Főoldal / Magyar Tartomány / Boldog Sándor István vértanúságának 70 éve
Boldog Sándor István vértanúságának 70 éve
2023-06-07 Szerda | #Magyar Tartomány | KIEMELT | ARCHIVÁLT
Sándor István • vértanú • évforduló •
Immár tíz éve lesz, hogy a kommunizmus idejében vértanúságot szenvedett szalézi szerzetes testvért, Sándor Istvánt a budapesti Szent István bazilika előtti téren 2013. október 19-én boldoggá avatta Dr. Erdő Péter bíboros és Angelo Amato bíboros, szalézi szerzetes. Egyúttal júniusban emlékezünk meg vértanúságáról, melynek idén éppen 70 éve (1953.06.08.-2023.06.08.).
Sándor István 1914-ben született Szolnokon. Szorgalmas fiú volt, de nem tartozott tudásban a jók közé. A szakiskolában kitanulta a vasesztergályos és rézöntő mesterséget. Még fiatalon megismerte a torinói pap és lelkivezető, Bosco Szent János által alapított szalézi szerzetesrendet a Szalézi Értesítő című újságból. Felvételét is kérte a rendbe, melyhez akkor még kérnie kellett szülei beleegyezését is. Először édesapja ellenezte szándékát, de később megadta az engedélyt, így jelentkezett a rákospalotai Clarisseumba. Itt volt a tartományfőnökség, a Don Bosco Nyomda és a Szalézi Művek könyvkiadó. A próbaidő alatt István a Don Bosco Nyomda alkalmazottja volt, ahol nyomdászi tudását folyamatosan fejlesztette, később ebből mesterlevelet is szerzett. 1938-ban megkezdi Mezőnyárádon a novíciátust, a szerzetesi újoncévet. Társai felnéznek rá, komoly az imádságban és vidám, derűs a jelleme. Még ez évben behívják katonai szolgálatra, ezért 1939-ben újrakezdi a novíciátust. 1942-ben újra behívják katonának. Részt vesz a Don-kanyar melletti ütközetekben, ahol híradósként szolgál, majd amerikai hadifogságba kerül Németországban. Kiszabadulása után hazatér Magyarországra.
1950-ben betiltják a szerzetesrendek működését. Sándor István Kiss István álnéven Budapesten él, a Persil Műveknél dolgozik, és ekkoriban is folytatja találkozóit volt hittanos növendékeivel. Ezért 1952-ben letartóztatják, kínzásoknak és erőszakos vallatásnak vetik alá. A Katonai Felsőbíróság halálos ítéletet hirdet, kegyelmi kérvényét elutasítják, kötél általi halálra ítélik, majd 1953. június 8-án kivégzik. Jeltelen sírba temetik, azóta temetése helyét agyonhallgatták.
2019-ben jelentette be a szalézi rend, hogy sikerült megtalálni Boldog Sándor István földi maradványait a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában. Több mint másfél éves kutatómunka után, 2018-ban exhumálták sírját, a szakértők igazolták, hogy a vértanú maradványait találták meg. A 301-es parcellán kívül jelenleg Sándor István csontereklyéi a Clarisseumi Szent István király plébániatemplomban találhatók.
Tisztelete azóta is terjed. Életpéldája ma is bizonyítja, hogy kitartó szorgalommal a tanulásban gyengébb képességűek is eljuthatnak a szentek és boldogok közé! Közbenjárását kérjük ifjúságunkért!
P. Hartai Gábor SDB/Újpesti Napló/Szaléziak.HU