Főoldal / Szalézi világ / Szalézi missziós hivatás a 21. században
Szalézi missziós hivatás a 21. században
2021-07-28 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
misszionárius • hivatas •
„A szalézi misszionárius hivatása. Gondolatok, folyamatok és útmutatások ”egy dokumentum, amit a missziós szektor készített és Ángel Fernández Artime rendfőnök és tanácsa jóváhagyott. Jelentését, perspektíváját és célját Alfred Maravilla, a missziók főtanácsosa mutatja be.
Mi az, ami valóban új ebben a „szalézi missziós hivatásban”?
Az új dokumentum a szalézi missziók megújult jövőképét mutatja be. Az új kérdések új missziológiai reflexiókhoz vezettek, amelyek új perspektívákat mutattak. Egyházi és társadalmi-kulturális kontextusunk ma teljesen különbözik attól, ami 1875-ben, az első argentin missziós küldetéskor, vagy ami 1906-ban az ázsiai szalézi missziós expedíció idején volté , vagy az 1980-as Afrika-projekt kontextusától.
Mit vár a rendfőnök és tanácsa, vagy Ön ezektől a működési irányelvektől?
Ennek a dokumentumnak három célja van, hogy motiválja a rendtársakat, hogy válaszoljanak a rendfőnök missziós meghívására, javítsák az elhatározás folyamatát, a formáció és az integráció folyamatait, és összehangolják a mai kontextusunkban még releváns korábbi operatív irányelveket.
Mi vezetett arra, hogy új kifejezést találjon a „missziós tapasztalat”-ra?
A misszionáriusi hivatás önmagunk radikális és teljes odaajándékozása, amely természeténél fogva magában foglalja a teljes rendelkezésre állást időkorlát nélkül. Következésképpen nem lehet „ad tempus” misszionárius. A misszionáriusi hivatás természeténél fogva „ad vitam” (egy életre szóló).
Társaságunk azonban megengedi a rendtársaknak, hogy felajánlják magukat, hogy ideiglenesen egy másik tartományban dolgozzanak, vagy válaszolhatnak egy meghatározott vagy sürgős szükségletre. Ez sok tartomány számára pozitív tapasztalat. Annak érdekében, hogy ne tévesszék össze a missziós hivatással, célszerűnek tartják ezt „missziós tapasztalatnak” és már nem „misszionárius ad tempus” -nak nevezni. Ez a tapasztalat néhány évre szólhat, de nem lehet hosszabb tíz évnél.
Miért kell újabb iránymutatás, mindössze 8 évvel azután, hogy a missziós és formációs szektor kiadta az „SDB missziós formációját”?
Noha 8 évvel ezelőtt jelent meg, az „SDB missziós formálása” még mindig nagyon érvényes útmutató, amely „kiemelendő tartalmakat”, „előmozdítandó attitűdöket” és „ösztönözni kívánt tapasztalatokat” jelez minden szalézi missziós formálódásának biztosítása érdekében. Ez az új dokumentum viszont a szalézi missziós hivatás megújított értelmezését mutatja be, a szalézi misszionárius új profilját, a „szalézi missziós szellem” és a „szalézi missziós hivatás” megkülönböztetését és kapcsolatát.
Kik vettek részt ebben a munkában?
A „működési iránymutatók” az elmúlt 30 évben kiadott különböző irányelvek következetes bemutatását, valamint újakat tartalmaznak. Íme néhány példa:
- A misszionáriusokat kérő tartományfőnöknek konkrét missziós projektet kell bemutatni a rendfőnöknek és tanácsának. A projekt jóváhagyása lesz a feltétele annak, hogy misszionáriusokat küldjenek ebbe a tartományba.
- A misszionáriusokat fogadó tartománynak be kell mutatnia a missziós tanácsosnak a „befogadási és integrációs tervet” az új misszionáriusok számára.
- Minden misszionáriust fogadó tartomány köteles biztosítani, hogy az újonnan érkezők legalább 6 hónapig hivatalos nyelvórán vegyenek részt, amelyet meghosszabbíthatnak, ha az új misszionáriusnak szüksége van rá.
A dokumentum teljes szövege a szalézi rend központi honlapján sdb.org érhető el .
ANS – Róma/Szaléziak.HU