Főoldal / Szalézi világ / Japán - Vincenzo Cimatti elmélkedései Don Boscóról és Szalézi Szent Ferencről
Japán - Vincenzo Cimatti elmélkedései Don Boscóról és Szalézi Szent Ferencről
2022-02-25 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
1944. november 12-én, a második világháború kellős közepén, miközben Tokió felett bombák robbantak, Vincenzo Cimatti atya egy terjedelmes kéziratot mutatott be "Az egész évre szóló elmélkedési tanfolyam" címmel a tokiói szalézi studentátum rektorának és a papoknak. 1941 és 1944 között állította össze, amikor lemondott az apostoli prefektus címéről, a háborús évek kényszerű tétlenségének időszakában. A japán főváros "Cimatti Múzeumában" őrzik, de nagyrészt még nem írták át. Ezeknek az elmélkedéseknek az első része azonban most elérhető az ANS olvasói számára.
A bevezetőben ezt írta: „Természetesen ezek az elmélkedések felidézik a szalézi élet szellemét és gyakorlatát. Mivel a vallási erények, amelyekkel a szalézinak ragyognia kell ahhoz, hogy olyan legyen, amilyennek Don Bosco szeretné, természetes, tágabb és igazi gyakorlatias kommentárokat találnak Szalézi Szent Ferenc munkáiban, így időről időre legédesebb Don Bosco atyánk hangja váltakozik és egyesül védőszentünk hangjával Az elmélkedés anyaga Szalézi Szent Ferenc és Don Bosco közvetlen szava, a fordító rövid megjegyzéseivel (ha szükséges).”
"Fordító", nem "szerző". És valóban, az itt bemutatott írás, amely az egyik első a sorozatban, nagyrészt Szalézi Szent Ferenc és Don Bosco írásaiból származó idézetekből áll, de ettől még nem lesz kevésbé értékes. Ha valaki nem szereti és nem ismeri jól ezeket az írásokat, biztosan nem tudna ilyen jellegű művet készíteni. Ez egy folyamatos összehasonlítás Szalézi Szent Ferenc és Don Bosco között, hogy megmutassa, Don Bosco Szalézi Szent Ferenc mintájára formálta át magát, és lelkisége a mi védőszentünké. És Cimatti atyáé is, aki hiteles szalézi volt.
Nagyon sokat idéz a "Levelekből". 1927-ben Valentini Eugenio akkori klerikusnak, egykori tanítványának ezt írta: „Olvasd el Szalézi Szent Ferenc műveit, különösen a Leveleket, hagyd meg a végére a Filóteát és a Teotimuszt ”. Az idézetekből pedig kivehető, hogy ez volt az egyik kedvenc olvasmánya. Azonban az a hatalmas tudás, amellyel e két szent összes írásáról rendelkezik, valóban rendkívüli.
Az itt bemutatott szöveg eredetijét nem sikerült megtalálni. A rendelkezésre álló példány Alfonso Crevacore atya 1971. február 2-i, géppel írt átirata. Ezt írja: "Úgy gondoltuk, hogy érdemes volt arra az erőfeszítésre, hogy január hónapra 29 elmélkedést hozzunk Szalézi Szent Ferenctől és Don Boscótól. Igyekeztünk a kéziratot hűen reprodukálni, nem sikerült ellenőrizni az idézeteket, amelyeket, meg kell jegyeznünk, nem mindig idézőjelbe vezetnek, azonban dokumentarista szempontból nagy értékkel bírnak: beszámolnak Cimatti atya gondolkodásmódjáról, mi volt tettének indítéka. Valóban igaz, amit a közmondás mond: "A nyelv oda üt, ahol a fog fáj!” Néhány oldal önéletrajzinak mondható. Egyszerűen alkalmazhatók rá a név megváltoztatásával. Nem kell felidézni Msgr. Cimatti óriási szeretetét Don Bosco iránt: talán nem is lehet jobban tisztelni és szeretni egy egyszerű teremtményt."
Gaetano Compri atya, egy kilencven év feletti szalézi, a viceposztulátor és Cimatti atya boldoggá avatási ügyének fáradhatatlan hirdetője egyenesen kijelenti: „Tudomásom szerint sok történelmi tanulmány létezik Szalézi Szent Ferencről és Don Boscóról, de nem tudom, van-e olyan, amely gyakorlati szempontból tanulmányozza, mint Cimatti atya műve. Minden oldalon érezhető a szíve, amely arra akar rávezetni bennünket, hogy utánozzuk ezt a két szentet, akik a spiritualitás szempontjából valóban lelki társak. Ez az írás ennek a bizonyítéka."
Cimatti atya 29 januári elmélkedésének szövege letölthető olasz nyelven az ANS honlapjáról.
ANS-Tokió/Szaléziak.HU