Főoldal / Szalézi világ / Szalézi támogatás a vidéki nőknek
Szalézi támogatás a vidéki nőknek
2020-10-15 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Szalézi Missziós Iroda amerikai fejlesztési ága csatlakozik a humanitárius szervezetekhez és a világ minden táján levő országokhoz és megemlékezik a Vidéki Nők Nemzetközi Napjáról, amelyet minden évben október 15-én ünnepelnek. Ez a nap, amelyet 2008-ban ünnepeltek először, elismeri „a vidéki nők, köztük az őslakos nők döntő szerepét és hozzájárulását a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés fokozásában, az élelmezésbiztonság javításában és a vidéki szegénység felszámolásában”.
A világ több mint 130 országában élő és dolgozó szalézi misszionáriusok kifejezetten a fiatal nőknek és lányoknak szánt programok révén összpontosítanak a nemek közötti egyenlőség megvalósítására. Ezek a programok a fiatal nők és lányok megerősítésére törekszenek azáltal, hogy olyan oktatási és képzési lehetőségeket kínálnak, amelyek az élhetőbb élethez szükséges bevételhez vezetnek.
"A szalézi misszionáriusok szerte a világon az oktatás révén megerősítik a vidéki nőket, és biztosítják, hogy egyenlő hozzáférést kapjanak a társadalmi programokhoz és a készségfejlesztő képzéshez" - mondta Gus Baek atya, a Szalézi Missziós Iroda igazgatója. "Azok a nők, akik képesek részt venni a készségképzésben, támogatást kapnak, elérhetik az anyagi függetlenséget, és képesek jobb és egészségesebb döntéseket hozni, amelyek nemcsak magukra, hanem családjukra és közösségeikre is kihatnak."
A vidéki nők nemzetközi napján megismerhetik a szaléziak néhány programját, amely megerősíti a vidéki nőket:
A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti régiójában, Bukavu városában található Don Bosco Központ olyan nőket támogat, akik csatlakozni kívánnak a Villageoise dEpargne et Crédit (AVEC) egyesület által működtetett megtakarítási egyesülethez, hogy hitelhez juthassanak a falvakban. 2018 júliusa óta a Don Bosco Központ 20 nőcsoportot segített létrehozni, többnyire anyákat.
A nők minden héten letétbe helyeznek 1000-5000 kongói frankot (CF) a csoport széfjébe, ami nagyjából 60 cent, emellett további 200 CF kongói frankot helyeznek el a szolidaritási alapba. Néhány hét múlva a csoport tagjai hitelért folyamodhatnak, és akár 10 000 kongói frankot is kaphatnak, segélyként olyan szükséghelyzetekben, mint a gyermek születése, betegség vagy a családban bekövetkezett halál.
A csoportokban élő nőknek gyakran vannak remek ötleteik és projektjeik, de segítségre van szükségük tevékenységük megkezdéséhez vagy megerősítéséhez. Az anyák közül sok nehéz helyzetben él, gyermekeik egészségével, étellel és iskolával kapcsolatos problémákkal.
Ecuadorban, a Salinas de Guaranda őslakos közösségének szalézi misszionáriusai két új projektet indítottak a helyi gazdaság megsegítése és az őslakos nők gazdasági lehetőségeinek biztosítása érdekében. Az első projekt egy gyógyteák és illóolajok gyára, amely 120 bennszülött nőt érint.
A második projekt az aromás növények termelési láncának megerősítésére összpontosít, új termelőüzem és műhelyek létesítésével. Ez a projekt 200 nő támogatását segíti elő. Ez a két projekt az andalúziai (Spanyolország) kormány és a Don Bosco Szolidaritás spanyol szalézi szervezet támogatásával valósult meg.
Don Bosco Szolidaritás munkatársai Ecuadorba látogattak egy új gyártóüzem felavatására. Közel 150 nő, aki részt vesz a programban és növénytermesztéssel foglalkozik, szintén eljött a salinasi rendezvényre. Az eseményen a helyi hatóságok és a lakosok is részt vettek.
A régió szalézi misszionáriusai több mint 20 éve előmozdítják a leghátrányosabb helyzetű csoportokat segítő projekteket, ideértve a szolidaritási gazdaságok és termelő vállalatok létrehozását. Ezen vállalatok egyike az El Salinerito márka, amely számos fair trade terméket forgalmaz.
Indiában a Sonada Szalézi Főiskola új partnerséget kezdett a Siliguriban található Rimpocha Tea vállalattal, hogy szakképzést nyújtsanak a környékbeli serdülőkorú lányoknak, akiket fenyeget a kihasználás és az emberkereskedelem.
A Szalézi Főiskolát 1938-ban alapították, Gorabari faluban található. Diákpopulációjának több mint 95 százaléka Darjeeling hegyeiből származik, amely régió az egész világon ismert a tealevelek minőségéről. Darjeeling körzetben jelenleg 83 teafarm működik, amelyek területe mintegy 19 000 hektár. Ezek a teafarmok több mint 52 000 ember számára biztosítanak stabil munkahelyet.
A térségnek kihívásokkal kell szembenéznie a vidéki régiókból a jobb lakókörnyezetbe kerülő, jobb lakóhelyeket kereső emberek miatt, ami szintén az emberkereskedelem kockázatának teszi ki az embereket, különösen a lányokat. A problémát nehezíti a teaiparban dolgozók alacsony fizetése. Sokan távoznak jobban fizető állások reményében.
Az emberkereskedelem megakadályozásával foglalkozó helyi szervezetek becslései szerint évente több mint 400 lány esik emberkereskedelem áldozatául a teakertekből, többnyire azokból a kertekből, amelyek már nem működnek. Az emberkereskedők először ott keresik áldozataikat, ahol nagyobb az éhség és a szegénység, nem pedig azokon a területeken, ahol a vállalkozások stabilak, és több lehetőség kínálkozik a felsőoktatás és az egészségügyi intézmények számára.
Uruguayban éppen öt hónappal a koronavírus-járvány előtt nyitott meg az Ituzaingó szomszédságában található Savio Domonkos Intézet részeként a Margit Mama Anya- és Gyermekgondozó Központ. Noha az előírások nem engedik meg, hogy a karantén ideje alatt a szalézi gyermekgondozó központ befogadja a gyermekeket és családjaikat, az oktatók csapata továbbra is figyelemmel kíséri igényeiket.
A normál működés során a központ 108 gyermeket (1-2 éves) és családjaikat szolgálta ki. A biztosított gondozási és oktatási programok mellett ételt is kínáltak, reggelit, ebédet és délutáni harapnivalókat, valamint harapnivalókat a nyolc órán át náluk tartózkodó gyermekek számára.
A központ személyzete továbbra is megtalálta a módját, hogy akár távolról is támogassa ezeket a családokat. Camila Gil koordinátor elmondta: „Március 16. óta, az előírásoknak megfelelően abbahagytuk a központban levő gyermekek gondozását, és telefonon kezdtük elérni a családokat. Ezekből a hívásokból megtudtuk, hogy néhány szülő elvesztette az állását vagy egészségügyi problémái vannak. Azokban az esetekben, amikor beazonosítottuk a szükséghelyzetet, táplálékkal támogattuk őket, először azzal, hogy elláttuk őket a nap folyamán elkészített étellel, majd száraz élelmiszerekkel, gyümölccsel és zöldségekkel teli kosarak kiosztásával. A WhatsApp-on keresztül információkat is küldünk a szociális ellátásról, a megelőzési intézkedésekről és a segélyhívó számokról egészségügyi problémák vagy erőszak esetén."
missionnewswire.org/Szaléziak.HU