Főoldal / Szalézi világ / Brazília – Don Bosco fiai az őslakosok jogainak védelmében és előmozdításában
Brazília – Don Bosco fiai az őslakosok jogainak védelmében és előmozdításában
2024-06-21 Péntek | #Szalézi világ
DélAmerika • jogok • őslakosok •
„A szerzetesrendet választottuk: soha nem fogjuk feladni jelenlétünket a bennszülött népek között.” Ezekkel a nagyon világos szavakkal, amelyeket a 150. szalézi missziós expedíció (2019) kapcsán hangoztattak el, a szaléziak rendfőnök, Ángel Fernández Artime, ma bíboros, világos és meggyőző módon megalapozta a Don Bosco fiainak örökös elkötelezettségét az őslakosok javára. Ez különösen igaz Brazíliára és a brazil Campo Grande Missziós Tartományra (BCG), ahol az őslakosokkal való kapcsolattartás a szalézi munka alapvető része.
A brazil Mato Grosso államban 47 bennszülött nép él, mintegy 26 500 lakossal. Mato Grosso bennszülött etnikai csoportjai több mint egy évszázada élnek a területeik megőrzéséért folytatott küzdelmek kontextusában, amelyek biológiai sokféleségét egyre inkább fenyegeti az intenzív növénytermesztés és az ebből következő növényvédő szerek válogatás nélküli használata és a különféle természeti erőforrások kitermelése a földtulajdonosok, tenyésztők és bányászok részéről. Ezek az inváziók veszélyeztetik az olyan kritikus erőforrásokhoz való hozzáférést, mint az élelmiszer, az egészségügy és az oktatás. Az őslakosok önellátó mezőgazdaságot, vadászatot, halászatot és kézművességet folytatnak.
A Consejo Indigenista Missionario (CIMI) 1972-ben jött létre, amikor a brazil katonai diktatúra az etnikai kisebbségek beolvasztását a többségi társadalomba tekintette az őslakosok kérdésének egyetlen perspektívájának, és a Nemzeti Püspöki Konferenciához kapcsolódó szervezet, amely azonnal elkezdett dolgozni a jogok tudatosításán keresztül, nagy gyűléseket támogatva az őslakosokkal, ahol a kulturális sokszínűséghez való jog garantálásáért folytatott küzdelem első körvonalai kirajzolódtak.
A szaléziak a 19. század vége óta vannak Mato Grossóban, és az alapítás óta tevékenykednek a CIMI-ben. Immár 2022 óta egy értékes projektet menedzselnek, amelynek célja, hogy hozzájáruljon az őslakos népek autonómia folyamatainak erősítéséhez, a területhez és identitáshoz, a gazdasági fenntarthatósághoz, az oktatáshoz, az egészségügyhöz és a saját szervezeti formáikhoz való eredeti jogaik támogatásához, a CIMI irányelveinek betartása mellett.
A projekt 80 vezető (férfi és nő) és 5870 ember javát szolgálja, akik 10 bennszülött közösséghez tartoznak Mato Grosso szívében (Bororo, Kayabi, Apiaká, Munduruku, Xavante, Chiquitano, Rikbaktsa, Nambikwara, Myky és Enawen- Nawê).
A különféle képzési, tudatosságnövelő és értékelő tevékenységekben megfogalmazott projekt a 10 közösség valamennyi tagját teljes mértékben bevonja, a falu vezetőitől a hétköznapi emberekig. A kezdeményezés célja az őslakos népek részvételének és jogaik gyakorlásának javítása, e közösségek társadalmi és gazdasági szerkezetének megerősítése természeti és kulturális örökségük megőrzése érdekében.
Az őslakos népek előítéletekkel és diszkriminációval szembesülnek, és segítségre van szükségük jogaik elismerésében. A bennszülött szakemberek növekvő száma és az Őslakosok Mozgalom megerősödése potenciális forrás a jogok védelmében.
Ez az oka annak, hogy a szaléziak soha nem fáradnak bele abba, hogy az őslakos népek mellé álljanak, és teljes elismerésükért és emancipációjukért dolgozzanak.
ANS-Campo Grande/Szaléziak.HU