Főoldal / Szalézi világ / Amerikai Szalézi Szociális Hálózat: „Tisztességes életet akarunk”
Amerikai Szalézi Szociális Hálózat: „Tisztességes életet akarunk”
2021-12-03 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Amerika • szegénység •
Jelenleg Amerika-szerte a lakosság 33%-a él kevesebb mint napi 2 dollárból, és a munkanélküliség a gazdaságilag aktív népesség 10,7%-ára nőtt, ami elsősorban a nők, az informális munkavállalók, a fiatalok és a migránsok munkaerőpiaci részvételét csökkenti. Ezenkívül továbbra is fennáll a szegénységi szakadék a vidéki területeken, az őslakos népeknél, az afro-leszármazottaknál és a gyermekeknél. Ez a társadalmi egyenlőtlenség drasztikusan befolyásolja a lányok, fiúk, serdülők és fiatalok esélyeit és jogainak gyakorlását.
A szegénység olyan többdimenziós állapot, amely lehetetlenné teszi az integrált és fenntartható emberi fejlődést, ezáltal társadalmi kirekesztést generál. A Globális Multidimenzionális Szegénységi Index jelentése (2021) szerint emberek milliói vannak hátrányos helyzetben az iskola hiánya, a tiszta vízhez való hozzáférés nehézségei, az alultápláltság, az elektromosság hiánya, a fával és szilárd tüzelőanyaggal történő főzés, a nem megfelelő higiénia, a lakás hiánya stb. miatt. Világszerte a szegénységben élő emberek fele 18 év alatti, ami azt jelenti, hogy minden harmadik gyermek bizonytalan egészségi, oktatási és életszínvonalú körülmények között él.
Latin-Amerikában a COVID-19 világjárvány súlyosbította ezt a jelenséget a túlzsúfoltság, a népsűrűség, az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférés hiánya, az iskolák bezárása, a virtuális tanulási feltételek egyenlőtlensége, a munkanélküliség és a társadalmi kirekesztés miatt. Ezek a kockázati tényezők odáig növelték a szegénység szintjét, hogy régióként 12 évvel visszaestünk a szegénységben és 20 évvel a mélyszegénységben.
Szaléziakként a világ 134 országában reagálunk a szegénység által generált kiszolgáltatott helyzetekre. Hugo Orozco szalézi atya, az Inter-Amerika Régió képviselője kijelenti, hogy „a szegénység nem önmagában létező valóság (…), rajtunk múlik, hogy csak elszenvedjük, mintha nem tudnánk mit tenni, vagy azonosítjuk, felismerjük, és különböző módokat találunk ennek megváltoztatására”. Ebben az értelemben szalézi műveinkben, programjainkon és szolgáltatásainkon keresztül Amerika 22 országában, amelyek az Amerikai Szalézi Szociális Hálózat részét képezik, megelőző és krízisellátást is nyújtunk gyermekeknek, serdülőknek, fiataloknak és családjaiknak, hogy hozzájáruljunk az integrált fejlődésükhöz, akárcsak Don Bosco a maga idejében. A kínált szolgáltatások között találjuk:
- Válságmenedék
- Jogi tanácsadás
- Pszichoszociális gondozás
- Családi tanácsadás, lelki
- Iskolai reintegráció, tanulmányi remediáció
- Egészségügyi ellátás
- Munkaköri képzés és elhelyezkedés
- Sport, szabadidős és kulturális tevékenységek
- Tanulmányok revalidálása
- Szabadidős terek
- Szociális készségek fejlesztése
A szegénység felszámolásához való hozzájárulás érdekében szükséges, hogy nemzetként egy olyan állam felé haladjunk, amely elősegíti és garantálja a szociális védelem egyetemes, átfogó és fenntartható rendszereit. Egészségügyi, szociális és gazdasági intézkedéseket kell megfogalmazni a strukturális szegénységi szakadék megszüntetése érdekében, és ebben a digitális világban törekedni kell a technológiák és az internet-hozzáférés egyetemessé tételére.
Személyes szinten meg vagyunk hívva, hogy nyissuk meg szívünket és szemünket az emberek jogait marginalizáló és sértő körülmények előtt. Törekedjünk arra, hogy kritikusabban szemléljük ezt a valóságot, és minden kontextusunkban konkrét módon éljük meg az evangéliumot az emberi méltóság védelmében és ezen egyenlőtlenségi helyzetek folyamatos elítélésével.
Szociális művek és szolgáltatások hálózata vagyunk a gyermekek, serdülők és fiatalok számára, akik a társadalmi kirekesztés magas kockázatának vannak kitéve Amerika-szerte. A kontinens 18 tartományában és 22 országában vagyunk jelen, központi székhelyünk az ecuadori Quito.
ANS-Róma/Szaléziak.HU