Főoldal / Szalézi világ / Libanon – Szaléziak háborús körülmények között
A libanoni szaléziak jelenlegi helyzetének megértéséhez elengedhetetlen az ország jelenlegi társadalmi-politikai és katonai helyzetének korábbi, összefoglaló bemutatása. A libanoni szalézi közösség által küldött közlemény.
2023. október 8. óta, a Hamásznak a gázai övezetből kiinduló, Izrael elleni hirtelen és brutális támadása, valamint az izraeli állam erőszakos reakciója nyomán Libanon önmaga ellenére is részt vesz ebben a konfliktusban a Hezbollah ("Party of God"), egy libanoni politikai párt, de egyben egy szuperfelfegyverzett síita milícia által, amely az Izraellel szembeni iszlám „ellenállási tengely” élharcosának mutatja magát, amely viszont az Iráni Iszlám Köztársasághoz tartozik.
Azóta Libanon, emyl már öt éve súlyos társadalmi-gazdasági, pénzügyi, intézményi és politikai válságba van, államfő nélkül maradt (immár két éve), és egy lemondott kormány vezeti a folyó ügyeket. Jelenleg a Hezbollahnak van kiszolgáltatva, amely államtól függetlenül és a polgárok többségének akarata ellenére egyoldalúan úgy döntött, hogy a Gázával való szolidaritás gesztusaként megnyitja a frontot Izrael ellen, és nyitva tartja mindaddig, amíg Izrael be nem zárja a gázai frontot. Mivel ez a front még nyitva áll, elkerülhetetlen volt, hogy a libanoni fronton a helyzet fokozatosan romoljon. Az utóbbi időben valójában súlyosan romlott, és most egy nyílt és totális háború küszöbén állunk, hacsak nem történik csoda. Célzott merényletek, egyre intenzívebb és kiterjedtebb bombázások, az Izrael által elkövetett tragikus gúnyolódás, hogy egyszerre több ezer személyi hívó és walkie-talkie egyidejűleg robbant fel halottakkal és sebesültekkel, azt jelenti, hogy az edény túlcsordult.
A múlt hét óta a megtorlások és ellentámadások spirálja vette kezdetét, amely úgy tűnik, nem áll meg, és amely néhány nap alatt már több mint 600 halálos áldozatot és 2000 sebesülést követelt Libanonban, valamint 600 000 ember kényszerült elhagyni otthonát, óriási pusztítást okozva délen, az izraeli határon, és a szárazföldi inváziót kilátásba helyezve a felperzselt föld után, pontosan úgy, mint Gázában. Még a Franciaország, az Egyesült Államok és az arab országok által éppen kért háromhetes fegyverszünet is – legalábbis egyelőre – teljesen bizonytalan, tekintettel a két hadviselő fél makacsságára.
Mindez sok félelmet és erős aggodalmat kelt a libanoni lakosságban, különösen a fiatalokban, akik ismét egy alattomos és veszélyes jövő elé néznek. A családok is mély tanácstalansággal és nyugtalansággal élik meg ezt a válságot.
Hogy mindezzel megpróbáljanak megbirkózni, a szaléziak a remény és a barátság ízét árasztó közelségét próbálják kínálni nekik Don Bosco stílusában. Az elmúlt évben, a rejtett háborúskodás és a bizonytalan helyzet idején is folytatták különféle tevékenységeiket, és igyekeztek ezt rendszeresen megtenni. Csak a közelmúltban függesztették fel a helyi Szalézi Ifjúsági Mozgalom (SYM) közel-keleti találkozóját. Úgy volt, hogy idén szeptemberben a libanoni El Houssounban lévő házban rendezik meg.
Jelenleg bizonytalanság uralkodik: az iskolák megnyitását elhalasztották, a Bejrúttól északra fekvő keresztény területekre tömegesen áramlanak a délről kitelepített emberek, akik szinte mind síiták és nagyrészt a Hezbollah támogatói, és az izraeli bombázások megkezdése ezen a területen is, ahol síita falvak is vannak. Épp tegnap, miközben a Jbeil-Biblo negyedben található El Houssoun ház, amely egy állami, általános és középiskolának ad otthont, mintegy hatvan lakóhelyüket elhagyni kényszerült embert fogadott a területén, a környék más iskoláihoz hasonlóan, mivel két közeli síita falut is célba vett az izraeli légierő, halottakkal és sebesültekkel; és más falvak is attól tartanak, hogy ugyanez a sors vár rájuk.
A rendszeres oratóriumi tevékenységeknek, amelyeken általában több száz keresztény és muszlim vesz részt, és amelyeknek éppen El Houssounban kellett volna hamarosan elkezdődniük, most meg kell várniuk a helyzet tisztázását.
A helyzet alakulásától függ a „Don Bosco Technique” szakközépiskola újranyitása is, amely ugyanabban a kerületben, a tengerparti Al Fidarban található, valamint a Bejrútban található Béke Angyalai iskola iraki keresztény menekültek számára.
Végezetül érdekes megjegyezni, hogy az El Houssoun-i szalézi ház a remény jeleként mindig is különösen fontos szerepet játszott és érintett volt az elmúlt 50 évben Libanont érintő háborús eseményekben.
A polgárháború alatt (1975-1990), míg a virágzó bejrúti szalézi iskola a befolyásán kívül álló erők miatt végleg bezárt, az El Houssoun-i házat elfoglalták és laktanyává alakították át, de évekig biztonságos menedékhellyé is vált a kitelepített keresztények százai számára. Az Izrael és a Hezbollah közötti, 2006-os első háború során pedig ideiglenesen száz, lakhelyüket elhagyni kényszerült embert, muszlimot és keresztényt látott vendégül a déli falvakból.
A lakóhelyüket elhagyni kényszerültek jelenlegi érkezése, akiknek száma az elkövetkező napokban még növekedhet, már a harmadik alkalom, hogy ez a hegyvidéki, de nem lakott területen fekvő ház viszonylag biztonságos helynek számít.
Az elkövetkező napok jelzik majd az események fordulatát, és ezért a szalézi cselekvést a közeljövőben irányítják: a közeljövőben irányadó lesz a szaléziak tevékenysége: visszatérni egy bizonyos normalitáshoz, vagy továbbra is vészhelyzetben élni és működni. Egy kihívás, amellyel Don Bosco lelki fiai készek szembenézni.
a libanoni szalézi közösség - ANS-Bejrút/Szaléziak.HU