Főoldal / Magyar Tartomány / Óbuda - "A béke emberei" – beszámoló a konferenciáról
Óbuda - "A béke emberei" – beszámoló a konferenciáról
2022-06-03 Péntek | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Már június 2-án kezdetét vették a tervezett programok Boldog Sándor István vértanú testvér ereklyéinek elhelyezése alkalmából, amelyre a rendfőnök jelenlétében kerül sor június 4-én.
Június 2-án, csütörtökön, egy est keretében bemutatásra kerültek Boldogunk történelmi és lelki körülményei. Andrásfalvy János tartományfőnök atya köszöntője után Pierluigi Cameroni atya, a Szalézi Társaság egyetemes posztulátora (szenttéavatási ügyeinek felelőse) előadásában ismertette vértanúnkat és tiszteletreméltó Vándor József szalézi atyát mint a béke tanúit. Két férfi, két szalézi, az egyik testvér, a másik misszionárius pap Kubában, akik hittek a békében és annak megélésében a hétköznapokban. A hozzánk intézett üzenetük, hogy “a világ változik és az emberek élete csak akkor javul, ha mások rendelkezésére állítjuk magunkat, anélkül, hogy várnánk, hogy mások kezdjék el ezt. Ha a tesvériség művelőivé válunk, újra tudjuk szőni egy háborúk és erőszakoskodások által megtépázott világ szövetét. Békét építeni az legkisebbekre fordított figyelemmel, az igazságosság előmozdításával, a megbocsátás bátorságával, ami kioltja a gyűlölet tüzét. A béke, bizony, egyúttal ajándék fentről és közös erőfeszítés gyümölcse.”
Bertáné Varga Judit történész, muzeológus bemutatta Sándor István életének történelmi körülményeit: 1914-ben született, amikor Magyarország egy monarchia részét képezte, a második világháború éveiben és a komunista rezsim érkezésekor élt. Ő is az erősen vallásellenes, elnyomó, kommunista rezsim áldozata, amely különösen kemény és véres volt 1946 és 1963 között. Ez a testvér egészen a vértanú halálig tanúsította hitét és a szalézi küldetésért való elszántságát.
Ábrahám Béla szalézi atya elénk tárta a kutatási és tanulmányi menetet, melynek során Boldog Sándor István ereklyéit felfedezték és azonosították. Továbbá megosztott néhány személyes anekdotát, melyekből felragyog a Gondviselés jelenléte az ereklyék visszaszerzésének útján.
Ezen alkalom során hivatalosan is bemutatásra került Pierluigi Cameroni atya könyve magyar nyelvre fordítva Boldog Sándor István, az örömhír vértanúja címmel.
P. Pierluigi Cameroni SDB
Pierluigi Cameroni atya beszámolója után hozzáfűzök néhány aláhúzást, amelyek mélyebben egy lelkipásztor, nevelő szívéhez szólhatnak.
A béke elsődleges légköre a család. Boldog Sándor István ezt lélegezte be otthon, édesapja úgy tudta éreztetni vele a szeretetét, mintha ő lenne az egyetlen fia. Ez eszünkbe juttatja Don Bosco nevelt fiainak a versengését, amikor mindenki azt hajtogatta: “Engem szeret a legjobban!”
Sándor Istvánnak a tekintélye (autorevolezza) volt az igazi ereje. A tekintély egy belső erőt mozgósít szelíden a fiatalokban, amelyet erényes példaadással ért el István. Ez az erő kiemeli, világra segíti a fiatalban a jót. A latin augere szó, amiből az auctoritas származik eredetileg “növekedésre serkenteni”-t jelent, nem a hatalom külső kényszerrel végzett elnyomását, befolyását.
Mindenkivel gyakorolta a megelőző módszert, mely a kapcsolataiban nyilvánult meg. Az értelem párbeszéddé vált, a vallásosság hitmegosztássá, a szeretetreméltóság pedig egy családias megtapasztalássá. A módszer először is egy teológiai gondolat: Isten előbb szeretett minket.
Lelki erőssége és kitartása jóban rosszban megmutatkozott. Felvételekor a noviciátusba így érzett: “biztos volt benne, hogy képes lesz kitartani Don Bosco zászlaja alatt”. B. Varga Judit szemlélteti, hogy az átlagosan 4-6 nap kínzás után megtörő rabokhoz képest Sándor Istvánt több hétig vallatták.
Cameroni atya gondolatával zárnám, miszerint nem véletlen, hogy pünkösd hajnalán áldjuk meg az ereklyét. A Szentlélek a megígért Vigasztaló. A vigasztaló Sándor István és egyébként is a szentek a Szentlélek remekművei.
Berkeczi Szabolcs szalézi testvér
Szaléziak.HU