Főoldal / Szalézi világ / Németország - Egy projekt, amelyben a fiatalok megtanulnak felelősséget vállalni
Németország - Egy projekt, amelyben a fiatalok megtanulnak felelősséget vállalni
2021-01-14 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Amikor Dominik Pflaum befejezte az iskolát, nem volt biztos benne, hogyan tovább. Nem sikerült gyakornoki állást vagy munkát találnia, és így tovább sodródott. Amíg be nem csatlakozott a „Zahltag” („Fizetésnap”) projektbe.
A Fizetésnap projektben reggel nyolckor kezdődik a nap. Hogy aznap hány fiatal érkezik, azt Felix Ströhlein pedagógus soha nem tudja előre: „Sokan a barátaikoktól tudják meg, hogy itt vagyunk, aztán csak beugranak. Néhányan csak egyszer jönnek, mások hónapokig rendszeresen itt vannak.” Dominik Pflaum 2017 vége óta jár ide, jelenleg hetente két-három alkalommal. A szerződést az irodában írja alá erre az egy munkanapra. A fiatalok nincsenek tovább lekötve. "Abszolút alacsony küszöbértékű ajánlatot teszünk, mert a független fiataloknak ilyesmire van szükségük ahhoz, hogy ismét elérjék a felajánlott segítséget" - mondja Felix Ströhlein.
Ezután mennek dolgozni. Ma ellenőrizni kell a „Giovanni Circus” sátortetőjét tartó acél kábeleket. Dominik Pflaum szívesen dolgozik itt. Felix Ströhlein segítségével időközben több pályázatot is írt, és egy ideiglenes foglalkoztatási ügynökségnél gyártási asszisztensi állást remél. És kialakított egy szakmai perspektívát: „Raktárosnak vagy logisztikai szakembernek szeretném kiképezni magam.
Beszélgetések szemtől szemben
A Fizetésnap projekt résztvevőinek kiemelt esemény a közös ebéd. A fiatalok és az alkalmazottak együtt ülnek az asztalnál - csak a koronavírus biztonsági követelményei választják el őket. Az a tény, hogy itt szemtől szemben találkoznak velük, és hogy elfogadják őket olyanoknak, amilyenek, megbecsültség érzését kelti a Fizetésnap résztvevőiben. "Az emberek nagyon kedvesek itt" - mondja Dominik. Ő ugyan otthon él a szüleivel, de gyakran jönnek ide az utcán élő fiatalok is. "Sok ember nem jut hozzá meleg, frissen főzött ebédhez a mindennapokban" - magyarázza Felix.
Dominik és munkatársai munkanapja 14.30-kor ér véget, ekkor kifizetik a megbeszélt bért. "Apró dolgokra elég" - magyarázza a 20 éves fiatal. "Buszjegyre vagy egy doboz cigarettára." Ez kevesebb, mint a minimálbér, mert a Fizetésnap programot nem arra szánják, hogy a fiatalok hosszú távon itt keressenek megélhetést. A projekt csak egy induló segély, amely arra ösztönzi a fiatalokat, hogy új perspektívát alakítsanak ki az életükben.
A Fizetésnap projekt
A Don Bosco Jugendwerk Bamberg Fizetésnap projektje azoknak a fiataloknak szól, akik otthon vagy az utcán ülnek, mert nem képesek hosszú ideig dolgozni vagy tanulni. A munka világából kizárva, a társadalom által gyakran elítélve, nem csak munka nélkül vannak - nincs kilátásuk sem. A Fizetésnap lehetőséget ad nekik arra, hogy pénzt keressenek anélkül, hogy hosszú távra elköteleznék magukat. Sokak számára ez az ajánlat az első lépés a saját életükért való felelősségvállalás felé. A Fizetésnap projektet adományokból finanszírozzák.
A Fizetésnap projekt védnöke a bajor családügyi, munkaügyi és szociális ügyekért felelős miniszter, Carolina Trautner: „A helyszíni látogatás során megtapasztalhattam, hogy a fiatalokat mennyire méltóan fogadják és támogatják itt. A projekt felbecsülhetetlen mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a fiatalok megtalálják a motivációt életük önálló alakítására - és minden nap új esélyeket kapjanak. ”
https://www.donbosco-magazin.eu/