Főoldal / Szalézi világ / Mexikó - Még a járvány sem állíthatja meg a "Chava atya" szalézi refektóriumot
Mexikó - Még a járvány sem állíthatja meg a "Chava atya" szalézi refektóriumot
2021-04-22 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
DélAmerika • szegénység •
A "Proyecto Salesiano Tijuana" (PST) 34 éve hoz némi reményt a mexikói Tijuana szegényei számára. Ma a projekt 8 programra oszlik (5 oratórium, 2 oktatási intézmény és egy nyilvános étkezde), amelyek a város legkiszolgáltatottabb és konfliktusokkal leginkább sújtott területein helyezkednek el. Havonta mintegy 30 000 embernek szolgálnak fel ételt, látnak el orvosi és pszichológiai szolgáltatásokkal, jogi tanácsadással, de kínálnak sport- és kulturális tevékenységeket és alapfokú oktatás is.
A járvány során a PST kénytelen volt felfüggeszteni bizonyos tevékenységeket; az oktatási részben alkalmazkodtak a kormány által javasolt protokollokhoz, míg a miséknél a tijuanai érsekségtől kapott jelzéseket követték... De az egyetlen hely, ahol az ajtók soha nem zárultak be, miközben mindig tiszteletben tartották a biztonság szabályait, a "Chava atya" szalézi refektórium.
A refektórium a PST egyik legfiatalabb műve, de a legismertebbek közé tartozik.
„A közösségben erről a szolgáltatásunkról ismertek és nagyra értékelnek minket: ételt, ellátást, orvosi és pszichológiai szolgáltatásokat, jogi tanácsadást nyújtunk, valamint vendéglátási szolgáltatást is kínálunk a férfiak számára. Kiszolgáljuk a migránsokat, a deportáltakat, az utcán élő hajléktalanokat, teljes családokat és az időseket ... Évek óta sok embert látunk szenvedni a lehetőségek hiányában, és a világjárvány idején a nehézségekkel küzdő népesség száma csak növekedett ”- mondják a PST vezetői.
Kezdetben a szolgáltatásokat szükségszerűen csökkentették, és csak az élelmiszer-ellátásra és az orvosi szolgáltatásokra korlátozódtak; Claudia Portela, a Refektórium koordinátora úgy emlékszik, hogy egy reggel kiment és elmondta a szolgáltatás kedvezményezettjeinek, hogy ettől a pillanattól kezdve más lesz a hozzáférés és az ügyintézés módja: sorba kell állniuk, és mielőtt belépnének, kezet kell mosniuk, antibakteriális gélt tenni a kezükre, majd több lépésben összegyűjteni az ételt.
A járvány természetesen civil egyesületként is sújtotta a PST-t: csökkentek az adományok, a fertőzéstől való félelem miatt csökkentek a szolgáltatást biztosító önkéntesek, és éppen akkor, amikor a PST alig tudott ellátni napi 800 rászorulót, körülbelül 2000-nek kellett segíteni egy nap.
Ezzel a helyzettel szembesülve a tagok a hálózatépítés mellett döntöttek, és kormányzati és nem kormányzati intézményekhez fordultak. Például önkormányzati szinten az Atención al Migrante szolgálattal szövetkeztek; megállapodtak sok menedékházzal, hogy termékeket vásárolnak a szupermarketben; állami szinten a Fejlesztési Titkárság adott ételt, a polgármester felesége burritókat küldött; és olyan szervezetek, mint az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa, a Nemzetközi Migrációs Szervezet és az Amnesty International, valamint sok jótevő és jó ember, nagy támogatást nyújtott nekik.
Több mint egy év járvány után elmondható, hogy a PST ellenáll. "Aggódunk az iskoláinkért, a gyermekeinkért és a fiatalokért, akik forráshiány miatt abbahagyták a tanulást... De a refektórium továbbra is működik, és apránként más szolgáltatások is újból kezdenek működni, például hajvágás" - zárja a projektmenedzser.
ANS-Tijuana/Szaléziak.HU