Főoldal / Szalézi világ / Don Bosco 139 éve írta meg híres „római levelét”
Don Bosco 139 éve írta meg híres „római levelét”
2023-05-10 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Május 10-én van 139 éve, hogy Don Bosco megírta a szaléziaknak híres "levelét Rómából", hogy figyelmeztesse őket arra a veszélyre, hogy elveszítik a fiatalok között való létnek, a fiatalok nevelésének és evangelizálásának valóban "szalézi" jellegét. A fiatalok közötti jelenlét olyan módját, amely feltételezi a szeretetet, megköveteli ennek a szeretetnek a láthatóságát, tudja, hogyan kell kérdéseket felvetni, mintát nyújtani, álmokat, projekteket és perspektívákat szül, és végül érett férfiakat és nőket hoz létre, akik képesek Isten országát építeni testvéreik és nővéreik szolgálatában. A közelmúltban P. Pascual Chávez Villanueva előző rendfőnök javasolta e levél aktualizált olvasatát, amely az egész Kongregáció és a Szalézi Család karizmatikus sarokköve, és az is marad.
Don Bosco 1884 májusában Rómából írt álom-levele világosan kifejti a "karizma jelenléte" és a "nevelési vagy szociális szolgálat" közötti dialektikát. Mert nagyon is jól jelen lehet a karizma mű nélkül - ahogyan ez Torinóban Don Boscónál volt, mielőtt a Valdocco valósága strukturálódott, vagy ahogyan ez azokban a valóságokban van, ahol különböző okokból a művek nem lehetségesek; ahogyan létezhet mű a karizma jelenléte nélkül is: egy olyan mű, amely tehetetlenségből halad előre, amely elvesztette mondanivalóját és értelmét, amely talán dicső múltat tudhat maga mögött, de a mai társadalmi és egyházi forgatókönyvben már nincs mondanivalója.
Ezzel a kockázattal szembesülve Chávez atya a Római levélnek a mai valósághoz és annak kihívásaihoz igazított újraolvasását javasolja, amelyet „Don Bosco evangéliumaként” definiál. A szaléziak tehát arra kapnak meghívást, hogy fogadják be a fiatalokat olyannak, amilyenek, "abban az állapotban, amelyben vannak", és fogalmazzanak meg javaslatokat és beavatkozásokat a fiúk és lányok, valamint a különleges helyzetek mértékére. "Arra a ritka egyensúlyra kell törekedni a radikális értelmes javaslatok és a személyes és kollektív dinamika tiszteletben tartása között, amely minden egyes ember számára szükséges ahhoz, hogy ezeket elérje" - magyarázza tovább.
A Római levél Don Chávez szerinti olvasata azonosítja a hat legfontosabb elemet:
– Tudni kell, hogyan kell használni a szeretet nyelvét – ez a „szeretet láthatóságának” nagy elve;
– Megérteni a fiatalokat – az a racionális elem, amely lehetővé teszi a generációs távolság felszámolását;
– Legyen szívedben boldogság – mint minden ember hivatásának célja és az evangelizáció kiválságos útja;
– Jelen lenni – fizikailag, valamint párbeszédben és őszinte konfrontációban;
– A formalizmusok leküzdése – a nevelési erőfeszítések elfogadása, hogy a fiataloknak összehasonlítási modelleket adjunk a növekedéshez;
– Közös cselekvés - az ifjúsági vezetés elkísérése és elősegítése.
A dokumentum letölthető az ANS honlapjáról a szalézi legtömegesebben használt öt nyelven.
ANS-Róma/Szaléziak.HU