Főoldal / Szalézi világ / A pápa a szaléziakhoz: „Álmodjatok…és tegyetek róla, hogy mások is álmodjanak"
A pápa a szaléziakhoz: „Álmodjatok…és tegyetek róla, hogy mások is álmodjanak"
2020-03-19 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ferenc pápa • üzenet • 28EK •
A Szalézi Társaság 28. Egyetemes Káptalanjához intézett üzenetében Ferenc pápa ismét meglepte a szaléziakat Don Bosco karizmájának mély és bensőséges ismeretével, és segített megtalálni a választ a kérdésre: „Milyen szaléziakra van szükségük a mai fiataloknak?” Az argentin pápa válasza: „Sem pesszimistákra, sem optimistákra. A 21. századi szalézi reményteljes ember, mert tudja, hogy középpontja az Úrban van, aki képes mindent megújítani.”
Don Boscót felhozva példaként a pápa olyan szerzetesi modellt jelöl meg a szaléziak számára, amely semmi esetre sem képes semlegesnek, sem közömbösnek maradni az eseményekkel szemben: egy szalézi, mondhatjuk, a 2020-ra szóló strennára hivatkozva, aki a Miatyánk politikáját követi, leereszkedik a valóságba, hogy a valóságot Isten felé vezesse. A szalézi nem klerikus vagy rigorista, hanem egy megszentelt személy, aki nem azt választja, hogy elhatárolódik a világtól azért, hogy a szentséget keresse, hanem engedi, hogy kérdezzenek tőle, konzultáljanak vele, és megválasszák, hogyan és melyik világban éljenek.
A szaléziak világa a fiatalok világa, és egyszerűen együtt kell élniük velük benne. "Azok, akikkel Don Bosco tegnap találkozott, csakúgy, mint a mai szaléziak, nemcsak egy előre megtervezett stratégia kedvezményezettjei, vagy végső befogadói, hanem élő szereplői az oratóriumnak, ami még nem teljesedett ki"- tette hozzá a pápa.
Beszélt a szalézi testvérek különleges alakjáról is. Azt mondta: "A megszenteltségetek legelső jele a szeretet az Úr és fiatalok iránt az Úrban, amelyet elsősorban nem egy szolgálat, egy funkció vagy egy adott szolgáltatás határoz meg, hanem a jelenlét. … Az első meghívás egy vidám és szabad jelenlétre szól a fiatalok körében."
A kongregáció jövőbeli útjához kínált ötletek között Ferenc pápa kiemeli a női jelenlét ajándékát a szalézi művekben, Margit mamától kezdve: ez egy olyan jelenlét, amely képes átadni a vendégszeretet dimenzióját, egy érzelmi és hatékony jelenlét, és úgy kell értékelni, "mint egy olyan szereplőt, aki nem csupán egy segítő, hanem magának a jelenlétnek az alkotórésze".
Végül a missziós dimenzióval kapcsolatban felhívta a figyelmet az evangélium inkultúrálására, bátorítva a szaléziakat "a számos kultúra gazdagságának megőrzésére, amelybe elmerülnek, anélkül hogy megpróbálnák szabványosítani ".
Így „a szalézi lelkiség, távol attól, hogy elveszítené az egységességét és árnyalatait, szebb és vonzóbb kifejezést fog nyerni ... Képes lesz »dialektusokban« kifejezni magát. És képes lesz ugyanazzal a természetességgel és tekintéllyel beszélni a digitális udvarok nyelveit is.”
A pápa üzenetének záró része szinte egy himnusz Don Boscóhoz és álmaihoz a fiatalokról, különös tekintettel a leginkább rászorulókra: „Álmodjatok nyitott, gyümölcsöző és evangelizáló házakról; olyan otthonokról, amelyek lehetővé teszik az Úrnak, hogy megmutassa feltétel nélküli szeretetét sok fiatalnak, és cserébe lehetővé tegye számotokra, hogy élvezhessétek a szépséget, amelyre hivatva vagytok. Szőjetek álmokat... És nem csak magatok és a rendetek javára, hanem minden olyan erőtlen fiatal számára, akiket megfosztottak a Jézus Krisztussal való barátság fényétől és kényelmétől, a hit támogató közössége nélkül, amely fenntartja őket, az értelem és az élet horizontja nélkül. Álmodjatok…és tegyetek róla, hogy mások is álmodjanak”
A levél teljes szövege elérhető az sdb.org központi szalézi honlapon.
ANS-Róma/Szaléziak.HU