Főoldal / Szalézi világ / Pakisztán – Zarándokúton Akash Bashir boldoggá avatásáért
Pakisztán – Zarándokúton Akash Bashir boldoggá avatásáért
2024-05-20 Hétfő | #Szalézi világ
„Isten szolgája Akash Bashir élete ihletként és fénysugárként ragyog Pakisztánban és a terrorizmustól és nyugtalanságtól sújtott világban” – mondja Lazar Aslam, Lahorban szolgáló kapucinus atya. Májusban az érsekség katolikus közössége fokozta az imát Akash Bashirért, Don Bosco volt növendékéért, első Isten szolgájáért Pakisztán történetében. Sírja előtt pedig buzgón zarándokolnak, különösen a pakisztáni fiatalok: "Istenbe vetett hite késztette arra, hogy megvédje és szolgálja közösségét, és szélsőséges önzetlen gesztusra késztette egy öngyilkos merénylővel szemben" - mondja az atya.
Akash Bashir Pakisztánban született 1994. június 22-én, szerény családban, és a Lahore-i Don Bosco Műszaki Intézetben tanult. Egyszerű életet élt a családjával, álmai voltak a jövőjéről, voltak barátai az iskolában és a munkahelyen, szeretett sportolni és az imádság élete része volt. 2015. március 15-én, egy vasárnap reggel egy öngyilkos merénylő próbált bejutni a Lahor egyik keresztény negyedében, Juhanabadban található Szent János-templomba, ahol akkoriban több mint ezer hívő vett részt a szentmisén. Akash felismerve a helyzetet, nem habozott feláldozni magát, hogy megakadályozza, hogy a merénylő mészárlást okozzon a templomban. 2022. március 15-én, halálának hetedik évfordulóján a lahori egyház megnyitotta a vértanúság kihirdetése kánoni folyamatának egyházmegyei szakaszát.
Aslam atya azt mondja, hogy „Jézus azt tanította, hogy a szeretet legmagasabb formája az, ha valaki életét adja a barátaiért, és önzetlen cselekedete tükrözi ezeket a tanításokat. Akash utolsó kijelentése: »Meg fogok halni, de nem engedlek be« tökéletesen kifejezi bátorságát és odaadását.”
„Az ő története – mondja – erőteljes tanúságtételül szolgál a hit, a rugalmasság és az áldozatvállalás átalakító erejéről. Reményt és ihletet kínál a pakisztáni és más keresztények számára. Élete arra emlékeztet bennünket, hogy megtestesítsük a rendíthetetlen hitet és álljunk ki szilárdan a viszontagságokkal szemben. Rendkívüli utazása továbbra is vezeti és megvilágosítja közösségünket.”
Nobal Lal atya, az ottani szalézi közösség igazgatója szerint Don Bosco megelőző módszeréből fakadó szalézi lelkiség mélyreható élménye „mély és személyes hatással volt Akash emberi és lelki fejlődésére. Ez vezetett őt a Krisztussal való mély megértés és barátság kialakulásához. Szolgálatának megkezdése előtt gyakran megállt egy pillanatra imádkozni a juhanabadi Szent János katolikus templom udvarán lévő grottánál. A szalézi lelkiség három alapelve – a megelőző módszer, a teljességre törekvő nevelés és az istenszeretet – jelentős hatással volt hitének fejlődésére, fontos pillérek voltak útja meghatározásában” – jegyzi meg.
„E májusi hónapban intenzíven imádkozunk Isten szolgája Akash Bashir, Don Bosco voltnövendéke boldoggá avatásáért” – mondja Pierluigi Cameroni atya, a Szalézi Család szenttéavatási ügyeinek főposztulátora. A posztulátor megjegyzi: „A Juhanabádi keresztények, Isten pakisztáni egyháza és az egész Szalézi Család számára Akash a maga nagy hitével pontosan ez: egy jelzőfény, egy követendő példa. Sokan elmennek a sírjához imádkozni és közbenjárást kérni (...). Elkötelezte magát amellett, hogy becsületes és jó keresztény állampolgárként él, ahogy Don Bosco akarta, és önkéntes biztonsági szolgálatot vállalt plébániatemplomában egy olyan időszakban, amikor a pakisztáni helyzet aggasztó volt, mert fennált a veszélye annak, hogy öngyilkos merénylőkkel találkoznak, akik vallási helyszíneket vesznek célba” – mondja Cameroni atya.
Akash Bashir áldozata óriási hatással volt a pakisztáni keresztény – katolikus és anglikán – közösségre, de a muszlim közösséget is mélyen érintette: „Az iszlámban sokan tisztelik a hitnek és az erőnek e tanúságtételét, ezért hiszem, hogy ez egy olyan mag, amely a megbékélés, a prófécia egyik formája lesz, és mindenekelőtt egy fiatal kereszténytől származik.”
„Ez a fiatal szalézi voltnövendék, az első pakisztáni, aki az oltár felé tart, minden keresztényt és minden olyan fiatalt képvisel, aki bátor és büszke a hitére” – zárta gondolatait.
ANS-Lahor/Szaléziak.HU