Főoldal / Szalézi világ / Szalézi Szent Ferenc, a kommunikátor – Bensőségesség mint a kommunikáció forrása
Szalézi Szent Ferenc, a kommunikátor – Bensőségesség mint a kommunikáció forrása
2022-04-01 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A tömegtájékoztatásért felelős főtanácsos, Gildasio Medes atya a „Szalézi Szent Ferenc, a kommunikátor – Belső zarándoklat s bölcsesség és a kommunikáció művészetében” című sorozata harmadik cikkének középpontjában az interioritás, a bensőségesség áll.
Bensőségesség, mint a kommunikáció forrása
Szalézi Szent Ferenc különféle szinteken éli meg kommunikációs tapasztalatait, a különböző valóságokon és döntéseken keresztül, amelyeket meg kell hoznia.
Első szinten Ferenc olyan kommunikációs stílust fejlesztett ki, amely kifejezte spiritualitását, szeretetteljes istenképét, belső szabadságát, hogy őszinte párbeszédet folytathasson saját emberségével és hajlamaival, misztifikált félelmeit, szorongásait, sötét éjszakáit és azt a vigaszt, amit Isten kegyelmében talált.
Ez azt jelenti, hogy embersége legmélyére megy, hogy Istennel párbeszédben megtalálja intraperszonális kommunikációjának kulcsát és ösztönözését. Mély és igazi belső zarándokútja során hitelesen és őszintén szembesült önmagával, és olyan döntéseket hozott, amelyek az élete szempontjából elsődlegesek. Például a belső feszültség aközött, hogy apja akaratát teljesítse hivatásválasztásában, és mélységes vágya, hogy pap legyen. Itt azonosíthatjuk azt a kommunikátort, aki önmagával párbeszédben Istenben talál ihletet és forrást, hogy az igazság kritériumai szerint döntsön.
Egy másik szinten, interperszonális kapcsolataiban Ferenc emberek hatalmas és sokrétű hálózatával rendelkezett, akikkel kapcsolatban állt, és akiket elkísért. Ferenc párbeszédet folytatott és nagyon nyitottan fejezte ki magát, hogy az egyének körülményeiből kiindulva megértse az embereket, hogy nyitott legyen a másra, anélkül, hogy elveszítette volna derűjét, és magabiztosan és szeretettel cselekedett.
Ezen túlmenően a lelki kíséretben is kommunikátor volt, aki tudja, hogyan kell követni a befogadás, a meghallgatás, a párbeszéd és az emberi személy mély megértésének megfelelő dinamikáját. Szent Ferenc nagy emberi bölcsességet, valamint pszichológiai és szellemi érettséget mutatott Chantal Johanna Franciska lelki kíséretében, ahogyan megértette az emberi személy mélységét. Ezzel kapcsolatban Chantal Franciska így vallott: "Ferenc nagyon nagylelkű volt a spirituális irányításban, a lelkek iránti hiteles szeretetének igaz és változatos mivolta szerint."
A közösségi kommunikáció szintjén Ferenc álláspontja egyértelmű utalás: spirituális atyaságára, erkölcsi tekintélyére, és mint közösségeinek szellemi vezetője. Itt egy olyan Szalézi Ferencet látunk, aki érlelődik intézményi kommunikációs készségeiben, megőrzi nyitottságát, rugalmasságát és határozottságát az ellenfeleivel való konfrontáció során.
Ugyanakkor Ferenc bölcsen irányította intézményi kommunikációs folyamatait és döntéseit, különösen püspökként, leveleket, dokumentumokat, szövegeket írt, védte az Egyház tanítását a teológiai és egyházi konfliktusok kontextusában, a kálvinista ellenfelekhez való viszonyulásában, a nehéz döntéseket, amelyeket püspökként kellett meghoznia.
Ezért mind személyes, mind interperszonális és intézményi szinten Ferenc derűs, de határozott kommunikátornak mutatkozott meg. Szelíd volt, mégis határozott, türelmes, de kitartó.
ANS – Róma/Szaléziak.HU