Főoldal / Szalézi világ / „Életünk és hitünk megosztása a digitális világban”: a „Don Bosco Digital Forum”
„Életünk és hitünk megosztása a digitális világban”: a „Don Bosco Digital Forum”
2023-12-06 Szerda | #Szalézi világ
A Szalézi Kongregáció Tömegtájékoztatási Szektora idén elindítja a „Don Bosco Digitális Fórum” új projektjét: egy új platformot és csatornát a meghallgatáshoz, a párbeszédhez a tömegtájékoztatás küldötteivel, valamint azokkal a fiatalokkal, akik közvetlenül részt vesznek a szalézi tartományok és altartományok kommunikációjában szerte a világon. Ennek a kezdeményezésnek a végső célja, ahogy a cím is jól összefoglalja, hogy „megosszuk életutunkat és hitünket a digitális világban”.
A Don Bosco Digital Forum kezdeményezés a mai fiatalok valóságának felismeréséből fakad. "A digitális univerzumban élő lányok és fiúk megtapasztalják azokat a kihívásokat, amelyekkel a világnak szembe kell néznie: családi válságok, tanulmányi és álláskeresési nehézségek, fizikai és érzelmi egészségügyi problémák, erőszak és néha a reménytelenség" - magyarázza Gildasio Mendes atya, a tömegtájékoztatásért felelős főtanácsos.
Ugyanakkor a mai fiatalok „digitális bennszülöttek: egy igazi globális akváriumban élnek. Elmerülnek a színekben, hangokban, képekben és interakciókban” – folytatja Gildasio Mendes atya. „Abban az akváriumban barátokkal, ismerősökkel úsznak, kapcsolatokat alakítanak ki, szívükhöz közel álló eseményeket ünnepelnek, megosztják egymással érzéseiket, életképüket.
A mai fiataloknak mindenekelőtt megvan a hangjuk, sok mondanivalójuk van, és szeretnék, hogy meghallgassák őket; és a szaléziakban pontosan azokat találhatják meg, akik kedvesen és valódi nyitottsággal, nyitott füllel és szívvel hajlandóak meghallgatni őket.
Ez az oka tehát a „Don Bosco Digital Forum”-nak, amelyet praktikus és agilis eszköznek terveztek, amely lehetővé teszi a fiatal kommunikátorok számára, hogy megosszák életüket és tapasztalataikat.
Operatív szinten ez többdigitális találkozóból áll majd, amelyek 2023 őszén kezdődtek és 2024 elejétől folytatódnak: első ütemben a tömegtájékoztatásért felelős tanácsos, a tartományok kommunikációs delegáltjával kapcsolatba lépve meghatározza a Fórum ülésének napját és időpontját, a delegált pedig meghívja és részvételre motiválja a fiatalokat, majd koordinálja a tényleges online találkozót, és minden módon ösztönzi a párbeszédet. A második szakaszban felkérik a küldöttet, hogy az érintett fiatalokkal folytatott beszélgetés során felmerülő érdeklődési körök alapján további fórumokat szervezzen.
A Tömegtájékoztatási Szektor ezzel az új kezdeményezéssel saját szektorában és a világ fiataljai körében folytatja animációs projektjét, megvalósítva azt a tipikusan szalézi küldetést a tipikusan szalézi küldetést: együtt lenni a fiatalokkal, megismerni őket és szeretni azokat a dolgokat, amelyeket ők szeretnek, hogy aztán képesek legyenek ajánlani nekik azokat a dolgokat, amelyeket a szaléziak szeretnek.
A Don Bosco Digitális Fórum egy olyan projekt, amely összhangban áll Ferenc pápa javaslatával a kommunikációról, amely szívvel hallgat, bevonja az embereket, és közösséget és testvériséget teremt. Ezen túlmenően teljes összhangban van a rendfőnöknek a 28. Egyetemes Káptalan utáni programsorai közül q 3. pontjával ("Megélni a JELENLÉT SZALÉZI SZENTSÉGÉT"), amely Don Bosco fiainak hivatásáról és küldetéséről szól, hogy fiatalok között legyenek, meghallgassák őket, a barátaik legyenek és velük együtt járják a hit útját mások szolgálatában.
„Ferenc pápa az Egyetemes Káptalanhoz intézett üzenetében beszélt »a valdoccói lehetőségről és a jelenlét karizmájáról«, arról a karizmáról, amelyet szabadon megengedek magamnak, hogy a jelenlét »szalézi szentségének« minősítsem. A pápa azt írja, hogy mielőtt bármit is tenne, a szalézi a jelenlét élő emléke, ahol a rendelkezésre állás, a meghallgatás, az öröm és az odaadás az ébredési folyamat alapvető jegyei. A jelenlét ingyenessége megmenti a Kongregációt minden aktivista megszállottságtól és technikai-funkcionális redukcionizmustól. Az első felhívás, hogy légy vidám és szabad jelenlét a fiatalok között.” (az Egyetems Tanács aktái, 433).
ANS-Róma/Szaléziak.HU