Főoldal / Szalézi világ / Olaszország - Don Bosco és a fiatalok. „Küzdd le a magányt és adj reményt az életre”
Olaszország - Don Bosco és a fiatalok. „Küzdd le a magányt és adj reményt az életre”
2024-02-01 Csütörtök | #Szalézi világ
"A remény a hit egyik dimenziója, és értelmet adhat a mindennapi életnek. Meg kell értetnünk az emberekkel egy megélt élet értékét egy másokkal közösen megvalósítandó projekt szemszögéből, és ezek között a baráti, személyes és irgalmas Istennel." Így beszélt Giuseppe Costa atya, a szalézi rend társ-szóvivője Bosco Szent János emléknapján, akinek az utánzására a pápa meghívta hallgatóságát az általános audiencián, hogy "neveljék a fiatalokat hitben és formálják őket a tudás és a szakmák különböző területein, egy jobb jövő érdekében, amelyben az emberiség élvezheti a békét, a testvériséget és a nyugalmat".
Kétszáz évvel ezelőtt Don Boscónak volt egy álma, ami „a kilencéves kori álom” néven vonult be a történelembe...
Don Bosco is álmodott, mint oly sok ember, és ezek közül néhányat a prófétai és látnoki álmok közé sorolhatunk. Néhányat elmesélt és leírt az Oratóriumi emlékiratok című önéletrajzi művében. Az az álom, amelyet kilencéves korában, 1824-ben látott, olyan volt, mint egy iránytű a létezéséhez, amely a Gondviselés által jelzett terv felé irányította. Az álomban a farkasok bárányokká változnak, az erőszak jeleneteit a derűs béke tájai váltják fel.
Maga Mária, a Keresztények Segítsége jelzi azt a módszert, amelyet megelőzőnek fogunk nevezni: értelem, vallás, szeretetreméltóság. Ezért ez az álom, amelyet Don Bosco 10. utóda, Ángel Fernández Artime bíboros a világ 130 országában szétszórtan élő Szalézi Család strennájának választott.
Az oktatási kihívás egy új világgal szembesül, amelynek kihívásai a társadalmi kihívásoktól a mesterséges intelligenciáig terjednek...
Az oktatási szegénység idejét éljük, amelynek különböző okai vannak: pedagógusok és családok hiánya, szegényes hagyományos intézmények, az irányíthatatlan kommunikációs technológiák által egyre inkább elfoglalt terek. A szaléziak ennek a közepébe próbálnak kerülni azáltal, hogy ugyanazokat a technológiákat osztják meg, értékekben gazdag tartalmakat közvetítve, motiválva az életet magukkal a fiatalokkal együtt.
Az öngyilkosság, az önkárosító magatartás, az étkezési zavarok, a szülők és gyerekek közötti konfliktusok, a fiatalok kivonulása az iskolából és a társadalmi életből egyre gyakoribb. Ez egy reménytelen generáció?
Aggodalomra ad okot az öngyilkosságok számának növekedése fiatal korban, mint például a pszichés depresszió és a különféle konfliktusok. Don Boscót követve azonban hisszük, hogy a fiatalok szívében mindig ott vannak a jóság és a nagylelkűség magvai, amelyeket a jövőre nézve fejleszteni kell.
Küzdenünk kell a magányuk ellen, válaszolnunk kell a szükségleteikre, beleértve azt is, amikor nem teszik fel a provokáló kérdéseket. Közel kell lennünk hozzájuk azáltal, hogy szeretjük őket, és segítjük egy korábban megálmodott jövő elérésében.
A remény maga a vallásos hit dimenziója, és értelmet adhat a mindennapi életnek. Meg kell értenünk az élet értékét is egy másokkal megvalósítandó projekt szemszögéből, és ezek között egy barátságos, személyes és irgalmas Istent, aki mindenkit a legfőbb jó elérésére hív.
Milyen felelőssége van az iskolának a fiatalok növekedésében?
Az iskolának továbbra is központi felelőssége van, különösen azért, mert a lemorzsolódástól függetlenül a fiatalok legalább néhány évig iskolába járnak. Egy minőségi iskola, amely képes tanulási és kutatási projekteket kínálni szocializációs élményben, aligha maradhat le. Olyan tanárokra van szükségünk, akik önfeledt, de komoly és megnyerő szakmaisággal élik meg tapasztalataikat.
A szaléziak mindig is közel álltak a fiatalokhoz. Ki támogatja a családokat a nevelési útjukon?
A családnak alapvető szerepe van a nevelési úton, mindaddig, amíg nem téríti el a saját belső válsága vagy más nevelési mozgatórugók, például a média és a közösségi média. Az Egyház plébániákon, egyesületeken, csoportokon keresztül támogathatja a családot azáltal, hogy nem adja fel, és közös lelkipásztori munka keretében megvitatja a problémákat.
ANS-Róma/Szaléziak.HU