Főoldal / Magyar Tartomány / Óbuda - A Péter Pál óvoda látogatása a Hagyományok Házában
Óbuda - A Péter Pál óvoda látogatása a Hagyományok Házában
2024-02-01 Csütörtök | #Magyar Tartomány
Vízkereszt – azaz a háromkirályok látogatásának – napjával lezárult a karácsonyi időszak, és kezdetét vette a húshagyó keddig tartó farsang. Bosco Szent János égi születésnapjára való készülés miatt eddig rendalapító szentünk életével és vele kapcsolatos játékokkal ismerkedtünk. Miután nagycsoportosaink sikeresen szerepeltek iskolánkban tartott Don Bosco Ünnepségen, elkezdhettünk foglalkozni a farsanggal.
A Pillangó és a Csiga nagycsoportosok a Hagyományok Házában tettek látogatást, ahol farsangi komplex foglalkozások keretében megismerkedhettek a vízkereszttől hamvazószerdáig terjedő időszak népszokásaival: evés-ivás, bőségvarázslás, maskarázás, lakodalmas időszak (vénlány-, vénlegény csúfolók). Ebben az időszakban fontos szerep jut az alakoskodásnak és a hangos mulatérozásoknak.
A farsang jellemzője a hétköznapokban megszokott rend megfordítása, az úgynevezett fordított világ megjelenítése. Egy fonott ládából előkerülő rongy, farsangi jelmezkellék, sál, szoknya, keszkenő segítségével megfordították a világot, lánynak öltöztettek egy kisfiút. Megtekintettük a Néprajzi Múzeum Szamosháti fonó című kisfilmjét, zajkeltő eszközökkel, hangszerekkel pedig elűztük a telet. Tanultunk közben egy farsangi mondókát is: „Sardó gyüjjön, hozzon meleget, micsodai meleget, nyári meleget!” Megtudtuk azt is, hogy Sárdó a Sándor alakváltozata, a Sárdóvasárnap pedig nem más, mint a húsvétvasárnap. Népzenére különböző tánclépéseket lejtettünk, majd bemutatták nekünk a citerát, melynek kíséretével közösen énekeltünk is.
Minden ovisunk tudja, hogy a csúfolódás nem szép dolog, de ebben az időszakban szabad még az is, tréfálkozhatunk. Kicsit többet és máshogyan lehet, mint egész évben. Hiszen a felfordult világrend ünnepén szabad a nem bántó, hanem mindenkire vonatkozó csúfolódás. A fiúk és a lányok csapata így az alábbi csúfolkodókkal mérték össze erejüket, versenyeztek, kik kiáltják hangosabban: „Lányok, lányok, földi boszorkányok, föld alatt laknak, békát szopogatnak!” „Fiúk, fiúk, lyukas a bugyijuk.” „Itt ezek a legények, szilvaízes lepények!”
A foglalkozás végén nemez és pamutfonal segítségével bajusz maskarát kézműveskedtünk, illetve szárdudát készítettünk, hogy nagy hangjával elűzhessük telet.
Bihari Nóra/Szaléziak.HU