segítette a helyieket, oktatási, táplálkozási és egészségügyi szolgáltatásokat nyújtva 400 szegény fiatalnak. A 2-15 éves fiatalok nagy része utcagyerek, akinek nincs más lakhelye és nincs senki, aki gondoskodna róluk. Donato Galetta testvér, szalézi misszionárius már 30 éve fogadja be ezeket a fiatalokat.
Indiában, az Arunachal Pradesh államban található Mebo Don Bosco iskola a szaléziaknak révén jut tiszta vízhez, köszönhetően „Tiszta Víz Kezdeményezés” által kapott finanszírozásnak, amely lehetővé tette, hogy földalatti víztartályokat építsenek az esővíz gyűjtésére. A három tartály közül kettőt már megépítettek, a harmadik a koronavírus-járvány miatt késik. Elkészültek a víztartályok az iskolában és a fiúkollégium közelében. A lányok szállójának közelében építenek még egy utolsó tartályt.
A Mebo Don Bosco iskola 120 fiú és 100 5-15 éves korú lány számára nyújt oktatást. Az iskolának 12 tanára és 125 bennlakó tanulója van. Az ide járó gyermekek többsége a régió szegény családjaiból származik.
Az iskolának saját vízellátására volt szüksége, mivel az önkormányzat nem biztosítja a vízellátást. A diákoknak és a tanároknak a folyót kellett használni fürdésre és mosásra. A víz nem volt biztonságos, és fulladásveszélyt jelentett a diákok számára. Az ivóvizet olyan kis tartályokban gyűjtötték össze, amelyek nem voltak elegendők az iskola ellátásához. Az új víztartályok tiszta vizet biztosítanak az iváshoz, fürdéshez és a ruházat mosásához, csökkentve a víz által okozott megbetegedések kockázatát.
Maliban kézimosó állomásokat telepítettek a szalézi oktatási központokba Bamakóban, Sikassóban és Toubában. A szalézi misszionáriusok jól tudják, milyen kockázatokkal szembesül Mali a járvány idején, és azon dolgoznak, hogy programjaikon és közösségeikben megvédjék és támogassák a fiatalokat és a legkiszolgáltatottabb családokat.
A személyes higiénia és a gondos kézmosás kultúrájának megteremtése az egyik legfontosabb megelőző intézkedés. Romeo Salami atya, a nyugat-afrikai szalézi tartományi Tervezési és Fejlesztési Iroda munkatársa azon dolgozik, hogy a helyi programok megkapják mindazt, amire szükségük van, hogy biztonságos környezetet biztosítsanak a fiatalok számára. Ezenkívül köszönetet mond mindazoknak, akik közreműködtek a „Szembesülve a pandémiával, globális szolidaritás” projektben, amely forrásokat gyűjtött ezen erőfeszítések elősegítésére.
"A kézimosó berendezések telepítése szakképzési központjainkba Bamakóban, Sikassóban és Toubában garantálja a legkiszolgáltatottabbak folyamatos oktatását" - magyarázta az atya.
missionnewswire.org/Szaléziak.HU