Főoldal / Szalézi világ / A „Poznańi Ötök” – hűség, mindhalálig
A „Poznańi Ötök” – hűség, mindhalálig
2019-06-12 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Június 12-én Boldog František Keşy-re és négy vértanú társára, fiatal lengyel oratoristákra emlékezik a Szalézi Család. Lengyelországban „Poznańska Piątka” (Poznańi Ötök) néven ismerik őket. Az öt fiatalt II. János Pál pápa avatta boldoggá 1999. június 13-án a második világháború lengyel vértanúi között.
Keşy František és négy barátja - Eduard Klinik, Jarogniew Wojciechowski, Ceslaw Józwiak és Eduard Kazmierski a poznańi szalézi oratóriumban találkoztak és kötöttek barátságot a második világháború előtti években. Mindenki máshonnan jött. Klinik Bochumból, Wojciechowski és Kazmierski Poznańból, Józwiak Lazynieből, Keşy pedig Berlinből, mivel a szülei munkája miatt a családja Poznańba költözött.
Mind 1919 és 1920 között születtek és szabadidejüket együtt töltötték az oratóriumban. Különböző személyiségek voltak, de hit szempontjából nagyon hasonlóak.
Amikor elkezdődött a háború, a poznańi szalézi házat elfoglalták és német laktanya lett. Az oratórium folytatta működését a városi kertekben és az erdőben. A fiúk között titkos csoportok jöttek létre – egy ilyen csoportot alkotott František és társai is, akiket azzal vádoltak, hogy titkos szervezkedésben vesznek részt. 1940-ben - alig húszévesek voltak - letartóztatták őket. Megkínozták, kihallgatták, börtönből börtönbe költöztették, más-más helyre vitték őket.
Minden kínzás és bántalmazás ellenére megpróbálták a börtönben is megélni a hitüket. Imádkoztak. Amikor lehetőségül nyílt rá, megünnepelték a liturgikus ünnepeket. Megpróbálták tartani a kapcsolatot a családjaikkal, megnyugtatni, bátorítani őket. Úgy vélték, hogy mindaz, ami a börtönben történik velük, mélyebb jelentőséggel bír. Olyan jelentőséggel, ami csak Isten számára ismert. Nem lázadtak sorsuk ellen, megtartották a lelkük tisztaságát és az Istenbe vetett végtelen bizalmat, amit még a további kínzások ellenére sem veszítettek el.
Mind az öt fiú 1942-ben halt meg Drezdában, a börtön udvarán, guillotin általi halállal. Egy órával a kivégzés előtt gyönyörű leveleket írtak családjaiknak. Soraikból békesség, mély hit és Isten akaratában való megnyugvás sugárzik.
prawy.pl/Szaléziak.HU