A latin-amerikai püspöki karok felhívása az Amazonas védelmére
2019-08-24 Szombat | #Aktuális | ARCHIVÁLT
A Latin-Amerikai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CELAM) felhívását követően Latin-Amerika egyes püspöki konferenciái is hallatják hangjukat az Amazonas védelmében. Az esőerdőben dúló tűzvész a nemzetközi politikai vita középpontjában áll, a biarritzi G7 csúcstalálkozón is.
A Földünk egyik tüdejét jelentő amazóniai-esőerdőben a tűzvész Brazília és Bolívia után immár Paraguay-ra is kiterjedt, ahol a Chaco régióban 40 ezer hektár erdő és legelő borult lángba. Brazília, Mexikó és Paraguay püspöki konferenciái felhívásukban sürgetnek a szükséges intézkedések meghozatalára az esőerdő védelmében. Jair Bolsonaro brazil elnök a hadsereget küldi a térségbe és ígéretet tett, hogy nem lesz tolerancia a gyújtogatók irányába. Donald Trump amerikai elnök segítséget ajánlott fel az amazóniai tűzek megfékezésére. A brazil elnököt azonban kritika érte a vészhelyzet kezelése miatt a G7 államok vezetői részéről Biarritz-ból. Angela Merkel német kancellár azt kérte, hogy a G7 országok fogalmazzanak meg világos üzenetet az amazóniai tűz felszámolására.
A brazil püspöki konferencia jegyzéke
„Az abszurd tűzvészek és más bűntettek, mint a fosztogatások megfelelő állásfoglalást és sürgető intézkedéseket igényelnek” – olvasható a brazil püspökök jegyzékében, amely Ferenc pápa Laudato si k. enciklikájára hívja fel a figyelmet. „Itt az ideje, hogy kiegyensúlyozottan és felelősen szóljunk, döntsünk és cselekedjünk annak érdekében, hogy mindenki felvállalja Amazónia védelmének nemes küldetését. Ezt a környezet, a helyi lakosság, az őslakosok tiszteletben tartásával kell véghez vinni, akik a testvéreink. Enélkül mindenki helyrehozhatatlan veszteséget szenved.” A brazil főpásztorok az Amazonas témájával foglalkozó püspöki szinódusban a remény jelét és a fontos iránymutatások forrását látják. Emellett hatékony politikai cselekvésre szólítanak fel. „Sürgetően fontos, hogy az amazonasi országok kormányai, különösen is Brazília komoly intézkedéseket vezessenek be a Föld ökológiai egyensúlyában meghatározó régió, az Amazonas megmentésére. Nem az irracionalitás és az ítéletekben és szavakban megnyilvánuló mellébeszélés pillanata ez.” A brazil püspöki konferencia elnöke videófelhívásában arra buzdított, hogy mindenki emelje fel hangját a „Levante a voz” mozgalmon keresztül.
A mexikói püspökök levele
A mexikói püspöki konferencia társadalmi pasztorációs bizottsága nagy aggodalmának adott hangot az Amazonasban kialakult helyzet miatt. „Felemeljük hangunkat és egyesítjük mindazokéval, akik szívükben érzik közös otthonunk fájdalmát és halálát” – írják levelükben a főpásztorok. A politika közbelépését kérik, hogy a kormányok, amelyeknek a kezében van a megoldás e tüzek elleni küzdelemben, sürgősen cselekedjenek. Egyesíteni kell az erőket. A püspökök továbbá hangsúlyozzák: „az amazóniai katasztrófa arra emlékeztet minket, hogy Földünk veszélyben van, mert közös otthonunkban minden egymással összefügg”. Végül pedig arra buzdítanak, hogy „meg kell változtatni a technokrata modellhez kötődő önző és pusztító magatartásformákat”.
A paraguayi püspöki konferencia felhívása
A paraguayi püspökök is megszólaltak a vitában és támogatják a Latin-Amerikai Püspöki Konferenciák Tanácsának az állásfoglalását. Lelki közelségüket fejezik ki az érintett lakosságnak, amelyet erősebben sújt a tűzvész pusztítása, mint a paraguayiakat. Planetáris dimenziókat öltő károkat okoznak ezek a tüzek – hívják fel a figyelmet a főpásztorok. Utalnak az Amazonassal foglalkozó püspöki szinódus munkadokumentumára és emlékeztetnek arra, hogy a kiselejtezés kultúrája milyen súlyos hatással van Földünkre. „Meggyőződésünk, ahogy a CELAM vezetőinek is, hogy az amazonasi országok kormányainak, elsősorban Brazília és Bolívia hatóságainak, az ENSZ-nek és a nemzetközi közösségnek az egység és a szolidaritás jegyében azonnali intézkedéseket kellene hozniuk bolygónk tüdejének megóvására” – hangsúlyozzák a paraguayi püspökök. Végül Ferenc pápa szavait idézik a péteri szolgálatának megkezdésekor bemutatott szentmiséjének homíliájából: „Azt kérem mindazoktól, akik gazdasági, politikai és társadalmi téren felelős szerepet töltenek be, és minden jóakaratú embertől, hogy legyünk a teremtett világ, a természetbe vésett isteni terv védelmezői. Védelmezzük a másik embert, a környezetet. Ne hagyjuk, hogy a pusztítás és a halál jelei kísérjék világunk útját!”
Idén az erdőtüzek száma Brazíliában 83%-kal magasabb
Brazíliában található az Amazonas esőerdeinek körülbelül 60% -a. Ennek sérülése súlyos következményekkel járhat a globális éghajlatra és az esőzésekre. A brazil űrkutatási ügynökség adatai szerint idén az erdőtüzek száma Brazíliában 83%-kal magasabb, mint tavaly ilyenkor. Ehhez hozzájárul, hogy idén az ország őserdei ezer négyzetkilométernél is több erdőt veszítettek el az erdőirtás következtében. Itt a szám 68%-kal magasabb, mint tavaly. És ezeket az adatokat jelentős mértékben tovább fogja rontani, a mostani tűz – írja az Euronews.
Vatican News/Szaléziak.HU