Főoldal / Szalézi világ / Dél-Korea - Különleges missziós terület: Észak-Korea több figyelmet érdemel
Dél-Korea - Különleges missziós terület: Észak-Korea több figyelmet érdemel
2021-07-24 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
68 évvel a koreai háború (1950-1953) befejezése után a "két Korea" még mindig mélyen megosztott. A dél-koreai katolikus egyház azonban arra törekszik, hogy hídként működjön, és minden lehetséges módon hozzájáruljon az északi testvérek evangelizálásához. A Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban jelenleg csak egy "hivatalos" katolikus istentiszteleti hely van, ahol nincsenek helyben lakó katolikus papok.
A koreai Szalézi Értesítő 169. számában egy elmélkedés és egy meglehetősen érdekes kihívásra világít meg, amelyet a tartományi missziós küldött írt. Mivel a cikk koreai nyelven jelent meg, az alábbiakban röviden összefoglaljuk:
Meglepő tudni, hogy eddig mintegy 20 koreai szalézit küldtek misszióba a 4 kontinensre: Afrikába, Európába, Ázsiába és Óceániába. Annak ellenére, hogy közülük már nem sokan tértek haza, mégis hordozzák misszionáriusi tapasztalataikat, álmaikat és "eredeti küldetésük" missziós célját.
Don Bosco utolsó missziós álmára (1886) reflektálva a „Valparaisótól Pekingig” húzódó vonal az északkelet-ázsiai misszióra és különösen Észak-Koreára hívják fel a figyelmet. Bár Észak-Koreát mint országot jelenleg "a legelszigeteltebb remete királyságnak" nevezik, a dél-koreai keresztények hosszú évek óta készülnek evangelizációjukra.
2010 óta egy dél-koreai székhelyű "Bom" (koreaiul "Tavasz") nevű polgári alapítvány közös vállalkozásba kezdett a németországi Karitásszal, hogy meglehetősen hatékony szakmai támogatást fejlesszen ki az észak-koreai lakosság számára. Ez nem csak a humanitárius segítségnyújtáson alapul, hanem az észak-koreai egészségügyi szolgáltatások „fellendítésének” paradigmáján is. Partnerük valójában a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság Egészségügyi Minisztériuma. 2010 óta néhány millió gyermek kapott hepatitis B és más gyakori betegségek elleni oltást, és tevékenységük 11 higiéniai központhoz kapcsolódik.
Mindenekelőtt a gyakori párbeszédnek és néhány, a Karitász által szervezett németországi workshopnak köszönhetően nő a kölcsönös megértés.
És mi a helyzet új misszionáriusok képzésével Északkelet-Ázsia országai számára? A katolikus egyház papjaival vagy szerzeteseivel szembeni általános gyanakvás miatt ennek a missziónak a jövőbeni fókusza a laikus misszionáriusok komoly formációja lehet, kellő specializációval, mély evangélikus és lelki motivációkkal.
Jelenleg már körülbelül 30 000 észak-koreai menekült él a déli országokban, és számos keresztény és civil szervezet különböző módon vesz részt támogatásukban. Ezekkel a szervezetekkel még nagyobb kölcsönös cserét és szolidaritást alakíthat ki a Szalézi Család.
ANS – Szöul/Szaléziak.HU