Főoldal / Szalézi világ / Dél-Szudán – 100-ból 74 – zárult a szalézi iskolaépítési projekt
Dél-Szudán – 100-ból 74 – zárult a szalézi iskolaépítési projekt
2018-06-06 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A 74 felépített elemi iskolában eddig közel 15 000 gyermek vett részt az oktatási ciklusban, aminek előnyeit számtalan család és közösség élvezi: ez csak néhány adat a 2012-ben a „Don Bosco Nanum” Szalézi Missziós Intézetben Szöulban, Dél-Koreában elindított projekt előnyeiről, amely során 100 iskola építésébe kezdtek Dél-Szudánban, az afrikai kontinens legfiatalabb országának vidéki területein.
A Don Bosco jótevőinek, adományozóinak és barátainak szóló havi hírlevelében a "Don Bosco Nanum" igazgatója bejelentette a projekt lezárását, mivel az országot több millió menekülni kényszerült civil árasztotta el, akik a szomszédos országokban, például Ugandában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Etiópiában zajló fegyveres harcok elől kerestek oltalmat.
Az a tény, hogy a projektben az eredetileg tervezettnek a háromnegyedét valósították csak meg, nem csökkenti annak óriási jelentőségét, nevezetesen, hogy sikerült az ország jövője szempontjából a legfontosabb erőforrásának: a több ezer hátrányos helyzetű gyermeknek biztosítani az oktatást.
A projektet két tapasztalt olasz szalézi misszionárius, Vincenzo Donati atya és Giacomo (Jim) Comino szalézi testvér elképzelése inspirálta, akik hosszú dél-koreai küldetésük után 1981-ben, illetve 1992-ben kerültek a kelet-afrikai tartományba (amelyhez tartoznak a szalézi központok Dél-Szudánban). Kezdetben sokan kétségbe vonták egy ilyen nagyszabású oktatási projekt megvalósíthatóságát, de a bátor és vonzó meghívást nagy lelkesedéssel fogadta a sok jóakaratú, nagylelkű adományozó mellett az akkori kelet-afrikai tartományfőnök, Gianni Rolandi atya és Pascual Chávez, akkori rendfőnök, aki a 2012-es afrika-madagaszkári régió csapatlátogatásának végén hozzájárult a kezdeményezéshez.
A 74 új iskola, amelyek mindegyike négy tanteremből áll, sok ember nagylelkűségének és szolidaritásának gesztusaiból származik: a jól ismertek és gazdagabbak, mint az olimpiai és világbajnok korcsolyázó, Kim Yu-na, aki, miután áttért a kereszténységre, önmaga adományozta az iskolák építéséhez szükséges összeget, valamint azok, akik csendben adományozták megtakarításuk egy részét erre a célra. A szükséges anyagiak oroszlánrészét a koreai jótevők adományai képezik (akik 51 iskolát támogattak), majd következnek az olasz (18), valamint az Egyesült Államok-beli, ausztriai és németországi adományozók.
Hat évvel a kezdés után a "Száz falusi iskola" projekt továbbra is nagyszerű példa, és ihletet ad az egész szalézi világ számára, ahol a gyermekek vagy a szegény fiatalok oktatásával foglalkoznak.
ANS – Juba/Szaléziak.HU