Budapest – Mindszenty-emlékérmet kapott Hollai Ferenc, Sándor István barátja
2019-11-04 Hétfő | #Aktuális | ARCHIVÁLT
díj • Sándor István •
A Mindszenty Társaság által alapított Mindszenty-emlékérmeket november 3-án adták át a Parlament Vadásztermében. Elismerésben részesült Kerényi Lajos piarista szerzetes, Hollai Ferenc, a Katolikus Iparos és Munkásifjak Országos Egyesülete (KIOE) volt titkára, a Kodály Zoltán Kórusiskola, valamint a Palaui Köztársaság Koror városában működő, 70 évvel ezelőtt alapított Mindszenty High School.
A Mindszenty József bíboros, hercegprímásról elnevezett elismeréseket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Mindszenty Társaság ügyvezető elnöke adta át a díjazottaknak.
Hollai Ferenc, a Katolikus Iparos és Munkásifjak Országos Egyesülete (KIOE) egykori titkára volt.
Soós Viktor Attila történész a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja méltató beszédében elmondta: Hollai Ferenc és felesége a bécsi Pázmáneumban találkoztak Mindszenty József bíborossal, akinek tanítása, életüzenete meghatározó lett Hollai Ferenc egész életére.
Az 1930-as években a Tungsramnál dolgozott, huszonévesen lett a KIOE titkára, a szervezettel munkásfiatalként került kapcsolatba. Soós Viktor Attila leszögezte, hamis az a vád, amely szerint az Egyház a két világháború között nem törődött a munkásfiatalokkal, ellenkezőleg, közösségeket szervezett a számukra.
Hollai Ferenc baráti kapcsolatot ápolt a később vértanúvá lett Sándor Istvánnal is. 1947-ben a Boldogasszony-év első ünnepi alkalmán Esztergomban Hollai Ferenc mondott beszédet a II. világháború után szellemi-lelki megújulásra vágyó százezres tömeg előtt. Az államvédelem nem engedte, hogy elhelyezkedjen dolgozni. Amikor Mindszenty megbízására Lénárd Ödön megszervezte a Katolikus Szülők Vallásos Közösségét, titkos nyomdát kezdtek működtetni a fővárosban, a Ferenciek terén, s a két modern nyomdagép szakmai-műszaki felügyeletével Hollai Ferencet bízták meg. Az információ eljutott az ávósokhoz, az Andrássy út 60. várt rá, ütlegelés, kihallgatás, majd amikor Budafokon is beszédet intézett a fiatalokhoz és felemelte szavát az iskolákért, 1948-ban börtönbe került, Kistarcsán ételosztóként még a magánzárkában sínylődő rabtársaiban is tarthatta, tartotta a lelket. Egészen a rendszerváltozásig szemmel tartotta a rendszer, 1961-ben a Fekete Hollók-ügyben ismét elővették, kihallgatták a Gyorskocsi utcában.
A 97 éves Hollai Ferenc, nyolc gyermek édesapja (Antal fia pap lett), jelenleg is szellemi frissességnek örvend, hűséges, kitartó élet áll mögötte, francia és német nyelvű teológiai művek fordítója, gyakran hangoztatja: „egyszerű melós vagyok”.
Forrás és fotó: Magyar Kurír