A Föld napja: A „Laudato sí” új, integrált ökológiai életmódot sürget
2021-04-23 Péntek | #Aktuális | ARCHIVÁLT
A 2021. évi Föld-napjára, április 22-re, a katolikus egyház világméretű "Laudato sí" évében kerül sor. P. Joshtrom Isaac Kureethadam SDB, az Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériuma „Ökológia és Teremtés” Szekciójának koordinátora az integrált ökológiai életmódról beszélt a Vatikáni Rádióban.
Az integrált ökológiának egy olyan új életmódhoz kell vezetnie, amely egy spirituális dimenzióban válaszol a föld és a szegények kiáltására. Ezt kívánja elérni a Laudato Si év és annak soron következő hétéves nyomon követési cselekvési terve. Tekintettel a Föld napjára, április 22-én Joshtrom Kureethadam szalézi atya ismertette megjegyzéseit ezzel kapcsolatban
Az indiai szalézi, aki az „Ökológia és Teremtés” Szekciójának koordinátora a vatikáni Átfogó Emberi Fejlődés Előmozdításának Dikasztériumán belül, felügyelte a Laudato Si különleges jubileumi évét 2020. május 24-től 2021. május 24-ig, amelyet Ferenc pápa azért hívtott életre, hogy megjelölje a Laudato sí enciklika megjelenésének 5. évfordulóját. A világjárvány okozta korlátozások ellenére az egész éven át tartó eseményt rengeteg, többnyire virtuálisan lezajló esemény jellemezte.
Az életmód dimenziói
Joshstrom atya, aki egyben a tudományfilozófia elnöke és a Római Szalézi Pápai Egyetem Társadalom- és Politikatudományi Intézetének igazgatója, hangsúlyozta az "új életmód és az integrált ökológia közötti kapcsolat" fontosságát, mondván, hogy az új életmód nem lehet jelentheti pusztán a megújuló energia felhasználását, újrahasznosítását vagy hasznosítását a tömegközlekedésben. "Mindezek a cselekvések fontosak, de az integrált ökológia jövőképében a megközelítésnek sokkal átfogóbbnak, sokkal holisztikusabbnak kell lennie - hogy reagálnunk kell a föld válságára" - mondta a Vatican News-nek.
„A szegények kiáltására is reagálnunk kell. Tehát a szegényeket, a szenvedőket, a kiszolgáltatottakat kell mindennek a középpontjába helyeznünk, amit az egyház középpontjában ma teszünk.”
Rámutatott ennek az új életmódnak a harmadik aspektusára, nevezetesen a „spiritualitás dimenziójára, miszerint a Föld Isten teremtménye”. Így „egy új életmód egyben a természeti világ ezen szemlélődő nézetének elsajátítását is jelentené, hogy a teremtést imádkozzuk, ünnepeljük, hogy a teremtés belép a liturgiánkba”. Ez az ok, amint Ferenc pápa a Laudato sí enciklikában kifejti, amiért hálát adunk Istennek, például étkezés előtt és után.
„Ezáltal – mutatott rá Joshtrom atya – az új életstílusok integrálttá válnak”, amikor összehozzuk a fizikai, erkölcsi, szellemi dimenziókat, ideértve az „oktatás, a gazdaság és a politika aspektusát” is. "Tehát csak akkor, ha mindezeket a szempontokat összefogjuk, akkor válnak valóban új életstílusokká az integrált ökológia jövőképén belül."
Integrált ökológia a nyilvános és világi diskurzusban
Mivel a Laudato Si különleges évfordulója valamivel több mint egy hónap múlva, május 24-én lezárul, a szalézi pap az ünnep két aspektusára mutatott rá. "Egyrészt örömmel látjuk, hogy az integrált ökológia fogalma bekerült a közbeszédbe." Szerinte nemcsak az egyházi körökben vitatják meg az integrált ökológiát. Több világi konferencián és rendezvényen szerzett tapasztalata az egyetemeken, valamint más területeken és területeken azt mutatja, hogy az emberek az integrált ökológiáról beszélnek, ami szerinte „jó dolog, amiért hálásnak kell lennünk”.
Az integrált ökológia működés közben
Azonban Joshtrom atya megjegyezte, hogy még mindig létezik az a kihívás, mi szerint „az integrált ökológia nem igazán lépett életbe”. Ennélfogva az „integrális ökológia cselekvéssé való átültetése” az, amelyet missziónak tekint, amelynek el kell kísérnie bennünket.
Végül Joshtrom atya beszélt az úgynevezett Laudato Si Akció Platformról, amely a Laudato Sí év végén indul . A cél az, hogy a katolikus közösségeket világszerte teljes mértékben fenntarthatóvá tegyék a Laudato sí szerves ökológiájának szellemében. Elmondta, hogy a hét éve tartó Laudato sí akcióplatform családokat, plébániákat, egyházmegyéket, iskolákat, egyetemeket, kórházakat, szervezeteket, vállalkozásokat, egészségügyi központokat és szerzetesrendeket fog bevonni. "Tehát szinte mindenki, de közösségként, Laudato sí közösséggé fogunk válni, de mindig az integrált ökológia szempontjából" – mondta Joshtrom atya.
vaticannews.va/Szaléziak.HU