Főoldal / Szalézi világ / India – Szaléziak a klímavédelemért
India – Szaléziak a klímavédelemért
2022-09-10 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
természet • természetvédelem • India •
A dél-indiai Tamil Nadu államban is mindenhol érezhetőek a klímaválság következményei. A Don Bosco Ökoklubokban a szaléziak szeretnék a fiatalokat megismertetni a környezetbarát cselekvéssel.
Normális kedd reggelnek tűnik. De a dolgok ma másként működnek a Don Bosco Kiválóságok Iskolájában Sayalgudiban, Tamil Nadu államban. Egy csoport középiskolás diák gyűlt össze a nagy aulában. Figyelmesen hallgatnak egy tanárt, aki olyan témáról beszél, amely eddig nem volt a tantervben: a fenntarthatóság. Végül a gyerekeket három csoportra osztják. Minden csoportot bizonyos tamil gyógynövényekről neveztek el, és kiválasztják a csoportvezetőket. Aztán mindenki kap színes pólót és sapkát. Nagy az öröm a fiúk és a lányok között, hiszen végül ők is a közösség részei lettek.
Az ökoklubokat a Don Bosco Szaléziak indították el Trichy tartományban, a dél-indiai Tamil Nadu államban. „Az ökoklub projektet még 2016-ban indítottuk el. Célunk, hogy a gyerekeket és fiatalokat már kiskoruktól fogva érzékenyítsük az ökológiai kérdésekre. Így a jövőben felelősséget vállalhatnak a természet védelméért” – magyarázza Amalorpavaraj Annappan atya, akit mindenki csak Amal atyának hív.
Minden ökoklubnak 20 tagja van, 11-18 évesek, és havonta találkoznak, hogy megvitassák az ökológiai kérdéseket. A Don Bosco tankönyv szolgál alapul. Egy úgynevezett ökoklub-animátor legfeljebb öt ökoklubot felügyel. Vagy ugyanabból a faluból származik, mint a diákok, vagy tanár az iskolában. „Meg akarjuk változtatni a fiatalok ökológiához való hozzáállását és viselkedését. A fiatal generációt tekintjük a nemzet a jövőjének, és jó katalizátornak a változáshoz” – hangsúlyozza Amal atya. „Ha sikerül érzékennyé tenni a fiatal generációt az ökológiai kérdések iránt, akkor a jövő biztos kezekben lesz. A fiatalok óriási mértékben fognak hozzájárulni a globális felmelegedés és az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez.”
Fenntartható zöldségtermesztés
India legdélibb állama, Tamil Nadu számos kihívással néz szembe. Az ökoklubba járó gyerekek többsége „esőárnyék régióban” él, ami azt jelenti, hogy itt nagyon ritkán esik az eső, és az emberek erősen függnek a monszun rendszerességétől. Az éghajlatváltozás időközben a monszun részleges hiányához, elégtelen és rendszertelen csapadékhoz vezetett. Ez negatív hatással van a régióban folyó nagyüzemi mezőgazdaságra.
„A konyhakertek az egyik legfontosabb tevékenységünk az ökoklubokban. Megmutatjuk a gyerekeknek, hogyan termeszthetnek zöldséget és gyümölcsöt kis helyen, fenntartható módon, szerves trágya felhasználásával. Létesítményeinkben mintakertek vannak, és ingyenes magokat és palántákat adunk a gyerekeknek, hogy a teraszon vagy a hátsó udvarban növényeket neveljenek” – magyarázza Arokiaraj, az ökoklubok koordinátora.
– Veteményeskertet telepítettem. Most a kertemben guava, banán, gránátalma és mangófák vannak. Nagyon szerencsés vagyok, hogy rendelkezem ezzel a veteményeskerttel” – mondja egy 12 éves lány a Sayalgudiban található ökoklubból.
A tizenkét éves Jaison egy Sayalgudi halászfaluból származik. Családja első kézből tapasztalja a vízszennyezés hatásait. Évekkel ezelőtt apja hatalmas halfogást talált a hálókban három tengeri mérföldnyire a parttól. Most a halászhajóknak csaknem 25 tengeri mérföldet kell megtenniük. „Apámnak most sokkal többet kell a benzinért fizetnie, mivel sokkal messzebb halászhat. Most zöldséget és currylevelet termesztek a kertünkben. Így egy kicsit csökkenthetem a családunk anyagi terheit.”
Agastin tizenkét éves, és nagyon szereti a veteményeskertjét és a kecskéit. „Büszke vagyok, amikor a barátaim átjönnek és meglátják a tököt, amit a kertemben termesztettem. A kecskéim nem tudják megenni a tököt. De úgy tűnik, szeretik a padlizsánleveleket. Minden alkalommal, amikor a növény közelébe érnek, megkötöm őket, hogy megvédjem a növényt.
Fák, mint víztároló
„Havonta egyszer találkozunk, és azt tapasztaltuk, hogy a tevékenységek és kampányok pozitív hatással vannak a gyerekekre. A résztvevők körében megnőtt a környezeti problémák, például a szennyezés, a fenntarthatóság és az éghajlatváltozás tudatossága” – mondja Muneeswaran, Vilathikulam város ökoklub animátora.
A fontos tevékenységek közé tartozik a faültetés és a takarítás. „A kulcsfontosságú közterületeken azonosítjuk azokat a foltokat, amelyek szennyezettek. Ezután takarítási akciót végzünk, például a szemetet szétválogatjuk. Az akció után a tagok szemeteskukát tesznek a megtisztított helyre, és megpróbálnak fát ültetni.” A fákat elsősorban utak szélére, parlagon és természetes víztározók közvetlen közelében ültetik. Ennek célja a talaj erózió elleni védelme és a víztározók megőrzése.
Egy 12 éves lány egy vilathikulami ökoklubból ezt mondja: „Tisztán tartom a környezetet, az iskolám és az otthonom környezetét. Az öntözéssel és a növények termesztésével távol tartom a légszennyezést.” Egy 11 éves fiú hozzáteszi: „Igyekszem kerülni a műanyagot, mivel biológiailag nem bomlik le. Otthon ma már biológiailag lebomló hulladékot használunk komposztként a kertben.”
Amal atya szerint a faültetési kampányok létfontosságúak ebben a régióban. „Az urbanizáció és a népességrobbanás miatt folyamatosan vész el a zöldfelület. Ez még inkább hozzájárul a globális felmelegedéshez. A fák rendszeres ültetésével kompenzáljuk a zöldfelület-veszteséget és tároljuk a CO2-t” – magyarázza Amal atya. 2023-ra 15 000 fát kell elültetni kopár földre. Tavaly már 10 385 fát elültettek. „Ha idén körülbelül 5000 fát ültetünk el, akkor még a kitűzött célt is túlteljesítettük. És a projekt végére akár 30 000 fát is ültethetünk” – mondja boldogan a szalézi atya. „Minden tevékenységünk a fenntarthatóságra irányul. A fákat azért ültetik, hogy megvédjék a fák természetes víztározóit. Így a kis eső is, ami elesik, hosszabb ideig tárolható. Ezzel elősegítjük a biotermesztést a kistermelők számára, és csökkentjük az elvándorlást ezekről a területekről. A fenntartható életmód javítja az emberek életminőségét. Ez az én hosszú távú elképzelésem.”
donbosco-magazin.eu/Szaléziak.HU