A nemzetközi sajtószabadság napja
2019-05-03 Péntek | #Aktuális | ARCHIVÁLT
Szalézi Értesítő • Don Bosco • sajtó • kommunikáció •
"Senki nem diktálja a napirendeteket, kivéve a szegények, az utolsók, a szenvedők. Ne növeljétek azoknak a sorait, akik futnak, hogy elmeséljék a valóságnak azt a részét, amelyre már ráesett a világ reflektorfénye" - így sürgette tavaly Ferenc pápa az olasz Avvenire lap újságíróit. Ma, amikor a nemzetközi sajtószabadság napja van, fontos, hogy újra felidézzük ezeket a szavakat. A mai napon valójában a sajtószabadság alapelveit szeretnénk ünnepelni, de emlékeztetni a szeretnénk az újságírókat arra is, hogy meg kell védeni saját függetlenségüket és a leggyengébbek jogait.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete közgyűlése május 3-át a Nemzetközi sajtószabadság napjává nyilvánította annak érdekében, hogy felhívja a figyelmet a szabad sajtó fontosságára és hogy emlékeztesse a kormányzatokat a szabad véleménynyilvánítás jogának tiszteletére és betartására, melyet az emberi jogok egyetemes nyilatkozatának 19. cikkelye is védelmez. E napon világszerte megemlékeznek a munkavégzés közben elhunyt újságírókról, valamint ezen a napon jelenik meg több felmérés és jelentés a média szabadságának aktuális helyzetéről.
Don Bosco nagyra értékelte a jó sajtót, tisztában volt a hatásával és az erejével. Ő maga több lapot, folyóiratot is elindított útjára. Első folyóiratának címe L Amico della gioventú – Az ifjúság barátja. 1853-ban jelenik meg a Letture Cattoliche – Katolikus Olvasmányok című sorozata, amely „egyszerű nyelven íródott az egyszerű nép számára”. A Szalézi Társaság Alapszabályainak első megfogalmazásában, amely 1858-ban felterjesztettek IX. Piusz pápának, ezeket találjuk: „Mind élőszóval, mind sajtó útján gátat kel, hogy vessünk az erkölcstelenségnek, amely minden úton – módon igyekszik befurakodni a kevésbé műveltek és tanulatlanok közé.” 1876-ban a szalézi munkatársak részére kiadott szabályzatban többek között azt a feladatot tűzte ki számukra, hogy „a vallástalan rossz sajtó ellen vonultassák fel a jó sajtót, jó könyvek, füzetek, bármi nemű nyomtatványok terjesztése által.”
„Don Boscót a kiadók védőszentjeként is tiszteljük, hiszen – sok más dolog mellett – megértette az ige terjesztésének fontosságát, különösen akkor, amikor a hazug, katolikus ellenes propaganda uralta a sajtót”- írja róla az Avvenire. Don Bosco az elsők között ismerte fel a propaganda fontosságát, pontosan ezért a lehető legnagyobb „hírverést” keltette művei körül. Ezért alapította 1877-ben a Bollettino Salesianót, amely azóta is hivatalos lapja a szalézi rendnek. A lap, amit Don Bosco alapított, elmeséli a tényeket, eseményeket, eredményeket, elősegíti a Szalézi Család és a megelőző nevelési módszer és az alapító karizmájának terjedését az egész világon. Olvasmányos, újságírói stílusban beszámol a legújabb eredményekről, az új alapításokról, foglalkozik a gyermeknevelés kérdéseivel, a szalézi szellem kialakításának aszkétikus eszközeivel, de érinti a világegyház nagy problémáit is. A Bollettino Salesiano a missziók, a bennszülöttek életéről, szokásairól szóló cikkeivel, riportjaival és temérdek eredeti fényképével megbecsülhetetlen szolgálatot tett a nép- és földrajztudománynak is. Nem tűnik tehát túlzásnak a Gazette di Torino 1879. augusztus 15-i számának megállapítása: Don Bosco „fölér ezer katolikus újságíróval”.
Szaléziak.HU