Főoldal / Szalézi világ / Olaszország - 50 év elteltével életre kelt a Don Boscó-i álom
Olaszország - 50 év elteltével életre kelt a Don Boscó-i álom
2020-05-20 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Olaszország • templom • Don Bosco • művészet •
Torino Mirafiori negyedében található Bosco Szent János-templom régi oltárépítményének helyreállítása befejeződött. Május 18-án, hétfőn, II. János Pál születésének századik évfordulóján ünnepelték a megújult oltáron az első szentmisét.
A mirafiori "San Giovanni Bosco" templomban az oltár mögött, a hátsó fal mellett egy impozáns márvány szoborcsoport található, Don Bosco szobrával a középpontban, akit három angyal tart a vállán. Kezdetben ezen a helyen egy festmény állt az ifjúság szentjéről, ám Agnelli szenátor ezt túl kicsinek tekintette a Szent nagyságához képest, ezért kapcsolatba lépett Edoardo Rubino szobrásszal (a torinói Maddalena világítótorony szobrának alkotójával), és egy monumentális alkotást rendelt a művésztől, amely tükrözi Don Bosco dicsőségét.
A mű egy szoborcsoport, amely a következőkből áll: közepén Don Bosco nagy alakja áll, akit néhány angyal vesz körül; mögötte a domborművön enyhén kiemelkedik az alapból Mária, a Keresztények Segítsége karján a Kisjézussal és három angyallal; a szobortól balra és jobbra panelek sorozata ábrázolja Don Bosco evangelizáló munkájának különféle aspektusait, amelyek az iskolai tanítástól a kézművességig terjednek, és a misszionáriusokat, akik elvitték az evangéliumot a legtávolabbi földrészekre; fenti ismét angyalok láthatók, akik tartják a keresztet.
A II. Vatikáni Zsinat előtt a fal az oltár szerves része volt, amelynek elülső része Don Bosco kilencéves kori álmát mutatja be; az emlékmű szimbólumainak olvasása innen kezdődik: a kilencéves kori álomtól kezdve Don Bosco érlelte nevelői küldetését és élettapasztalata révén reményt nyújt a gyermekek számára, hogy jó keresztényekké és becsületes állampolgárokká váljanak.
A 70-es években az új oltár felépítésével és a liturgikus normákhoz való adaptálással ezt a műalkotást ideiglenesen a templomon kívül helyezték el - ám így ki volt téve az elemeknek -, talán fogadalmi ajándékként, ahogyan az akkoriban szokás volt, a II. világháború emlékére az 1944-es súlyos bombázások után újjáépített oratóriumban.
A lelkipásztori tanács 2016-ban, a teljes plébániatemplom restaurálásának kezdetén elhatározta, hogy ismét egyesítik a szoborcsoportot a fő művel, azzal a céllal, hogy bemutassák és megőrizzék a jövő nemzedékeinek az egyik legszebb emlékművet, amelyet Don Boscónak szenteltek, és alig ismert, pontosan azért, mert hiányos volt.
A munkát, amely már egy ideje zajlott, húsvétkor kellett volna befejezni, de a koronavírus járvány lelassította a dolgokat. Az elmúlt hetekben megkezdődött az úgynevezett „2. fázis”, azaz az építkezés folytatása és a munkálatok befejezése. Május 18-án a megújult oltáron mutatták be a pandémiás "megállótól" számított első misét.
"Ma inkább, mint valaha, újra kell kezdenünk ... Karizmánk eredetétől" - mondja Gianmarco Pernice plébános. "Május 24-én, Mária a Keresztények Segítségének ünnepén - a korlátozott számú hívő ellenére - alkalom lesz arra, hogy megújítsuk ezt az »igent« annak, aki »megtett mindent«".
ANS-Torino/Szaléziak.HU